Հյուսիսային ուղղությամբ ոչ երկար հրետանային պատրաստությունից հետո հետեւակային ուժերով փորձել են գրոհել մի քանի դիրքերի ուղղությամբ, անմիջապես կոտորվել են, կրել են լուրջ կորուստներ, հետ են շպրտվել՝ դաշտում թողնելով զգալի թվով դիակներ։ Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 30-ին, հրավիրված ասուլիսի ժամանակ հայտնեց ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը։
Նա նշեց, որ այսօր ամբողջ օրը մարտերը շարունակվել են նաեւ հարավային ուղղությամբ՝ Արաքս գետից հյուսիս՝ մի քանի բարձունքների ուղղությամբ. «Մեր Զինված ուժերն ունեն որոշակի դիրքային առավելություններ, բայց մարտերը շարունակվել են, հստակ որեւէ բան այս ուղղությամբ նշել այս պահին չեմ կարող»։
Հովհաննիսյանն ասաց, որ Մարտունի-Ճարտար ուղղությամբ ամբողջ օրը փորձել են ռազմաճակատը ճեղքել՝ բավական ինտենսիվ մարտական գործողություններով. «Հիմնականում ոչ զրահատեխնիկայի կիրառությամբ  գրոհիչ խմբեր՝ հրետանու բավականին խիտ կրակի ներքո։ Մեր Զինված ուժերը չեն ընկրկել, այս ուղղությամբ դիրքային փոփոխություն չկա, բայց մարտերը համառ են։ Շուշիի մերձակա գյուղերի ուղղությամբ զգալի խմբեր են չեզոքացվել, ռազմաբազա է չեզոքացվել։ Մարտերը շարունակվում են»։

After short artillery preparation in the northern direction, the enemy’s forces tried to strike several positions with infantry forces, were immediately destroyed, suffered serious casualties and were thwarted, leaving a significant number of bodies on the battlefield. This is what representative of the Ministry of Defense of Armenia Artsrun Hovhannisyan said during today’s press conference.
Hovhannisyan stated that battles also went on in the southern direction all day today, north from Araks River. “The Armenian Armed Forces have certain advantages in terms of positions, but the battles continued. I can’t state anything in particular right now,” he said.
Hovhannisyan added that the enemy’s forces tried to break through the military front in the direction of Martuni-Tchartar through rather intensive military operations. “Our Armed Forces remained strong, and there is no change in terms of positions, but the battles are persistent. Significant groups have been neutralized and a military base has been neutralized in the direction of villages near Shushi. The battles continue,” he said.