Պատմությունը ցույց է տալիս, որ ինչպես 100 տարի առաջ, այսօր եւս հայերը գործ ունեն հավերժական թշնամու՝ Թուրքիայի հետ: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի Հայկական հարցի եւ հայոց ցեղասպանության պատմության բաժնի վարիչ Արմեն Մարուքյանը:
Նա նշեց, որ եթե 100 տարի առաջ բոլշեւիստական ղեկավարությունն աջակցում էր Թուրքիային, ապա ներկայիս Ռուսաստանը Հայաստանի ռազմավարական դաշնակիցն է:
«Բազմիցս հայտարարվել է Հայաստանին ինչպես դիվանագիտական, այնպես էլ ռազմական մակարդակով աջակցելու պատրաստակամության մասին, սակայն միայն ըստ անհրաժեշտության եւ Հայաստանի անվտանգության համար սպառնալիքի առաջացման դեպքում»,-նշեց Մարուքյանը:
Միեւնույն ժամանակ, նա նկատեց, որ չնայած երկրորդ հարցի քննարկումներին եւ բազմաթիվ խոսակցություններին՝ Ռուսաստանն արդեն ռազմական աջակցություն է ցուցաբարում Հայաստանին, ինչի մասին խոսում են որոշ փաստեր: Այդպիսով, պատմաբանը նշեց, որ Ռուսաստանը, փաստացի, կատարում է Հայաստանի առաջ իր դաշնակցային պարտավորությունները:
«Խոսքը, մասնավորապես, Իդլիբի ուղղությամբ հարվածների մասին է: Ոչ ոքի համար գաղտնիք չէ, որ Թուրքիան ահաբեկիչների է ուղարկել Ադրբեջան հենց այդ շրջաններից: Այժմ, ինչպես ցույց են տալիս վերջին իրադարձությունները, ահաբեկիչների ուղարկումը դադարեցվել է, քանի որ նրանց բոլոր բազաները ոչնչացվել են»,-ընդգծեց պատմաբանը:
Մարուքյանի խոսքով՝ Իդլիբում Ռուսաստանի գործողությունների պատճառով Թուրքիան, փաստացի, ստիպված է եղել գործի դնել 1200 մարդուց բաղկացած իր հատուկ նշանակության ջոկատները, քանի որ այժմ հնարավոր չէ օգտվել ահաբեկիչների ծառայություններից:
Նա նաեւ նշեց, որ Ադրբեջանն ու Թուրքիան, փաստացի, ստիպված են եղել սահմանափակել իրենց ռազմաօդային ուժերի ակտիվությունը:

История демонстрирует, что армяне, как и 100 лет назад, все еще имеют дело с тем же извечным и злейшим врагом, каким является Турция. Об этом на встрече с журналистами заявил 26 октября руководитель отдела истории Армянского вопроса и Геноцида армян Института истории Национальной академии наук Армении, кандидат исторических наук Армен Марукян.
При этом, он отметил, что если 100 лет назад большевистское руководство поддержало Турцию, то нынешняя Россия является стратегическим союзником Армении.
«Множество раз была заявлена готовность поддержать Армению как на дипломатическом уровне, так и военном, но лишь при необходимости и при возникновении угрозы безопасности для Армении», - отметил Марукян.
Вместе с тем, он заметил, что несмотря на многочисленные слухи и обсуждения по второму вопросу, Россия, все же, уже стала оказывать военную помощь Армении, о чем говорят некоторые факты. Таким образом, как отметил историк, Россия, фактически, соблюдает свои союзнические обязательства перед Арменией.
«Речь в частности идет об ударах по Идлибу. Ни для кого из нас не секрет, что Турция осуществляла переброску террористов в Азербайджан именно из этих регионов. Теперь, как показывают последние события, переброска террористов прекратилась, поскольку все их базы были ликвидированы», - подчеркнул историк.
По словам Марукяна, из-за действий России в Идлибе Турция, фактически, была вынуждена задействовать свой спецназ в размере 1200 человек, поскольку воспользоваться услугами террористов теперь не представляется возможным.
Он также обратил внимание на то, что Азербайджан и Турция, фактически, были вынуждены ограничить активность своих военно-воздушных сил.