Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը պաշտոնապես որակել է Ադրբեջանի կողմից երկու ռազմագերիների սպանությունը «անժխտելի պատերազմական հանցագործություն»:
«Այս տեսանյութերում ադրբեջանական բանակի ծառայողները նվաստացնում են գերեվարված հայերին, ապա բացառիկ ցինիզմով դաժանաբար սպանում նրանց», - գրել է նա Facebook- ում:
Նա ասել է, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հայաստանի ներկայացուցիչն արդեն իրենից խնդրել է տեսանյութերի օրինակները: Արման Թաթոյանը նշել է, որ տեսանյութերը ուղարկել է ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հանձնակատարին, Եվրոպայի խորհրդին և միջազգային այլ մարմինների:

The Human Rights Defender (Ombudsman) of Armenia, Arman Tatoyan, has officially labeled Azerbaijan's execution of two POWs an "undeniable war crime."
"In these videos, members of the Azerbaijani army humiliate prisoners of war and then brutally kill them with extreme cynicism," he wrote on Facebook.
He said Armenia's representatives at the European Courts of Human Rights had already asked for copies of the videos. Tatoyan said he would share the clips with the UN human rights commissioner, the Council of Europe, and other international bodies.