ԱՄՆ նախագահի՝ ազգային անվտանգության հարցերով օգնական Ռոբերտ Օ’Բրայանը Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ԱԳ նախարարներ Ջեյխուն Բայրամովի եւ Զոհրաբ Մնացականյանի հետ Վաշինգտոնում կայացած հանդիպումների արդյունքում հայտարարել է ղարաբաղյան հակամարտությունում լուծման ռազմական տարբերակը բացառելու մասին եւ կոչ արել կարգավորել հարցը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ռազմական լուծում գոյություն չունի»,-ասվում է ուրբաթ Սպիտակ տան Ազգային անվտանգության խորհրդի էջում տարածված հայտարարության մեջ Ադրբեջանի նախարարի հետ հանդիպման արդյունքում: Օ'Բրայենը նշել է, որ այդ խոսակցության ընթացքում նա պնդել է անհապաղ դադարեցնել կրակն ու հաջորդիվ վերադառնալ բանակցություններին Մինսկի խմբի միջնորդությամբ, ինչպես նաեւ հրաժարվել նրանից, որ արտաքին գործող ներկայացուցիչները նպաստեն իրավիճակի հետագա ապակայունացմանը:
Հայաստանի ԱԳ նախարարի հետ նա եւս քննարկել է հրադադարի անհրաժեշտությունն ու իրավիճակի կարգավորումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում: «ԱՄՆ-ը շարունակում է գործադրել ամենավճռական դիվանագիտական ջանքերը բոլոր մակարդակներում, քանի դեռ հակամարտությունը չի կարգավորվել»,-նշել է Օ'Բրայենը:

Помощник президента США по национальной безопасности Роберт О'Брайен на встречах с главами МИД Азербайджана и Армении Джейхуном Байрамовым и Зограбом Мнацаканяном в Вашингтоне заявил об отсутствии военного способа решения нагорнокарабахского конфликта и призвал к урегулированию в рамках Минской группы ОБСЕ, передает ТАСС
«Военного решения не существует», - приводятся в пятницу в Twitter Совета национальной безопасности (СНБ) Белого дома его слова по итогам встречи с азербайджанским министром. О'Брайен отметил, что в ходе этого разговора он «настаивал на немедленном прекращении огня и последующем возвращении к переговорам при посредничестве Минской группы», а также на «отказе от того, чтобы внешние действующие лица осуществляли дальнейшую дестабилизацию ситуации».
С главой МИД Армении он также обсудил необходимость перемирия и урегулирования в рамках Минской группы ОБСЕ. "США продолжат предпринимать самые решительные дипломатические усилия на всех уровнях до тех пор, пока конфликт не будет разрешен", - отметил О'Брайен.