Երկրում ռազմական դրության ռեժիմի ժամանակ ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց գույքը կարող է ժամանակավոր առգրավվել պետության կարիքների դեպքում: Այս մասին այսօր ԱԺ արտահերթ նիստում «Ռազմական դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին օրինագծի քննարկման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Գաբրիել Բալայանը:
Միեւնույն ժամանակ, կիրականացվի այս կամ այն գույքի համապատասխանության գնահատում՝ հաշվի առնելով կոնկրետ իրավիճակը, հրատապությունը, դրա գտնվելու վայրը եւ այլ կարեւոր հանգամանքներ:
Ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց գույքի օգտագործման անհրաժեշտության դեպքում պաշտպանության, ազգային անվտանգության, ոստիկանության, առողջապահության, արտակարգ իրավիճակների, տնտեսության, տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների ոլորտներում լիազորված պետական մարմինների ղեկավարները կամ նրանց լիազորված պաշտոնատար անձինք պետք է դիմեն անշարժ գույքի սեփականատիրոջը տվյալ գույքը նշված գերատեսչությունների օգտագործմանը փոխանցելու խնդրանքով:
Ընդ որում, առգրավված գույքի սեփականատիրոջը պետք է երաշխիքներ տրամադրվեն դրա հետագա վերադարձի մասին, կամ էլ փոխհատուցում՝ գույքի օգտագործման եւ շահագործման համար:

Во время действия в стране правового режима военного положения имущество физических и юридических лиц может быть использовано для решения задач, обусловленных военным положением, в случае если соответствующего имущества, находящегося во владении государства, недостаточно. Об этом на внеочередном заседании Национального Собрания Армении в ходе обсуждения законопроекта о внесении дополнений в закон «О правовом режиме военного положения» заявил 27 октября заместитель миниостра обороны Армении Габриел Балаян.
При этом, будет проводиться оценка соответствия того или иного объекта имущества с учетом конкретной ситуации, срочности, его местонахождения и других важных обстоятельств.
Вместе с тем, в случае необходимости использования имущества физических и юридических лиц руководители уполномоченных государственных органов Республики Армения в сфере обороны, национальной безопасности, полиции, здравоохранения, чрезвычайных ситуаций, экономики, территориального управления и инфраструктуры или их уполномоченные должностные лица должны обратиться к правообладателю недвижимости с просьбой о передаче данного имущества в соответствующее пользование указанных ведомств.
При этом, владельцу конфискованного имущества должны быть даны гарантии о его последующем возвращении хозяину, либо предоставлена компенсация за использование и эксплуатацию конфискованного у гражданина или компании имущества.