Շոտլանդիայում ուժի մեջ է մտել օրենք, որն արգելում է խփել երեխաներին, նոյեմբերի 7-ին հայտնել է Express and Star առցանց-լրատվամիջոցը: Այս օրենքը անցյալ տարի հաստատվել է Շոտլանդիայի խորհրդարանում:
Նախկինում Շոտլանդիայում ծնողներին եւ խնամակալներին թույլատրվում էր դաստիարակչական նպատակներով խփել երեխաներին, եթե կարգապահական այդ պատիժը «համաչափ» էր: Նոր օրենքի համաձայն, «պաշտպանության նպատակով արդարացված հարձակում» ձեւակերպումը նման դեպքերում այլեւս չի գործում: Միեւնույն ժամանակ, նշվում է, որ նոր օրենքի նպատակն է հարձակումներից երեխաների համար նույն մակարդակի պաշտպանություն ապահովելը, ինչ որ մեծահասակների համար:
Աշխարհում առաջին անգամ խփելը արգելել է Շվեդիան՝ 1979թ.։ Շոտլանդիան դարձել է աշխարհի 57-րդ երկիրը, որը հետեւել է այս օրինակին: Ակնկալվում է, որ հունվարին նման արգելք կմտցնի նաեւ Ուելսը։ Համապատասխան օրենքի ընդունման դեպքում այն այնտեղ կսկսի գործել 2022 թվականից: Միեւնույն ժամանակ Անգլիայում եւ Հյուսիսային Իռլանդիայում դեռ չեն պատրաստվում նման օրինագիծ ընդունել:

В Шотландии вступил в силу закон, запрещающий шлепать детей, сообщает в субботу, 7 ноября, онлайн-издание Express and Star. Этот закон был одобрен шотландским парламентом в прошлом году.
Раньше родителям и опекунам в Шотландии разрешалось шлепать детей в воспитательных целях, если это дисциплинарное наказание было «соразмерным». Согласно новому закону, формулировка «оправданное нападение в целях защиты» в таких случаях больше не действует. При этом указывается, что цель нового закона состоит в том, чтобы обеспечить детям ту же степень защиты от нападений, что и взрослым.
Первой в мире шлепки запретила Швеция в 1979 году. Шотландия стала 57 страной в мире, последовавшей этому примеру. Ожидается, что в январе аналогичный запрет введет также Уэльс. В случае принятия соответствующего закона, он начнет там действовать с 2022 года. В то же время в Англии и Северной Ирландии подобный законопроект принимать пока не собираются.