ՀՀ կառավարությունը տեսանյութ է հրապարակել Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանի հետ զրույցից։
Պարգեւ սրբազանը նշում է, որ աղոթքը կարեւորագույն նշանակություն ունի. «Ինչպես սնունդը մարմնի համար, աղոթքն էլ սնունդ՝ հոգու համար։ Եկեղեցում ամեն օր կատարվում է ժամերգություններ՝ գիշերային, առավոտյան, երեկոյան։ Քանի որ մեզ մոտ պատերազմական վիճակ է, մենք բոլոր ժամերգություններն ենք անում։ Հսկողություն ենք սահմանում, ինչպես զինվորն իր դիրքում է հսկում, մենք էլ մեր հոգեւոր դիրքում ենք հսկում։ Բոլոր արարողությունները 2-3 ժամը մեկ անդադար կատարում ենք, որպեսզի մեր հոգեւոր աղոթքներով զորացնենք մեր բանակը, հայրենիքն ու ժողովուրդը, որ հոգեւոր դաշտը փորձենք դարձնել ավելի անվտանգ»։
Նա ասում է, որ մեր զինվորներն ու սպաներն իրոք մեծ հերոսներ են. «Դաժանագույն պատերազմ է, առավոտից երեկո խփում են, բայց երկաթ             ի պես կանգնած են տղաները»։

Правительство Армении опубликовало видеоматериал беседы с предстоятелем Арцахской епархии ААЦ, архиепископом Паргевом Мартиросяном.
«Как пища нужна для тела, так и молитва – и это пища, для души. Ежедневно в церкви проводятся богослужения - ночью, утром, вечером. Устанавливаем контроль, как солдат на своей позиции все контролирует, так и мы, но на духовной позиции. Все церемонии проводятся постоянно, раз в 2-3 часа, чтоб нашими молитвами взбодрить армию, Родину и народ», - заявил Мартиросян.
По его словам, наши солдаты и офицеры, действительно, большие герои. «Это жесточайшая война, они бьют с утра до вечера, но ребята стоят, как железо», - заключил предстоятель Арцахской епархии ААЦ.