«Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանի շուրջ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ երեսուներկուամյա պայքարի վերսկսումը մասամբ պայմանավորված է Թուրքիայի տարածաշրջանային հավակնություններով,- գրում է The National Interest-ը:- Անկարայի աջակցությունը Բաքվին զարմանալի չէ, քանի որ երկու երկրներն էլ սերտ մշակութային կապեր եւ թուրքական ժառանգություն ունեն: Սակայն Թուրքիան եւ Հայաստանը հակամարտությունների երկար պատմություն ունեն: Լարվածությունն առաջացել էր Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ, երբ հայերը սպանվեցին եւ վտարվեցին Թուրքիայից Օսմանյան կայսրության անկման ժամանակ, որն այժմ շատերի կողմից որպես Հայոց ցեղասպանություն է ճանաչվել:
Թուրքիան վարձկաններ, քարոզչություն, ռազմական օգնություն եւ զենքի արտահանում է օգտագործել` Ադրբեջանին Հայաստանի հետ պատերազմի դրդելու համար: Անկարայի ռազմական արտահանումն Ադրբեջան վերջին տարվա ընթացքում կտրուկ աճել է: Արտահանման տվյալների համաձայն` ԼՂՀ-ում լարվածության աճից մեկ ամիս առաջ անօդաչու թռչող սարքերի, զինամթերքի եւ այլ զենքերի վաճառքը հասել էր ավելի քան 76 միլիոն դոլարի: Բացի այդ, 2020-ի սկզբին Ադրբեջանը Թուրքիայից 123 միլիոն դոլարի այլ ռազմական եւ ավիացիոն սարքավորումներ է գնել: Անկարան եւ Բաքուն համատեղ զորավարժություններ են անցկացրել նաեւ այս տարվա հուլիսի 29-ից օգոստոսի 5-ը: Ակնհայտ է, որ երկու երկրների միջեւ սերտ ռազմական համագործակցություն կա:
Զենքի արտահանման ավելացումից բացի, Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության բռնկումից առաջ Թուրքիան իր պետական ​​լրատվամիջոցներով կեղծ լուրեր էր տարածում Հայաստանի կողմից «սպառնալիքների» մասին: Թուրքական իշխանամետ լրատվամիջոցները լի էին վերնագրերով այն մասին, թե իբր Հայաստանը նպաստել է Քրդական աշխատավորական կուսակցության ապստամբների տեղափոխմանը Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջան:
Անկարայի ներդրումն ադրբեջանա-հայկական հակամարտությունում զենքի վաճառքով եւ Բաքվի հետ ռազմական համակարգմամբ չի սահմանափակվում: Ավելանում են ապացույցներն առ այն, որ Թուրքիան Սիրիայից մարտիկների է օգտագործում պատերազմներ տանելու համար: Թուրքիայի աջակցությամբ ահաբեկիչները տեղափոխվել են Սիրիա, Լիբիա եւ բոլորովին վերջերս` Ադրբեջան: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը որպես միջոց է օգտագործում այս խամաճիկ զինյալներին` Անկարային տարածաշրջանային հակամարտությունների մեջ ներքաշելու համար:
Ավելին, անցյալ տարի Թուրքիան խախտեց Իսրայելի, Լիբիայի, Իրաքի, Սիրիայի եւ Հունաստանի ինքնիշխանությունը: Միջազգային հանրությունը բազմիցս դատապարտել է Թուրքիայի տարածքային ոտնձգությունները: Նմանատիպ սցենար է այսօր խաղարկվում նաեւ Լեռնային Ղարաբաղում:
Հոկտեմբերի 21-ին Թուրքիայի փոխնախագահ Ֆուաթ Օքթայը խոստացավ անհրաժեշտության դեպքում լիարժեք ռազմական աջակցություն ցուցաբերել Ադրբեջանին: Օքտայը նաեւ քննադատեց Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության սրումը զսպելու միջազգային ջանքերը:
ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն հայտարարությամբ հանդես եկավ, որում ընդգծվում է Անկարայի չարամիտ ներգրավվածությունը հակամարտության մեջ: Նա նշել է, որ Թուրքիայի աջակցությամբ գրոհայինները «ռեսուրսներ են տրամադրում Ադրբեջանին` ավելացնելով ռիսկերը եւ մեծացնելով կրակային ուժը»:
Քանի դեռ բռնությունը շարունակվում է, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման հեռանկարները մշուշոտ են: Քանի դեռ Թուրքիան շարունակում է իր չարամիտ մասնակցությունը հակամարտության մեջ, հրադադարը հնարավոր չէ պահպանվել, իսկ զոհերի թիվը միայն կավելանա»:

«Возобновление тридцатидвухлетней борьбы Армении и Азербайджана за нагорно-карабахский регион отчасти вызвано региональными амбициями Турции», пишет The National Interest. «Поддержка Баку Анкарой неудивительна, поскольку обе страны имеют тесные культурные связи и турецкое наследие. Однако Турция и Армения имеют давнюю историю конфликтов. Напряженность возникла, во время Первой мировой войны, когда армяне были убиты и изгнаны из Турции во время падения Османской империи, признанного многими сегодня Геноцидом армян.
Турция использовала наемников, пропаганду, военную помощь и экспорт оружия, чтобы подтолкнуть Азербайджан к войне с Арменией. Военный экспорт Анкары в Азербайджан за последний год резко увеличился. Согласно экспортным данным, продажа дронов, боеприпасов и другого оружия выросла до более чем 76 миллионов долларов за месяц до эскалации напряженности в Нагорном Карабахе. Кроме того, в начале 2020 года Азербайджан приобрел у Турции другую военную и авиационную технику на сумму 123 миллиона долларов. Анкара и Баку также провели совместные военные учения с 29 июля по 5 августа этого года. Очевидно, что между двумя странами существует тесная военная координация.
Помимо увеличения экспорта оружия, Турция использовала свой государственный аппарат средств массовой информации для распространения ложных сообщений об «угрозах» со стороны Армении до вспышки конфликта в Нагорном Карабахе. Провластные турецкие СМИ пестрели заголовками о том, Армения якобы способствовала переброске повстанцев Курдской рабочей партии в регион Нагорного Карабаха.
Вклад Анкары в азербайджано-армянский конфликт не ограничивается продажей оружия и военной координацией с Баку. Свидетельств того, что Турция использует сирийских боевиков для ведения войн, растут. Террористы, поддерживаемые Турцией, были переброшены в Сирию, Ливию и совсем недавно в Азербайджане. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган использует этих марионеточных боевиков как средство, чтобы силой втянуть Анкару в региональные конфликты.
Более того, в прошлом году Турция нарушила суверенитет Израиля, Ливии, Ирака, Сирии и Греции. Международное сообщество неоднократно осуждало территориальные посягательства Турции. Похожий сценарий разыгрывается сегодня в Нагорном Карабахе.
21 октября вице-президент Турции Фуат Октай пообещал оказать полную военную поддержку Азербайджану в случае необходимости. Октай также раскритиковал международные усилия по подавлению эскалации конфликта в Нагорном Карабахе.
Госсекретарь США Майк Помпео выступил с заявлением, в котором подчеркивается злонамеренное участие Анкары в конфликте. Он отметил, что поддерживаемые Турцией боевики «предоставляют Азербайджану ресурсы, увеличивая риск и увеличивая огневую мощь».
Пока насилие продолжается, перспективы мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта туманны. Пока Турция продолжает свое злонамеренное участие в конфликте, прекращение огня невозможно поддерживать, а число погибших будет только расти».