«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնության ղեկավար Սերգեյ Չամանյանը Արցախում զրուցել է լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ՝ պարզելու լրագրողների հարձակման ենթարկվելու  մանրամասները։
Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության բանակի լրատվական ծառայության ներկայացուցիչ Սուրեն Սարումյանը վստահ է, որ թշնամին միտումնավոր է հարվածել  լրագրողների ուղղությամբ։ «Բոլոր լրագրողներն ունեցել են տարբերակիչ նշաններ, զրահաբաճկոնների եւ կասկաների վրա PRESS գրությունը, նույնիսկ մեքենաների վրա և դրանց տանիքին կա նույն գրությունը: Ես վստահ եմ, որ նրանք տեսել են, նրանք գիտեն և նպատակաուղղված հարվածել են, քանի որ եթե մի կողմը կազմակերպում է իր գործողությունները ստի միջոցով՝ պատմության կեղծման, և այս պահին շրջանառվող կեղծիքի, նրա համար թշնամին, առաջին հերթին, և նա է, ով ասում է ճշմարտությունը։ Մենք ունենք այդ փորձը նաև 2016-ի պատերազմի ժամանակ, նրանք Ադրբեջանից ուղղակի դուրս էին շպրտել բոլոր լրագրողներին, քանի որ այստեղ էլ է ստի պայքարը ճշմարտության դեմ։ Եթե հետևենք նրանց նյութերին, ես վստահեցնում եմ, որ այնտեղ չկա ոչ մի ճշմարտացի տող, ոչ մի ճշմարիտ միտք, և եթե հետևենք այդ նյութերի երանգին, կնկատենք, որ նրանք նաև դիմում են կաշառքների, խավիարային դիվանագիտության օգնությանը։ Ես նկատի չունեմ լրագրողներին, այլ, այսպես կոչված, քաղաքագետներին ու վերլուծաբաններին, որոնք բացեիբաց տարածում են ադրբեջանական դիրքորոշումը»։
Սերգեյ Չամանյան-Ադրբեջանական կողմը հայտարարել էր, թե իբր լրագրողներին հատուկ են տարել այն վայրը, որտեղ սպասվում էր հրետանային կամ հրթիռային ռումբային հարված։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք, ի՞նչ ազդեցություն ունեցավ այս լուրը։
Սուրեն Սարումյան-Ադրբեջանական քարոզչամեքենայի հերթական սուտն է։ Որքան էլ նրանք ասեն, որ իրենք միայն լեգիտիմ ռազմական թիրախների ուղղությամբ են հարվածել։ Նրանք նպատակաուղղված երկու անգամ հարվածել  են Շուշիի Սուրբ Ղազանչեցոց եկեղեցուն։ Սա ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ խոսք անգամ լինել չի կարող, որ հայկական կողմը հատուկ է տարել լրագրողներին այնտեղ, որտեղ սպասվում է կրակահերթ, քանի որ գնդակոծությունն սպասվում է ամենուր։
Սերգեյ Չամանյան-Սուրբ Ղազանչեցոց եկեղեցու գնդակոծության դեպքում  կարելի է՞ արդյոք համարել, որ առաջին հարվածը եկեղեցուն խայծ էր լրագրողների համար, իմանալով, որ լրագրողները միշտ շտապում են դեպքի վայր, և մեկ ժամվա ընթացքում տեղի ունեցած երկրորդ հարվածը կրկին ուղղված էր լրագրողների դեմ։
Սուրեն Սարումյան-Նման տեսակետ կա, գոյության հիմքեր ունի, քանի որ հարվածը նպատակաուղղված էր։ Այստեղ հնարավոր չէ խոսել ինչ-որ կույր կրակոցի, ինչ-որ արկի պատահական ընկնելու մասին, հարվածել են կառավարվող զինամթերքի միջոցով, հետևաբար նրանց հաշվարկներում կարող էր նման բան լինել: Չէ որ եկեղեցին ռազմական թիրախ չէ։
Սերգեյ Չամանյան- Ադրբեջանական կողմի զավեշտը երևի լսել եք, թե իբր մենք ենք հարվածել մեր եկեղեցուն, հետո իրենք իրենց հակասել  էին՝ ասելով, թե իբր իրենք հարվածել են հայկական, արցախյան ռազմական կազմավորումները ոչնչացնելու հաշվարկով, որոնք այդ պահին նախքան առաջնագիծ գնալը աղոթում էին:
Սուրեն Սարումյան- Դա էլ է սուտ, որովհետև այնտեղ մի քանի պահեստազորայիններ մոմեր էին վառում, և ես չեմ կարծում, որ եթե այնտեղ ոչ թե մի քանի, այլ, ասենք, 10-20 պահեստազորային լիներ, դա արդարացնում է եկեղեցուն հարված հասցնելը։ Դուք գիտեք, որ պատերազմն ունի իր կանոնները՝ գրված և չգրված, և եթե մարդն ինքն իրեն հարգում է, պետք է հետևի այդ կանոններին։ Նույնիսկ Առաջին և Երկրորդ համաշխարհային պատերազմների ժամանակ դիպուկահարները մի իրավիճակ ունեին, երբ նրանք երբեք չեն կրակել մարդկանց վրա, եթե մարդիկ գտնվում են նմաօրինակ իրավիճակում, քանի որ դա պատերազմի չգրված օրենք է, չի կարելի այդպես վարվել: Օրինակ, եթե հոսպիտալում բուժվում են վիրավոր զինծառայողներ, միթե՞ դա նշանակում է, որ կարելի է հարվածել հոսպիտալին։ Իսկ Ադրբեջանը հարվածել է հյուսիսային ուղղությամբ տեղակայված հոսպիտալներից մեկին։ Եվ, ի դեպ, իմ տեղեկություններով, այնտեղ բուժվում էին նաև ադրբեջանցի վիրավոր զինծառայողները։ Համացանցում արդեն կան կադրեր, թե ինչպես է Ստեփանակերտի հիվանդանոցում բուժում ստանում ադրբեջանցի զինծառայողը։
Սերգեյ Չամանյան-Այսինքն, նրանք փորձում են ոչնչացնել սեփական ռազմագերիների՞ն:
Սուրեն Սարումյան- Ես չեմ կարող դա ասել, բայց չեմ էլ բացառում, որովհետև ցանկացած քրեական խունտա, ցանկացած քրեական խմբավորում ամենից շատ վախենում է վկաներից։ Եվ մաֆիայի կլանները հաճախ նաև ոչնչացնում են իրենց խմբավորման անդամներին, քանի որ նրանք շատ բան են տեսնում և շատ բան գիտեն: Հնարավոր է, որ Ադրբեջանի գործողություններում կա նաև այդ դրդապատճառը, հատկապես, եթե հաշվի առնենք, որ նրանց հասցեին հնչում են հիմնավորված մեղադրանքներ այն երկրների կողմից, որոնք աշխարհի լավագույն հետախուզական ծառայություններն ունեն։ Մեղադրանքներ առ այն, որ ադրբեջանցիները վարձկաններ են ներգրավում Սիրիայից։ Այնպես որ, այդ շարժառիթը չի կարելի բացառել:
Սերգեյ Չամանյան-Վերադառնալով վարձկանների թեմային ՝ սիրիացի, ընդհանրապես, թուրք-օսմանյան ահաբեկիչների համար լրագրողները թիվ մեկ թշնամիներն են, այդ մասին բազմիցս հայտարարվել  է հենց ահաբեկիչների կողմից։ Կարելի՞ է ասել, որ այդ ահաբեկիչների ներկայությունն այն գործոններից մեկն է, որը ադրբեջանական կառավարությանը ստիպում է լրագրողներին թշնամի դարձնել, և ոչ միայն հայ լրագրողներին, թիրախ, որի ուղղությամբ նրանք կրակում են։
Սուրեն Սարումյան-Միանգամայն ճիշտ եք։ Ինչպես արդեն նշել ենք, ստի գլխավոր թշնամին ճշմարտությունն է։ Եվ ինչու են ահաբեկիչները հայտարարում, որ լրագրողներն իրենց համար թիվ 1 նպատակն են, քանի որ լրագրողն անաչառ կերպով կարձանագրի իրենց վայրագությունները, բոլոր այն հանցագործությունները, որոնք կատարվում են։ Կարծում եմ, քանի որ ադրբեջանական բանակի գործողությունները հանցավոր են իրենց էությամբ, այդ բազում ապացույցներով (խաղաղ քաղաքների գնդակոծություններն են, ծերերի ու անօգնական ռազմագերիների գնդակահարությունները)։ Ինչպես կարելի է առանց դատ ու դատաստանի գնդակահարել ռազմագերիներին, կա նաև Ժնևյան կոնվենցիան, որոնք նրանք (ադրբեջանական կողմը) ստորագրել են և Եվրոպայի Խորհրդի անդամներ են, նրանք պարտավոր են հետևել նույն մարդասիրական օրենսդրությանը, այն ամենին, ինչը պատերազմի նման սարսափելի բանը քիչ թե շատ մարդկային է դարձնում։
Սերգեյ Չամանյան-Սեպտեմբերի 27-ից մինչ այսօր (հոկտեմբերի 15-ը) քանի՞ լրագրող է տուժել:
Սուրեն Սարումյան- 5-6 հոգի հստակ է․ նրանք, որոնք ծանր վիրավորվել են և բժշկական օգնություն են ստացել բժշկական կենտրոններում`Le Monde-ը, Յուրի Կոտենոկը, մեր հայ լրագրողները, օտարերկրյա լրագրողներին ուղեկցողները։
Սերգեյ Չամանյան- Միջազգային պարբերականների քանի՞ լրագրող և սպասարկող անձնակազմից (օպերատորներ, պրոդյուսերներ և այլն) քանի հոգի է՞ այս պահին աշխատում Արցախում:
- Չեմ կարող հստակ թիվ նշել։ Այս տվյալների համար կարելի է դիմել մեր ԱԳՆ, քանի որ հավատարմագրումն անում են նրանք։
«Մեդիա պաշտպան»-ին ԱԳՆ-ն հայտնեց, որ  հաստատել  է 50-ից ավելի լրատվական գործակալությունների մասնակցությունը։

Руководитель «Медиа адвокат» Сергей Чаманян в Арцахе побеседовал с представителями СМИ с целью разузнать подробности нападения на журналистов.
Представитель Информационной службы Армии Обороны Республики Арцах Сурен Сарумян уверен, что враг нарочно открыл огонь по журналистам. «Все журналисты имеют опознавательные знаки, надписи PRESS на бронежилетах и касках, даже на машинах, на крыше машин есть такая же надпись. Я уверен, они видели, они знают и бьют целенаправленно, потому что, если одна сторона организует свои действия с помощью лжи, фальсификации истории, и лжи, которая тиражируется на данный момент, для него враг, в первую очередь, и тот, кто говорит правду. Мы имеем этот опыт еще и во время войны 2016 года, они просто выгнали всех журналистов из Азербайджана, так как и тут борьба лжи с правдой. Если следить за их материалами, я уверяю, что там нет ни одной правдивой строки, ни одной правдивой мысли, и если следить за тоном этих материалов, можно заметить, что они еще и прибегают к помощи взяток, «икорной дипломатии». Я не имею ввиду журналистов, а так называемых политологов и аналитиков, которые оголтело тиражируют азербайджанскую позицию».
Сергей Чаманян։ Азербайджанская сторона заявила, что журналистов специально повезли в то место, где ожидался артиллерийский или ракетный бомбовый удар. Как Вы это прокомментируете, какое влияние имела данная новость?
Сурен Сарумян։ Это очередная ложь азербайджанского агитпропа. Сколько бы они не говорили, что они бьют только по легитимным военным целям. Они точечно дважды ударили по Шушинской церкви Сурб Казанчецоц. Это еще раз доказывает то, что не может быть и речи, что армянская сторона специально повела журналистов туда, где ожидается обстрел, так как обстрел ожидается всюду.
Сергей Чаманян։ В случае обстрела Сурб Казанчецоц можно ли считать, что первый удар по церкви был для приманки журналистов, учитывая, что журналисты всегда спешат на место происшествия, и второй удар в течение часа был направлен опять-таки против журналистов?
Сурен Сарумян։ Такая точка зрения имеет место быть, имеет основания на существования, так как удар был точечным, тут невозможно говорить о каком-то слепом попадании какого-то снаряда, били управляемым боеприпасом, значит в их расчетах могло быть и такое. Церковь же невоенная цель?!
Сергей Чаманян։ Вы, наверное, слышали абсурдное заявление азербайджанской стороны, что якобы мы ударили по нашей церкви, потом они стали противоречить себе, говоря, что они ударили якобы по расчету уничтожения армянских, арцахских военных формирований, которые проходили молебен перед тем, как отправиться на линию.
Сурен Сарумян։ Это тоже ложь, потому что там пару резервистов зажигали свечи, и я не думаю, что, если бы там не было пару резервистов, а, скажем, 10-15-20 человек, это оправдывает удар по церкви. Вы знаете, что война имеет свои правила, писанное и неписанное, и, если у человека есть самоуважение, он должен следовать этим правилам. Даже у снайперов во время Первой и Второй мировых войнах были ситуации, когда они никогда не стреляли по людям, если те находятся в подобной ситуации, потому что это неписанный закон войны, нельзя поступать так. Скажем, если в госпитале лечатся раненные военнослужащие, это разве означает, что можно бить по госпиталю? А Азербайджан ударил по одному из госпиталей в северном направлении. И кстати, по моим сведениям, там лечились и азербайджанские раненные военнослужащие. В интернете уже есть кадры, как в больнице Степанакерта проходит лечение азербайджанский военнослужащий.
Сергей Чаманян։ То есть они пытаются уничтожить собственных военнопленных?
Сурен Сарумян։ Я не могу это утверждать, но и не исключаю, потому что любая криминальная хунта, любая криминальная группировка больше всех страшится свидетелей. И мафиозные кланы часто также уничтожают членов собственных группировок, так как они видят и знают многое. Возможно, в действиях Азербайджана есть и этот мотив, особенно, если учитывать, что в их адрес звучат обоснованные обвинения со стороны стран, которые имеют лучшие разведслужбы в мире. Обвинения относительно того, что они привлекают наемников из Сирии. Так что этот мотив нельзя исключать.
Сергей Чаманян։ Возвращаясь к теме наемников, для сирийских, вообще туркоманских террористов журналисты являются врагами N1, об этом не раз заявлялось самими террористами. Можно ли сказать, что присутствие этих террористов и является одним из тех факторов, заставляющих азербайджанское правительство делать из журналистов врагов, и не только армянских журналистов, и не только врагов, а мишенью, по которой стреляют?
Сурен Сарумян։ Вы абсолютно правы. Как уже отмечали, главным врагом лжи является правда. И почему террористы заявляют, что журналисты для них цель N1, потому что журналист беспристрастно зафиксирует их зверства, все те преступления, которые они совершают. Думаю, так как действия азербайджанской армии преступны по своей сути, доказательств этих уйма (это обстрелы мирных городов, расстрелы стариков и беспомощных военнопленных). Как можно расстреливать военнопленных без суда и следствия, есть же Женевская конвенция, которые они (от ред. — азербайджанская сторона) подписали, и являются членами Совета Европы, они должны следовать тому же гуманитарному законодательству, всему тому, что такую страшную вещь, как война, делает более или менее человечным.
Сергей Чаманян։ Сколько журналистов вообще пострадало, начиная с 27 сентября по 15 октября?
Сурен Сарумян։ 5-6 человек точно, те, кто получил тяжелые ранения и получили медицинскую помощь в медицинских центрах. Это Le Monde, Юрий Котенок, наши армянские журналисты, сопровождающие иностранных журналистов.
Сергей Чаманян։ Сколько журналистов и людей из обслуживающего персонала (операторы, продюсеры и др.) международных изданий на данный момент работают в Арцахе?
Сурен Сарумян։ Не могу назвать точную цифру. За этими данными можно обратиться в наш МИД, так как аккредитацию делают они.
На запрос инициативы «Медиа адвокат» пресс-служба МИД сообщила об участии более 50 информационных агентств.