ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտեմբերգը խուսափել է պատասխանել հարցին՝ թույլատրելի՞ է արդյոք միության անդամ երկրի՝ Թուրքիայի համար Սիրիայից ահաբեկիչ իսլամիստներ տեղափոխել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտի, ինչպես հայտարարել է, մասնավորապես, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը: Այդ հարցն ուղղվել էր Ստոլտենբերգին ուրբաթ ՆԱՏՕ-ի պաշտպանության նախարարների տեսակոնֆերանցի ժամանակ, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Այդ հարցին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը պատասխանել է. «Մենք խորապես մտահոգված ենք Ղարաբաղում հակամարտությամբ, հատկապես խաղաղ բնակչության շրջանում զոհերի փաստով: Քաղաքացիական բնակչության ուղղությամբ չնպատակադրված հարվածները լիովին անթույլատրելի են եւ խախտում են միջազգային նորմերը: Մենք բոլոր կողմերին հստակ ուղերձ ենք հղում. ռազմական գործողությունները պետք է դադարեցվեն»:
Նա նաեւ հավելել է, որ «ՆԱՏՕ-ն հակամարտության կողմ չէ եւ սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերը քաղաքական կարգավորման հասնելու ուղղությամբ»:

Генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг ушел от ответа на вопрос, является ли допустимым для страны - члена альянса поведение Турции, которая, по заявлениям, в частности, президента Франции Эмманюэля Макрона, перебрасывает боевиков-исламистов из Сирии в зону военного конфликта в непризнанной Нагорно-Карабахской республике.Такой вопрос был задан Столтенбергу в пятницу на брифинге по итогам видеоконференции министров обороны НАТО, передает ТАСС.
В ответ на него генсек НАТО сказал: «Мы глубоко озабочены конфликтом в Карабахе, особенно жертвами среди мирного населения. Целенаправленные удары по гражданскому населению полностью неприемлемы и нарушают международные нормы. Мы посылаем всем сторонам четкий сигнал: боевые действия должны прекратиться».
Он также добавил, что «НАТО не является стороной конфликта и поддерживает усилия Минской группы ОБСЕ по его политическому урегулированию».