Եվրամիությունը ողջունում է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի համատեղ հայտարարությունը հումանիտար հրադադարի մասին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի միջնորդական ջանքերից հետո ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մյուս համանախագահների համակարգմամբ: Այդ մասին ասվում է ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեփ Բորելի հայտարարություն մեջ:
«ԵՄ-ն ցավում է, որ խախտումները (հրադադարի,-խմբ.) շարունակվում են, եւ հաղորդվում է Լեռնային Ղարաբաղում եւ դրա շրջակայքում ռազմական գործողությունների մասին: Դա հանգեցնում է էլ ավելի մեծ տանջանքների քաղաքացիական բնակչության շրջանում: Դա սրում է հակամարտությունը պետությունների եւ համապատասխան հասարակությունների միջեւ՝ էլ ավելի բարդացնելով վերքերի բուժումը: Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունն արդեն զգացել է չափազանց մեծ տանջանքներ: Ընդհանուր առմամբ հակամարտությունը հանգեցրել է մեծաթիվ եւ անթույլատրելի զոհերի քաղաքացիական բնակչության շրջանում: ԵՄ-ն խստորեն դատապարտում է այդպիսի բոլոր հարձակումները՝ անկախ դրանց ծագման վայրից:
Ես քիչ առաջ զանգահարել եմ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներին, որպեսզի համոզեմ նրանց, որ հրադադարը պետք է խստորեն պահպանվի երկու կողմերի դեպքում: Ես նաեւ ընդգծել եմ, որ խաղաղ բնակիչների ուղղությամբ հարձակումները պետք է անհապաղ դադարեն: Դրանք չի կարելի արդարացնել: Ես կրկնել եմ, որ ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել կողմերին եւ ԵԱՀԿ-ին հակամարտության վաղաժամ կարգավորման հարցում»:

Европейский союз приветствует совместное объявление Арменией и Азербайджаном о гуманитарном прекращении огня после посреднических усилий президента Франции Эммануэля Макрона в координации с другими сопредседателями Минской группой ОБСЕ. Об этом говорится в заявлении главы дипломатии ЕС Жозепа Боррелла.
«ЕС сожалеет, что нарушения (прекращения огня – ред.) продолжаются, и сообщается о боевых действиях в Нагорном Карабахе и вокруг него. Это приводит к еще большим страданиям гражданского населения. Это обостряет конфликт между государствами и соответствующими обществами, еще более затрудняя заживление ран. Население Нагорного Карабаха уже испытало чрезмерные страдания. В целом конфликт привел к большим и недопустимым жертвам среди гражданского населения. ЕС решительно осуждает все подобные нападения, независимо от их происхождения.
Я только что позвонил министрам иностранных дел Армении и Азербайджана, чтобы убедить их в том, что прекращение огня должно быть безоговорочным и строго соблюдаться обеими сторонами. Я также подчеркнул, что нападения на мирных жителей должны быть немедленно прекращены. Их нельзя оправдать. Я повторил, что ЕС по-прежнему готов поддержать стороны и ОБСЕ в долгосрочном урегулировании конфликта».