Պատմությունը ցույց է տալիս, որ ինչպես 100 տարի առաջ, այսօր եւս հայերը գործ ունեն հավերժական թշնամու՝ Թուրքիայի հետ: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի Հայկական հարցի եւ հայոց ցեղասպանության պատմության բաժնի վարիչ Արմեն Մարուքյանը:
Նա նշեց, որ եթե 100 տարի առաջ բոլշեւիստական ղեկավարությունն աջակցում էր Թուրքիային, ապա ներկայիս Ռուսաստանը Հայաստանի ռազմավարական դաշնակիցն է:
«Բազմիցս հայտարարվել է Հայաստանին ինչպես դիվանագիտական, այնպես էլ ռազմական մակարդակով աջակցելու պատրաստակամության մասին, սակայն միայն ըստ անհրաժեշտության եւ Հայաստանի անվտանգության համար սպառնալիքի առաջացման դեպքում»,-նշեց Մարուքյանը:
Միեւնույն ժամանակ, նա նկատեց, որ չնայած երկրորդ հարցի քննարկումներին եւ բազմաթիվ խոսակցություններին՝ Ռուսաստանն արդեն ռազմական աջակցություն է ցուցաբարում Հայաստանին, ինչի մասին խոսում են որոշ փաստեր: Այդպիսով, պատմաբանը նշեց, որ Ռուսաստանը, փաստացի, կատարում է Հայաստանի առաջ իր դաշնակցային պարտավորությունները:
«Խոսքը, մասնավորապես, Իդլիբի ուղղությամբ հարվածների մասին է: Ոչ ոքի համար գաղտնիք չէ, որ Թուրքիան ահաբեկիչների է ուղարկել Ադրբեջան հենց այդ շրջաններից: Այժմ, ինչպես ցույց են տալիս վերջին իրադարձությունները, ահաբեկիչների ուղարկումը դադարեցվել է, քանի որ նրանց բոլոր բազաները ոչնչացվել են»,-ընդգծեց պատմաբանը:
Մարուքյանի խոսքով՝ Իդլիբում Ռուսաստանի գործողությունների պատճառով Թուրքիան, փաստացի, ստիպված է եղել գործի դնել 1200 մարդուց բաղկացած իր հատուկ նշանակության ջոկատները, քանի որ այժմ հնարավոր չէ օգտվել ահաբեկիչների ծառայություններից:
Նա նաեւ նշեց, որ Ադրբեջանն ու Թուրքիան, փաստացի, ստիպված են եղել սահմանափակել իրենց ռազմաօդային ուժերի ակտիվությունը:

History has shown that, as 100 years ago, Armenians are still dealing with an eternal enemy, that is, Turkey. This is what Head of the Division for History of the Armenian Cause and Armenian Genocide History of the Institute of History at the National Academy of Sciences of Armenia Armen Marukyan told reporters today.
Marukyan stated that whereas the Bolshevik leadership supported Turkey a century ago, modern-day Russia is Armenia’s strategic ally. He also noted that even though there are many discussions on Russia’s military support to Armenia, Russia is already providing military aid to Armenia, evidence of which is the fact that Russia is actually fulfilling its obligations before Armenia as an ally.
“This particularly concerns the strikes in the direction of Idlib. Everyone knows that Turkey has sent terrorists to Azerbaijan from Idlib. Now, as the latest events showed, no more terrorists are being sent since Russia has destroyed all military bases,” the historian emphasized.
According to Marukyan, due to Russia’s operations in Idlib, Turkey was actually compelled to put its 1,200-member special detachments into action since it can’t use its terrorists for the time being.