«Մենք խաղաղություն ենք ուզում», «Կույր մի եղեք» վանկարկումներով արցախցի կանայք եւ երեխաները, որոնք այս օրերին ապաստանել են Երեւանում, այսօր՝ հոկտեմբերի 22-ին բողոքի ակցիա են իրականացնում ԱՄՆ դեսպանատան դիմաց։ Նրանց պահանջը մեկն է՝ անտարբեր չմնալ ու  ահաբեկչական ադրբեջանաթուրքական ագրեսիան դատապարտել։
«Մենք ռազմական դրության մեջ ենք, եւ մենք եկել ենք մեր իրավունքները պաշտպանելու, այլեւս չենք լռելու»,-լրագրողների հետ զրույցում ասաց ակցիայի մասնակիցներից Լիանա Ադամյանը։
Արցախցի կանայք, ում ամուսինները, եղբայրներն ու հայրերը, գտնվում են ռազմաճակատում ԱՄՆ-ից պահանջում են նաեւ պատժամիջոցներ կիրառել Թուրքիայի դեմ եւ նրա միջամտությունը՝ արցախաադրբեջանական հակամարտությանը վերջ դրվի։
«Եկել ենք խնդրելու ու պահանջելու, որ ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանը ներկայանա մեզ եւ մեր պահանջերը լսի, որպեսզի վերջ դրվի ահաբեկչությանը, որպեսզի թույլ չտրվի եւս մեկ սեպտեմբերի 11 կրկնվի նաեւ Արցախում»,- ընդգծեց ակցիայի մասնակիցներից մեկը։

YEREVAN. – A group of Artsakh (Nagorno-Karabakh) women and children, who have taken refuge in Yerevan these days, are protesting in front of the US embassy in Armenia, chanting, "We want peace" and "Don’t be blind."
Their main demand is not to remain indifferent and to condemn the Azerbaijani-Turkish terrorist aggression against Artsakh.
These women—whose husbands, brothers, and fathers are currently fighting on the frontline—also demand that the US impose sanctions on Turkey and that the latter’s interference in the Artsakh-Azerbaijani conflict be put an en to.
"We have come to ask and demand that the US Ambassador to Armenia come to us and listen to our demands in order to put an end to terrorism, to prevent another 'September 11 [attack]' from being repeated in Artsakh as well," said one of the protesters.