Բահրեյնի թագավոր Շեյխ Համադ բին Իսա Ալ Խալիֆան արձագանքել է Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանի կողմից իրեն հղված նամակին: Նախագահ Սարգսյանը սեպտեմբերի 30-ին նամակներ էր հղել Բահրեյնի Թագավորության թագավորին եւ արաբական մի շարք երկրների ղեկավարների՝ տեղեկացնելով Հայաստանի հետ սահմանին եւ Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծում Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմական գործողությունների մասին եւ նշել միջազգային հարթակներում նրանց ունեցած կապերի ու հեղինակության օգտագործման կարեւորությունը՝ դադարեցնելու արյունահեղությունն ու մարդկային տառապանքները:
Բահրեյնի թագավորի պատասխան նամակում մասնավորապես նշվում է.
«Երախտագիտություն ենք հայտնում Ձերդ Գերազանցությանն առ այն, որ կոչ արեցիք մեզ առավելագույն ճիգեր գործադրել եւ միանալ միջազգային հանրության ջանքերին՝ հրադադար սահմանելու եւ երկու երկրների միջեւ եւ Լեռնային Ղարաբաղում արյունահեղությունը կանխարգելելու համար: Կիսում ենք նաեւ այն մտավախությունը, որ այդ ցավալի հակամարտությունը կարող է վերածվել ավերիչ երկարաժամկետ պատերազմի այս կարեւոր եւ զգայուն տարածաշրջանում, որին զոհ կգնան քաղաքացիական անձինք, եւ սպառնալիք կստեղծվի ամբողջ միջազգային անվտանգության համար:
Մենք կիսում ենք Ձերդ Գերազանցության կարծիքը, որ այս հակամարտությունը չունի ռազմական լուծում, եւ բանակցություններն ու քաղաքական կարգավորումն առավել ընդունելի են՝ հասնելու համատեղ փոխըմբռնման, կանխելու կորուստները, ինչպես նաեւ խուսափելու հումանիտար աղետից»:
Թագավորը նշել է, որ Բահրեյնի արտաքին գործերի նախարարությունը համատեղում է ջանքերը Ծոցի երկրների համագործակցության խորհրդի գլխավոր քարտուղարության հետ, որը Ծոցի համագործակցության խորհրդի երկրների անունից հրապարակել է հայտարարություն՝ կարեւորելով հրադադարի շուտափույթ հաստատումը եւ կոչ անելով Անվտանգության խորհրդին, որպեսզի ստանձնի միջազգային անվտանգության եւ խաղաղության հաստատման իր պարտավորությունները:
«Արտաքին գործերի նախարարությունն աշխատում է նաեւ միջազգային անվտանգությամբ եւ խաղաղությամբ մտահոգ երկրների հետ՝ կոչ անելով միավորել միջազգային հանրության ջանքերը՝ անհապաղ հրադադար հաստատելու եւ ավերիչ պատերազմը կանխարգելելու նպատակով»,- ասվում է Բահրեյնի թագավորի նամակում:

King of Bahrain Sheikh Hamad bin Isa Al Khalifa has responded to the letter that President of Armenia Armen Sarkissian had addressed to him. On September 30, President Sarkissian addressed letters to the King of the Kingdom of Bahrain and the leaders of several Arab countries, informing them about the war unleashed by Azerbaijan on the border of Armenia and on the line of contact with Nagorno-Karabakh and stating the importance of the use of their contacts and reputation abroad to stop the bloodshed and human suffering.
The response letter of the King of Bahrain particularly states the following:
“We express gratitude to Your Excellency for calling on us to make maximum efforts and join the efforts of the international community to establish ceasefire and prevent bloodshed between the two countries and in Nagorno-Karabakh. We also share the concern that this painful conflict may turn into a long-term and devastating war in this major and sensitive region during which civilians will be victims, and a threat will be posed to international security.
We share the opinion of Your Excellency that this conflict doesn’t have a military solution, and the negotiations and a political settlement are more acceptable in order to achieve mutual understanding, prevent losses, as well as avoid a humanitarian disaster.”
The King stated that the Ministry of Foreign Affairs of Bahrain is combining efforts with the Secretariat General of Gulf Cooperation Council which has, on behalf of the Council, issued a statement attaching importance to speedy establishment of a ceasefire and calling on the Security Council to assume its commitments for international security and establishment of peace.
“The Ministry of Foreign Affairs is also working with countries concerned about international security and peace and is calling on combining the efforts of the international community to establish a ceasefire immediately and prevent a devastating war,” the letter reads.