ԱՄՆ նախագահի՝ ազգային անվտանգության հարցերով օգնական Ռոբերտ Օ’Բրայանը Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ԱԳ նախարարներ Ջեյխուն Բայրամովի եւ Զոհրաբ Մնացականյանի հետ Վաշինգտոնում կայացած հանդիպումների արդյունքում հայտարարել է ղարաբաղյան հակամարտությունում լուծման ռազմական տարբերակը բացառելու մասին եւ կոչ արել կարգավորել հարցը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ռազմական լուծում գոյություն չունի»,-ասվում է ուրբաթ Սպիտակ տան Ազգային անվտանգության խորհրդի էջում տարածված հայտարարության մեջ Ադրբեջանի նախարարի հետ հանդիպման արդյունքում: Օ'Բրայենը նշել է, որ այդ խոսակցության ընթացքում նա պնդել է անհապաղ դադարեցնել կրակն ու հաջորդիվ վերադառնալ բանակցություններին Մինսկի խմբի միջնորդությամբ, ինչպես նաեւ հրաժարվել նրանից, որ արտաքին գործող ներկայացուցիչները նպաստեն իրավիճակի հետագա ապակայունացմանը:
Հայաստանի ԱԳ նախարարի հետ նա եւս քննարկել է հրադադարի անհրաժեշտությունն ու իրավիճակի կարգավորումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում: «ԱՄՆ-ը շարունակում է գործադրել ամենավճռական դիվանագիտական ջանքերը բոլոր մակարդակներում, քանի դեռ հակամարտությունը չի կարգավորվել»,-նշել է Օ'Բրայենը:

Following his meetings in Washington with the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan, Zohrab Mnatsakanyan and Jeyhun Bayramov, US National Security Adviser Robert O’Brian stated that he rules out a military solution to the Nagorno-Karabakh conflict and called for its settlement within the framework of the OSCE Minsk Group, TASS reported.
"There is no military solution," the US National Security Council said in a statement on Twitter after the meeting with the Azerbaijani FM. O'Brien noted that during the conversation, he “pressed for an immediate ceasefire then a return to Minsk Group-facilitated negotiations” and a “rejection of outside actors further destabilizing the situation.”
He also discussed with the Armenian Foreign Minister the need for an immediate ceasefire and a return to Minsk Group-facilitated negotiations. “The U.S. will continue our strongest diplomatic efforts at all levels until the conflict is resolved," Robert O'Brien said.