Բանակի զարգացման համար մենք վերջին 2,5 տարվա ընթացքում բազմաթիվ միջոցառումներ ենք իրականացրել, գուցե այս պատերազմի համատեքստում այդ միջոցառումներից ոչ բոլորն են բավարար չափով արդյունավետ եղել, գուցե կարելի էր ոչ թե  Ա միջոցառումն իրականացնել, այլ Բ միջոցառումը: Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 10-ին, Facebook-ի իր էջում ուղիղ եթերում նշել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Այդ պարագայում գուցե ամեն ինչ ավելի արդյունավետ կլիներ: Բայց որ վերջին 2,5 տարվա ընթացքում բանակը եել է կառավարության ուշադրության կենտրոնում, դա փաստ է: Այո, մենք չենք կարողացել բանակի վրա դնել այնքան գումար, ինչքան մենք ցանկանում էինք դնել: Այստեղ ես էլի ուզում եմ հիշել, որ մի քանի անգամ խոսել եմ քաղաքացու հարկային գիտակցության մասին, ՀԴՄ-ների մասին, նույնիսկ ասել եմ, որ նրանք, որոնք ՀԴՄ չեն խփում կամ պահանջում, նրանք զինվորի հացն են գողանում: Այո, մենք չենք կարողացել կոռուպցիոն գործերով բավարար միջոցներ գեներացնել 1-1,5 մլրդ դոլար եւ դա ծառայեցնել բանակի նպատակներին: Բայց այդ պլանը եղել է եւ հիմա էլ գոյություն ունի: Այս իրավիճակում ինչ է մեզ մնում, մեզ մնում է կենտրոնանալ Հայաստանի եւ Արցախի տնտեսապես, ինտելեկտուալ, կրթական առումներով ուժեղացման վրա՝ արձնագրելով, որ այո, մենք ընկել ենք, բայց չենք ծնկել: Մենք կանգնել ենք տղամարդավարի մինչեւ վերջ, մինչեւ ամենավերջին խազը: մենք այդ ամենավերջին խազի վրա կայացրել ենք որոշում՝ նդունդը չգլորվելու համար: Դա եղել է ցավոտ, բայց անհրաժեշտ ու անխուսափելի որոշում»,-հայտարարեց նա:
Վարչապետը խոստովանեց, որ ինքն անձամբ է կրում պատասխանատվություն տեղի ունեցածի համար. «Ես անձամբ կրում եմ պատասխանատվություն այս ամենի համար, շարունակելու եմ կրել այդ պատասխանատվությունը: Կուզեի ընդգծել, որ այո, ես հավատում եմ, որ սա մեծ անհաջողություն է մեզ հմար, մեծ աղետ, մեծ սուգ է մեր կորսված կյանքերի համար, բայց ես հավատում եմ, որ Հայաստանը պետք է ապրի, Արցախը պետք է ապրի եւ մենք պետք է ուժեղանանք, հզորանանք, գուցե որոշակիորեն վերանայենք մեր նախկին ընկալումները ամենատարբեր հարցերի վերաբերյալ: Պետք է կարողանանք մեր փորձից դասեր քաղել, դրանք պետք է լինեն կառուցողական, ծառայեն մեր հայրենիքին, մեր ապագային»»:

В течение последних 2,5 лет мы провели множество мероприятий для развития армии, но, возможно, в контексте этой войны не все из эти мероприятия были достаточно эффективными, возможно, можно было провести мероприятие не А, а мероприятие Б. Об этом заявил в прямом эфире на своей странице в Facebook премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«В этом случае все, возможно, было бы эффективнее. Но то, что в последние 2,5 года армия находилась в центре внимания правительства, это факт. Да, мы не смогли вложить в армию столько денег, сколько хотели. Я хочу еще раз напомнить, что несколько раз говорил о налоговом сознании гражданина, о контрольно-кассовых аппаратах, говорил даже о том, что тот, кто не выбивает или не требует чеков ККА, ворует хлеб солдата.
Да, мы не смогли генерировать достаточные средства по коррупционным делам в размере $1-1, 5 млрд, и все это поставить во благо армии. Но этот план был и сейчас существует. А что в этой ситуации нам остается? Нам остается сосредоточиться на усилении Армении и Арцаха в экономическом, интеллектуальном, образовательном планах, констатируя, что да, мы упали, но не на колени. Мы стояли по-мужски до конца, до последнего момента. Мы вынесли это решение, чтоб не упасть в пропасть. Это было болезненное, но необходимое и неизбежное решение», - заявил Пашинян.
Пашинян признает, что он сам лично несет ответственность за происшедшее. «Я сам лично несу ответственность за все это, и буду ее нести. Да, это было большой неудачей для нас, большой катастрофой, большой трагедией, но Армения должна жить, Арцах должен жить, и мы должны стать сильными, мощными, возможно надо пересмотреть наши бывшие видения относительно самых разных вопросов. Надо из нашего опыта извлечь уроки, они должны быть конструктивными, должны служить нашей Родине, нашему будущему», - сказал глава кабмина РА.