Հայաստանը փաստեր ունի Արցախի եւ Հայաստանի նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիայում Թուրքիայի եւ արտասահմանյան վարձկանների մասնակցության վերաբերյալ: Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 27-ին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ ՔԿ քրեագիտական վարչության պետ Ռաֆայել Վարդանյանը:
Նա ժամանակագրական կարգով ներկայացրեց Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի ռազմաքաղաքական ղեկավարության միտումնավոր հանցանքների մասին տվյալների մի մասը (ամբողջությամբ ներկայացնելը խնդիր կլիներ մեծ ծավալի պատճառով):
Նրա խոսքով՝ կարելի է հաստատել, որ ագրեսիան սկսվել է դեռ ամռանը, երբ հուլիսի 12-17-ին ադրբեջանական ուժերը մոտոհրաձգային բրիգադի, հետեւակի եւ հատուկ նշանակության ջոկատների կազմով հարձակում գործեցին Հայաստանի մարտական դիրքերի վրա եւ խորը թիկունքում տեղակայված ոչ մարտական օբյեկտների վրա: Այդ իրադարձությունների փաստով հարուցվել է 38 քրեական գործ, որոնք հետագայում միացվել են մեկ քրեական գործում Միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտման, արգելված միջոցների եւ մեթոդների կիրառման, ենթականերին անօրինական հրամաններ արձակելու հոդվածներով: Հաջողության չհասնելով՝ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը Թուրքիայի անմիջական մասնակցությամբ եւ աջակցությամբ ագրեսիայի ակտ է մշակել եւ իրականացրել: Սկիզբը կարելի է թվագրել հուլիսի 29, երբ Ադրբեջանն ու Թուրքիան զորավարժություններ են սկսել, որոնք տեւել են մինչեւ օգոստոսի 10-ը: Զորավարժությունների ավարտից հետո թուրք բարձրաստիճան սպաներն ու զինվորականները մնացել են Ադրբեջանում: Ընդ որում, մինչեւ մարտական գործողությունների սկիզբը՝ դեռ սեպտեմբերի սկզբին, զինծառայողներին հրաման է տրվել պատրաստվել Արցախի դեմ պատերազմին, իսկ սեպտեմբերի կեսերից երկրում մոբիլիզացիա է անցկացվել: Թուրք հրահանգիչները տեղում վարժանքներ են անցկացրել:
Սեպտեմբերի 26-ին ԶՈւ-ն հանվել է դիսլոկացիայի վայրից եւ տեղակայվել շփման գծի երկայնքով: Խիտ բնակեցված շրջաններում տեղակայվել են հրետանային կայանքներ, ընդ որում, հենց տների բակերում: Սպառազինության մատակարարների թվում են Բելառուսն ու Չեխիան:
Սեպտեմբերի 27-ի առավոտյան, կիրառելով հրետանի, ավիացիա եւ ԱԹՍ-ներ, հակառակորդն անցել է հարձակման՝ ագրեսիայի ակտ իրագործելով Արցախի նկատմամբ: Սեպտեմբերի 28-ից հակառակորդը հրետակոծել է Հայաստանի տարածքը՝ այդպիսով ոտնձգություն կատարելով ՀՀ ինքնիշխան տարածքի դեմ:
ՀՀ ՔԿ տվյալների համաձայն՝ սեպտեմբերի 26-ին մոտ 1000 թուրք զինվորականներ տեղափոխվել են Ադրբեջան: Սեպտեմբերի 28-ին տվյալներ են ստացվել իսլամիստների եւ ահաբեկիչների մասնակցության մասին: Արաբալեզու զինյալները դիվերսիոն ներթափանցման խնդիրներ են իրականացրել թուրքական արտադրության «Կոբրա» տեսակի թեթեւ զրահամեքենաներով: Սիրիայից խմբերը գործել են Հորադիզի շրջանում: Մոտ 300 արաբալեզու վարձկաններ մասնակցել են արեւելյան ուղղությամբ մարտական գործողություններին, ընդ որում, նրանք գործել են առանձնացված խմբերով: Կան տեղեկություններ նաեւ Սիրիայից եւս 800 զինյալների հնարավոր տեղափոխման մասին:
Հոկտեմբերի 1-ին Պակիստանից զինյալների մասնակցության մասին տեղեկություն է հայտնվել: Հոկտեմբերի 4-ին Գյանջայում են գտնվել Թուրքիայից առնվազն 300 զինծառայողներ: Ավելի վաղ նրանք գտնվել են Աֆրինում եւ Իդլիբում: «Փաստերը շատ են: Տվյալները ստացվել են՝ համագործակցելով ԱԱԾ-ի եւ ՊՆ-ի հետ»,-նշեց Վարդանյանը՝ ներկայացնելով վարձկանների մասնակցության որոշ ֆոտոապացույցներ:

Армения располагает доказательствами участия турецких военных в подготовке и осуществлении агрессии Азербайджана в отношении Арцаха и Армении, а также участия иностранных наемников в боевых действиях. Об этом сообщил начальник уголовно-правового управления СК Рафаэл Варданян 27 октября на пресс-конференции.
Начальник управления в хронологическом порядке представил часть данных (полностью представить было бы проблематично из-за слишком большого объема) об умышленных преступлениях военно-политического руководства Азербайджана и Турции.
По его словам, можно утверждать, что агрессия началась еще летом, когда с 12 по 17 июля азербайджанские силы в составе мотострелковых бригад, пехоты и спецназа напали на боевые позиции Армении и предприняли атаку на небоевые объекты, расположенные в глубоком тылу. По этим событиям было возбуждено 38 уголовных дел, впоследствии объединенных в одно дело по статьям нарушение МГП, применение запрещенных средств и методов, незаконные приказы подчиненным. Не добившись успеха, военно-политическое руководство Азербайджана при содействии и непосредственном участии Турции разработало и реализовало акт агрессии. Начало можно датировать 29 июля, когда Азербайджан и Турция начали учения, они продлились до 10 августа. После завершения учений высокопоставленные турецкие офицеры и солдаты остались в Азербайджане. Фактически продолжая боевую подготовку на местах. Причем, до начала боевых действий, еще в начале сентября, военнослужащим был дан приказ готовиться к воне против Арцаха, а с середины сентября в стране проводилась мобилизация. Турецкие инструкторы на месте проводили тренинги.
26 сентября ВС были сняты с мест дислокации и переведены вдоль линии соприкосновения. В густонаселенных районах были размещены артиллерийские установки, причем прямо во дворах домов. Среди поставщиков вооружения Беларусь и Чехия.
Утром 27 сентября, применив артиллерию, БПЛА и авиация, противник перешел в наступление, осуществив акт агрессии в отношении Арцаха. С 28 сентября противник стал обстреливать территорию Армении, тем самым осуществив посягательство на суверенную территорию РА.
Согласно данным СК Армении, 26 сентября около 1000 турецких военных были доставлены в Азербайджан. 28 сентября получены данные об участии исламистов и террористов. Арабоязычные боевики выполняли задачи по диверсионным проникновением на легких бронемашинах «Кобра» турецкого производства. Группы из Сирии действовали в районе Горадиза. Около 300 арабоязычных наемников действовали на восточном направлении, причем отдельно, выполняя собственные задачи. Имеется информация о возможности переброски еще 800 боевиков из Сирии.
1 октября появилась информация о боевиках из Пакистана. По данным за 4 октября, в Гяндже находись как минимум 300 военных из Турции. Ранее они находились в Африне и Идлибе. «Фактов много. Данные получены в сотрудничестве с СНБ и Минобороны», - отметил Варданян, представив некоторые фотодоказательства участия наемников, в том числе кобуру от пистолета с арабской вязью, найденную в районе Сюника.