Բուայեն պահանջել է կտրուկ միջոցառումներ ձեռնարկել Թուրքիայի առաջնորդ Ռեջեփ Էրդողանի կողմից նախագահ Էմանուել Մակրոնին կրկնակի վիրավորելու առնչությամբ:
Մասնավորապես, նա առաջարկում է հետ կանչել դեսպանին, բացառել Թուրքիային ՆԱՏՕ-ից, դադարեցնել բանակցությունները ԵՄ-ին անդամակցելու շուրջ եւ սահմանել տնտեսական պատժամիջոցներ Անկարայի դեմ:
Ինչպես հաղորդվել էր ավելի վաղ, Էրդողանը կրկնել է, որ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը պետք է դիմի հոգեբուժարան: Թուրքիայի առաջնորդի խոսքով՝ Մակրոնն օր ու գիշեր մտածում է Էրդողանի մասին, ուստի նրան իսկապես անհրաժեշտ է անցնել հոգեբուժական հետազոտություն:
Էրդողանի նույնանման հայտարարությունը հանգեցրել էր նրան, որ Փարիզը հետ էր կանչել Ֆրանսիայի դեսպանին Անկարայից խորհրդակցությունների համար, իսկ ԵՄ-ն կոչ էր արել Թուրքիայի նախագահին դադարեցնել վտանգավոր առճակատումը:

Valerie Boyer has demanded that drastic measures be taken in regard to the offensive remark that President of Turkey Recep Tayyip Erdogan made against President of France Emmanuel Macron.
In particular, she suggests recalling the ambassador, excluding Turkey from NATO, stopping talks over accession to the European Union and impose economic sanctions against Ankara.
As reported earlier, Erdogan has reiterated his statement that President of France Emmanuel Macron needs mental treatment. According to the Turkish leader, Macron thinks about Erdogan day and night, and so he really needs mental treatment.
After this, Paris recalled France’s Ambassador for consultations, and the EU called on the President of Turkey to stop the dangerous confrontation.