Ադրբեջանը արդեն երկրորդ անգամ է խախտում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրի ղեկավարի անձնական միջամտությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը կրակի դադարեցման վերաբերյալ՝ այդպիսով միջազգային հանրությանը ի ցույց դնելով իր ուխտադրուժ էությունը, որի հետ մենք գործ ունենք արդեն տասնամյակներ: Այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՀ ԱԳՆ-ն։
«Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության բանակը հայտնել է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը հերթական անգամ կոպտորեն խախտել են նոր մարդասիրական զինադադարը, եւ հոկտեմբերի 18-ին ժամը 07:20-ին հրետանային ակտիվ կրակից հետո բարենպաստ դիրքեր գրավելու նպատակով հարձակում է ձեռնարկել հարավային ուղղությամբ:
Ադրբեջանը արդեն երկրորդ անգամ է խախտում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրի ղեկավարի անձնական միջամտությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը կրակի դադարեցման վերաբերյալ՝ այդպիսով միջազգային հանրությանը ի ցույց դնելով իր ուխտադրուժ էությունը, որի հետ մենք գործ ունենք արդեն տասնամյակներ:
Հայաստանը շարունակելու է ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները պարտադրելու Ադրբեջանին խաղաղության եւ հաստատելու կրակի դադարեցման ռեժիմ՝  տեղում այդ ռեժիմի պահպանման եւ ստուգման հստակ եւ գործուն մեխանիզմների ներդրման հետ մեկտեղ»։

This is the second time Azerbaijan has violated the ceasefire agreement reached as a result of the personal mediation of the head of the OSCE Minsk Group co-chair country, thereby demonstrating to the international community its treacherous essence, with which Armenia has to deal for decades, Armenian MFA said in a statement.
The Defense Army of the Republic of Artsakh reported that the armed forces of Azerbaijan once again grossly violated the new agreement on a humanitarian ceasefire, and on October 18 at 07:20, after active artillery fire, they launched an offensive in the southern direction to take advantageous position. This is the second time Azerbaijan has violated the ceasefire agreement reached as a result of the personal mediation of the head of the OSCE Minsk Group co-chair country, thereby demonstrating to the international community its treacherous essence, which we have to deal with for decades.
Armenia will continue to take all necessary measures to force Azerbaijan to peace and establish a ceasefire regime, along with the introduction of clear and effective mechanisms to maintain and monitor this regime on the ground.