Ֆրանսիան թուրքական արտադրանքի պատասխան բոյկոտ չի նախատեսում եւ կշարունակի բանակցություններն ու հարաբերությունները Թուրքիայի ու նրա նախագահի հետ: Այս մասին հայտարարել է առեւտրի նախարար Ֆրենկ Ռիստերը, հայտնում է Reuters-ը:
«Օրակարգում վրեժխնդրություն չկա»,- RTL ռադիոյին տված հարցազրույցում ասել է Ռիստերը: Այնուամենայնիվ, նա կրկնել է, որ կառավարությունը դատապարտում է Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանի վերջերս արած մեկնաբանությունները նախագահ Էմանուել Մակրոնի վերաբերյալ:
Ավելի վաղ Էրդողանը հայրենակիցներին կոչ էր արել այլեւս ֆրանսիական ապրանքներ չգնել:
Ֆրանսիան շաբաթ օրը խորհրդակցության համար հետ էր կանչել Թուրքիայում իր դեսպանին, երբ Էրդողանը կասկածի տակ էր դրել Մակրոնի հոգեկան առողջությունը եւ վերաբերմունքը իսլամի ու մահմեդականների նկատմամբ: Մակրոնը քննադատել էր Ֆրանսիայում արմատական մահմեդականներին, ովքեր զբաղվում են «իսլամիստական անջատողականությամբ»: Այնուամենայնիվ, նախօրեին Էրդողանը կրկնել է իր լկտի հայտարարությունը:

Франция не планирует ответный бойкот турецкой продукции и продолжит переговоры и отношения с Турцией и ее президентом. Об этом заявил министр торговли Франк Ристер, передает Reuters.
«В повестке дня нет возмездия», - сказал Ристер в интервью радио RTL. Тем не менее он повторил, что правительство осуждает недавние комментарии президента Турции Тайипа Эрдогана о президенте Эммануэле Макроне.
Ранее Эрдоган призвал соотечественников перестать покупать французские товары.
Франция отозвала своего посла в Турции для консультаций в субботу после того, как Эрдоган поставил под сомнение психическое здоровье Макрона и его отношение к исламу и мусульманам. Макрон подверг критике радикальных мусульман во Франции, практикующих «исламистский сепаратизм». Тем не менее, Эрдоган повторил свое хамское заявление накануне.