Ադրբեջանը արդեն երկրորդ անգամ է խախտում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրի ղեկավարի անձնական միջամտությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը կրակի դադարեցման վերաբերյալ՝ այդպիսով միջազգային հանրությանը ի ցույց դնելով իր ուխտադրուժ էությունը, որի հետ մենք գործ ունենք արդեն տասնամյակներ: Այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՀ ԱԳՆ-ն։
«Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության բանակը հայտնել է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը հերթական անգամ կոպտորեն խախտել են նոր մարդասիրական զինադադարը, եւ հոկտեմբերի 18-ին ժամը 07:20-ին հրետանային ակտիվ կրակից հետո բարենպաստ դիրքեր գրավելու նպատակով հարձակում է ձեռնարկել հարավային ուղղությամբ:
Ադրբեջանը արդեն երկրորդ անգամ է խախտում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրի ղեկավարի անձնական միջամտությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը կրակի դադարեցման վերաբերյալ՝ այդպիսով միջազգային հանրությանը ի ցույց դնելով իր ուխտադրուժ էությունը, որի հետ մենք գործ ունենք արդեն տասնամյակներ:
Հայաստանը շարունակելու է ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները պարտադրելու Ադրբեջանին խաղաղության եւ հաստատելու կրակի դադարեցման ռեժիմ՝  տեղում այդ ռեժիմի պահպանման եւ ստուգման հստակ եւ գործուն մեխանիզմների ներդրման հետ մեկտեղ»։

Азербайджан уже второй раз нарушает соглашение о прекращении огня, достигнутое в результате личного посредничества руководителя страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ, тем самым демонстрируя международному сообществу свою предательскую сущность, с которой Армении приходится иметь дело на протяжении десятилетий.
Об этом говорится в новом заявлении министерства иностранных дел Республики Армения. В заявлении, в частности, говорится: «Армия обороны Республики Арцах сообщила, что вооруженные силы Азербайджана в очередной раз грубо нарушили новое соглашение о гуманитарном прекращении огня и 18 октября в 07:20 после активного артиллерийского огня начали наступление в южном направлении, чтобы занять выгодные позиции. Азербайджан уже второй раз нарушает соглашение о прекращении огня, достигнутое в результате личного посредничества руководителя страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ, тем самым демонстрируя международному сообществу свою предательскую сущность, с которой нам приходится иметь дело на протяжении десятилетий.
Армения продолжит принимать все необходимые меры для принуждения Азербайджана к миру и д установления режима прекращения огня, наряду с введением четких и эффективных механизмов для поддержания и контроля этого режима на местах».