Ֆրանսիայում վստահ են, որ Փարիզին ուղղված Թուրքիայի նախագահի կշտամբանքները հանգեցրեցին Եվրոպայում՝ ինչպես Ֆրանսիայում, այնպես էլ Ավստրիայում, ահաբեկչությունների եւ անկարգությունների, գրում է «Կոմերսանտ»-ը:
Որպես Անկարայի դեմ միջոց Ֆրանսիայի նախարարների խորհուրդը չորեքշաբթի որոշում կայացրեց երկրի տարածքում «ռազմականացված եւ ուլտրաազգայնական «Գորշ գայլեր» շարժման» արգելման մասին: Փաստաթղթում նշվում է, որ Ֆրանսիայի տարածքում հայտնաբերվել են «Գորշ գայլերի» մարզման ճամբարներ: Բացի այդ, նշվում է, որ շարժումը սոցցանցերում «ագրեսիվ եւ խտրական քաղաքականություն» է տարածում եւ բռնի գործողություններ ֆրանսիական քաղաքներում, այդ թվում սադրանքներ հայկական եւ քրդական սփյուռքերի նկատմամբ: Հոկտեմբերի վերջին Դիժոնում ցուցարարները բղավել են «Ալլահ աքբար» եւ հակահայկական կարգախոսներ, ինչպես նաեւ հարձակումներ գործել իրավապահների նկատմամբ: Լիոնում հայկական հուշարձանի վրա հայտնվել են «Գորշ գայլերի» գրաֆիտիներ եւ RTE հապավում (Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի անունով):
«Հայտնի է, որ «Գորշ գայլեր» անվանմամբ շարժումը, որն արգելված է Ֆրանսիայի կառավարության կողմից, գոյություն չունի: Դա հակասական հոգեբանության վերջին դրսեւորումն է, ըստ որի՝ այդ երկիրը դիտարկում է առանձին անձանց գործողությունները այդ իբր գոյություն ունեցող կազմակերպության շրջանակում»,-այսպես է Փարիզի որոշմանն արձագանքել Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը:
«Ակնհայտը հերքելը սովորական պրակտիկա է Թուրքիայում: Երբ 2015 թվականին Սիրիայում խոցվեց մեր ինքնաթիռը, եւ Օլեգ Պեշկովի սպանության համար պատասխանատվություն ստանձնեցին «Գորշ գայլերը», Անկարայում հայտարարեցին, որ ոչ մի «գայլ» գոյություն չունի»,-«Կոմերսանտ»-ին հայտնել է ՌԴ գիտությունների ակադեմիայի միջազգային հարաբերությունների եւ համաշխարհային տնտեսության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող, թուրքագետ Վիկտոր Նադեին-Ռաեւսկին:
Արեւմտյան եւ արաբական ԶԼՄ-ները բազմիցս հիշատակում են Եվրոպայում թուրքական հատուկ ծառայությունների կողմից «Գորշ գայլերի» բջիջների օգտագործման մասին:
«Գորշ գայլեր» ուլտարաաջ երիտասարդական կազմակերպությունը ստեղծվել է 1960-1970-ական թվականներին Ազգայնական շարժում կուսակցության կողմից: Վիկտոր Նադեին-Ռաեւսկին հիշեցրել է, որ այդ ժամանակ կազմակերպության մեջ ներգրավված է եղել 200 000 մարդ, շատերին մարզել են հատուկ ճամբարներում: «Գայլերի» ակցիաների արդյունքում օրական 20-25 մարդ էր զոհվում: Հիմնական թիրախ էին դառնում ձախական քաղաքական գործիչներն ու լրագրողները: Թուրքիայում 1980 թվականին ռազմական հեղաշրջումից հետո եւ՛ «գայլերը», եւ՛ Ազգայնական շարժում կուսակցությունն արգելվեցին: Շարժման շատ անդամներ տեղափոխվեցին Եվրոպա: «Գորշ գայլերի» բջիջներ են բացահայտ գործում Գերմանիայում, Նիդեռլանդներում եւ մինչ այս ամիս Ֆրանսիայում: 1981 թվականին «գայլերից» մեկը՝ Մեհմեդ Ալի Աղջան, մահափորձ է կատարել Հռոմի պապ Հովհաննես Պողոս Երկրորդի դեմ: Վերջին ամիսներին ղարաբաղյան հակամարտության ֆոնին Եվրոպայում «գայլերի» գործունեությունը կտրուկ ակտիվացել է:
««Գորշ գայլերը» երբեք անկախ կառույց չեն եղել: Նրանք սերտորեն կապված են եղել Ազգայնական շարժում կուսակցության հետ, որը հանդես է գալիս Էրդողանի գլխավորությամբ Արդարություն եւ զարգացում կուսակցության դաշնակցի դերում: Առանց այդ կուսակցության Էրդողանը չէր կարող մեծամասնություն ստանալ խորհրդարանում եւ հաղթել 2017 թվականի հանրաքվեի ժամանակ, որից հետո Թուրքիան խորհրդարանականից անցում կատարեց նախագահական հանրապետության»,-նշել է Նադեին Ռաեւսկին:

Во Франции уверены, что именно нападки турецкого президента на Париж спровоцировали серию беспорядков и терактов в Европе — как во Франции, так и в Австрии, пишет «КомменрсантЪ»
В качестве одной из мер против Анкары французский Совет министров принял в среду решение о запрете на территории страны «военизированного и ультранационалистического движения "Серые волки"», а также их символики. В документе отмечается, что на территории Франции были выявлены тренировочные лагеря «Серых волков». Кроме того, указывается на распространение движением «агрессивной и дискриминационной политики» в соцсетях и организацию им насильственных действий на улицах французских городов, в том числе провокаций в адрес армянской и курдской диаспор. В конце октября в Дижоне демонстранты выкрикивали «Аллах акбар» и антиармянские лозунги, а также атаковали силы правопорядка. На здании армянского мемориала под Лионом появились граффити «Серые волки» и аббревиатура RTE (по имени Реджепа Тайипа Эрдогана).
«Известно, что движения под названием «Серые волки», которое было запрещено французским правительством, не существует. Это последнее проявление противоречивой психологии, по которой эта страна рассматривает действия ряда отдельных людей в рамках их принадлежности к якобы существующей организации» — так МИД Турции отреагировал на решение Парижа. «Это решение также показывает, что французское правительство теперь полностью стало зависимым от армянских кругов... Свобода выражения мнений турецкой общины во Франции должна поддерживаться в контексте универсальных прав человека, и мы будем максимально жестко реагировать на это решение»,— подчеркнули в Анкаре (цитата по «РИА Новости»).
«Отрицать очевидное — обычная практика в Турции. Когда в 2015 году был сбит наш самолет в Сирии и «Серые волки» взяли на себя ответственность за убийство Олега Пешкова, в Анкаре также заявляли, что никаких «волков» не существует»,— сказал “Ъ” старший научный сотрудник Института мировой экономики и международных отношений РАН, тюрколог Виктор Надеин-Раевский.
Западные и арабские СМИ неоднократно упоминают об использовании турецкими спецслужбами ячеек «Серых волков» в Европе.
Ультраправая молодежная организация «Серые волки» была создана турецкой Партией националистического движения (ПНД) на рубеже 1960–1970-х годов. Виктор Надеин-Раевский напомнил, что в то время численность организации достигала 200 тыс. человек, многие обучались в специальных лагерях. В результате акций «волков» в день погибали 20–25 человек. Основной мишенью становились левые политики и журналисты. После военного переворота в Турции 1980 года и «волки», и ПНД были запрещены. Многие члены движения перебрались в Европу. Ячейки «Серых волков» открыто действуют в Германии, Нидерландах и до этого месяца во Франции, контактируя с местными ультраправыми группами. В 1981 году один из «волков» Мехмет Али Агджа совершил покушение на папу римского Иоанна Павла II на площади Святого Петра в Ватикане. В последние месяцы на фоне карабахского  конфликта деятельность «волков» в Европе резко активизировалась.
««Серые волки» никогда не были независимой структурой. Они тесно связаны с ПНД, которая выступает в качестве союзника Партии справедливости и развития во главе с Эрдоганом. Без ПНД Эрдоган не смог бы получить большинство в парламенте и выиграть референдум 2017 года, после которого в Турции произошел переход от парламентской к президентской республике»,— отметил  Надеин-Раевский.