Հունաստանի զինված ուժերը պատրաստվում են անցկացնել ուսումնական հրաձգություն ռուսական արտադրության Ս-300 զենիթահրթիռային համալիրից Կրետեում, հաղորդում է ieidiseis.gr-ը՝ վկայակոչելով աղբյուրներին:
«Կարմիր արջը» (Ս-300) վերջին 22 տարվա ընթացքում կհսկի Կրետե կզու արեւելյան արվարձաններն եւ կղզու շրջակայքը 280 կմ շառավղով, որտեղ պատրաստ է խոցել յուրաքանչյուր թռչող «որսորդին»,-գրում է կայքը:
Հունական Ս-300-ի առաջին կրակը արձակվել է 2013 թվականի դեկտեմբերի 13-ին Հանյեում ՆԱՏՕ-ի փորձադաշտում Կրետեում դրա տեղադրումից 14 տարի անց: «Պատմական հրաձգության» ժամանակ ներկա են գտնվել գրեթե բոլոր ռազմական ներկայացուցիչները, որոնք հավատարմագրված էին այն ժամանակ Աթենքում,-գրում է պարբերականը:
Ս-300-ի երկրորդ հրաձգության նախապատրաստումը համընկնում է թուրք-հունական հարաբերությունների միջեւ լարվածության երկարատեւ աճի հետ Արեւելյան ՄԻջերկրական ծովում եւ Սեւ ծովում Թուրքիայի՝ Ս-400 համալիրի փորձնարկումների հետ:
Պարբերականը գրում է, որ մեծ հեռավորության ռուսական զենիթահրթիռային համալիրների տեղադրումը Կրետեում տեղի է ունեցել 1999 թվականին ամերիկացիների համաձայնությամբ եւ միջնորդությամբ, որոնք տեղեկացվել են դրանք փոխանցելու մասին:
Ամերիկյան պաշտոնական անձինք ներկա են գտնվել Կրետեում Ս-300-ի առաջին փորձարկման ժամանակ, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի-ն:
«Կրետեի հակաօդային պաշտպանությունը հիմնականում կազմված է Ս-300 համալիրներից, ինչպես նաեւ փոքր հեռավորության այլ ռուսական զենիթային համալիրներից (ՏՕՌ Մ-1 եւ ՕՍԱ): Ռուսական հրթիռները, որոնք գտնվում են Կրետեում, պահպանում են անվտանգությունը: Ուստի հունական Ս-300-ի եւ թուրքական Ս-400-ի տարբերությունը կայանում է նրանում, որ Հունաստանի հրթիռներն ունեն ԱՄՆ համաձայնությունը՝ ի տարբերություն Թուրքիայի համալիրների»,-գրում է պարբերականը:
Ռուսական ՀՕՊ Ս-300 (S-300PMU-1) համալիրները Կիպրոսը ձեռք էր բերել դեռեւս 1990-ականերին, սակայն Աթենքի հետ պայմանավորվածության վերաբերյալ Թուրքիայի կտրուկ արձագանքի պատճառով համալիրները տեղակայվել էին հունական Կրետե կղզում, այնուհետեւ փոխանցվել Հունաստանին:

Вооруженные силы Греции готовятся провести учебные стрельбы из зенитно-ракетного комплекса российского производства С-300 на Крите - вторые за 22 года со времени их размещения на острове, сообщает издание ieidiseis.gr со ссылкой на источники.
«Красный медведь» (С-300) последние 22 года несёт дозор на восточной оконечности Крита и в радиусе 280 километров вокруг острова, где он готов поглотить каждого летающего «хищника», - пишет сайт.
«Красный медведь» в эти дни, спустя целых семь лет, готовится к своему второму походу в начале ноября на Западный Крит, в Ханью, где расположен полигон НАТО. Первый выстрел греческих С-300 был произведен на полигоне НАТО в Ханье 13 декабря 2013 года, через 14 лет после их установки на Крите. На «исторической стрельбе» присутствовали почти все военные атташе, аккредитованные в то время в Афинах», - пишет издание.
Подготовка ко второму выстрелу из С-300 совпадает с длительным обострением в греко-турецких отношениях из-за Восточного Средиземноморья и испытательными стрельбами турецкого комплекса С-400 в районе Черного моря, говорится в статье.
Издание пишет, что размещение российских зенитных ракет большой дальности на Крите произошло весной 1999 года при посредничестве и согласии американцев, которые были проинформированы об их передаче.
Американские официальные лица присутствовали при первой стрельбе из С-300 на Крите, передает РИА Новости. https://ria.ru/
«Противовоздушный зонт, прикрывающий Крит, в основном состоит из С-300, а также остальных российских зенитных систем малой дальности (ТОР М-1 и ОСА). Российские ракеты, находящиеся на Крите, обеспечивают безопасность и американской базы в Суде. Поэтому разница между греческими С-300 и турецкими С-400 заключается в том, что ракеты Греции имеют согласие США, а ракеты Турции - их анафему», - пишет издание.
Российские системы ПВО С-300 (S-300PMU-1) были закуплены Кипром еще в середине 1990-х годов, однако из-за резкой реакции Турции по договоренности с Афинами комплексы были размещены на греческом острове Крит, а затем переданы в собственность Греции.