Իրանի «Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի» ցամաքային զորքերի հրամանատար Մոհամադ Պակպուրը հայտարարել է, որ իր ժողովրդի անվտանգությունն ու ազգային շահերը Իրանի Իսլամական Հանրապետության համար ամենակարևոր «կարմիր գծերն են», գրում է IRNA գործակալությունը։ Նա այդ մասին հայտարարել է սահմանամերձ շրջաններ այցելության ժամանակ:
Սահմաններին ցանկացած վտանգ և սպառնալիք, որը խախտում է «մեր թանկագին ժողովրդի անդորրը», կհանդիպի պատասխան միջոցառումների: Այդ մասին լրագրողներին հայտարարել է Պակպուրը երկրի հյուսիս-արևմուտքի սահմանամերձ շրջաններ կատարած իր այցի ժամանակ։
Նա ընդգծել է, որ Իրանի «Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի» ուժերը տեղակայվել են Իրանի հյուսիս-արեւմտյան սահմաններին, երկրի այդ տարածքները պաշտպանելու համար:
Հրամանատարը նաև հավելել է, որ ԻՀՊԿ-ն ակտիվորեն գործում է սահմանամերձ շրջաններում, հետևում է սահմանային իրադարձությունների զարգացմանը և համապատասխան միջոցներ է ձեռնարկում բոլոր խնդիրները լուծելու համար:
Նա ընդգծել է, որ Իրանը հարգում է հարեւան երկրների տարածքային ամբողջականությունը, բայց չի կարող հաշտվել սահմանների բնույթի որեւէ փոփոխության հետ:

Commander of the Islamic Revolution Guards Corps (IRGC) Ground Force says that people's security and national interests are the most important “red lines” of Iran, IRNA reported.
Any insecurity and menace in borders which interrupts "our dear people's tranquility" will be faced by reciprocal measure, Brigadier General Mohammad Pakpour told reporters during his visit to border areas in northwest of the country.
IRGC forces have been deployed in northwestern Iranian borders to defend that part of the country during the Nagorno-Karabakh conflict that started about a month ago, according to the sepahnews report.
As the commander noted, this conflict has made Iran dispatch forces to the area.
Pakpour went on to say that IRGC is active in border areas, monitors border developments, and takes due measures to deal with any condition.
The commander said Iran respects territorial integrity of the neighboring states, but cannot tolerate any changes in the nature of the borders.