Եվրահանձնաժողովը պաշտոնապես վարույթ է սկսել՝ Կիպրոսի եւ Մալթայի կողմից «ոսկե անձնագրեր» տրամադրելու ծրագրերի հետ կապված: Բրյուսելը պաշտոնական ծանուցումներ է ուղարկել այդ երկրների իշխանություններին՝ ներդրումների դիմաց քաղաքացիություն շնորհելու սխեմաների իրականացման ընթացքում ԵՄ կանոնների խախտման վերաբերյալ, հաղորդում է Եվրահանձնաժողովի մամուլի ծառայությունը:
Բրյուսելը կարծում է, որ այդ պետությունների կողմից կանխորոշված վճարների կամ ներդրումների դիմաց իրենց քաղաքացիությունը, եւ, հետեւաբար, ԵՄ քաղաքացիություն տրամադրելը անհամատեղելի է Եվրամիության մասին պայմանագրում ամրագրված անկեղծ համագործակցության սկզբունքի հետ: Այն նաեւ խարխլում է ԵՄ քաղաքացիության կարգավիճակի ամբողջականությունը:
Եվրահանձնաժողովն ընդգծել է, որ Կիպրոսի կամ Մալթայի քաղաքացիություն ստացած անձը ավտոմատ կերպով դառնում է ԵՄ քաղաքացի եւ օգտվում է այս կարգավիճակի հետ կապված բոլոր իրավունքներից: Արդյունքում, ներդրման դիմաց քաղաքացիություն շնորհելը չի սահմանափակվում միայն նրանց կառավարող անդամ պետություններով, ինչպես նաեւ չեզոք չէ ԵՄ անդամ այլ երկրների հանդեպ:
Գերատեսչությունը Կիպրոսի եւ Մալթայի իշխանություններին երկու ամիս ժամանակ է տվել՝ բացատրություններ տալու համար: Եթե դրանք բավարար չլինեն, Բրյուսելը «կարող է հիմնավորված եզրակացություն ներկայացնել այս հարցի վերաբերյալ», գրում է Forbes-ը:
2019-ի հունվարին Եվրահանձնաժողովը մտահոգություն էր հայտնել Մալթայի եւ Կիպրոսի կողմից Եվրամիության մեջ չմտնող երկրների քաղաքացիներին «ոսկե անձնագրեր» տրամադրելու սխեմաների վերաբերյալ: Նման անձնագրեր Մալթան տրամադրում է 2013 թվականից: Քաղաքացիություն ստանալու համար անհրաժեշտ է 650 000 եվրո փոխանցել Մալթայի ազգային ներդրումային հիմնադրամին, 150 000 եվրո ներդնել նրա տնտեսության մեջ եւ պետության տարածքում բնակարան գնել կամ վարձակալել:

Еврокомиссия официально начала разбирательство в связи с программами выдачи «золотых паспортов» Кипром и Мальтой. Брюссель направил властям этих стран официальные уведомления о нарушении правил ЕС при реализации схем предоставления гражданства в обмен на инвестиции, сообщила пресс-служба Еврокомиссии.
Брюссель считает, что предоставление этими государствами своего гражданства, а следовательно, гражданства ЕС, в обмен на заранее определенные платежи или инвестиции несовместимо с принципом искреннего сотрудничества, закрепленным в Договоре о Европейском Союзе. Это также подрывает целостность статуса гражданства ЕС.
Еврокомиссия подчеркнула, что человек, получивший гражданство Кипра или Мальты, автоматически становится гражданином ЕС и пользуется всеми правами, связанными с этим статусом. Как следствие, предоставление гражданства в обмен на инвестиции не ограничивается государствами-членами, которые ими управляют, и не являются нейтральными по отношению к другим государствам-членам ЕС.
Ведомство дало властям Кипра и Мальты два месяца на предоставление объяснений. Если они не будут удовлетворительными, Брюссель «может вынести мотивированное заключение по этому вопросу», пишет Forbes.
В январе 2019 года Еврокомиссия выразила обеспокоенность схемами по выдаче Мальтой и Кипром «золотых паспортов» гражданам стран, не входящих в Евросоюз. Мальта выдает такие паспорта с 2013 года. Для того чтобы получить гражданство, необходимо перечислить в национальный инвестиционный фонд Мальты €650 000, вложить €150 000 в ее экономику и приобрести или арендовать жилье на территории государства.