Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ եռակողմ հայտարարության տեքստը դրույթ չի պարունակում թուրք զիվորականների` այս տարածքում գտնվելու մասին, ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, փոխանցում է «Ինտերֆաքս»-ը:
«Այդ մասին (թուրք զինվորականների ներկայության Ղարաբաղում) ոչ մի բառ չկա հրապարակված հայտարարության տեքստում: Կողմերն այս մասին համաձայնության չեն եկել: Թուրք զինվորականների տեղակայումը Ղարաբաղում համաձայնեցված չէ»,- ասել է Պեսկովը: «Իսկապես, խոսք է եղել Ադրբեջանի տարածքում հրադադարի պայմանների դիտարկման կենտրոն ստեղծելու մասին: Դա` Ադրբեջանում»,- ասել է Պեսկովը:
Այսպես է Կրեմլի ներկայացուցիչը մեկնաբանել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հայտարարությունն այն մասին, որ ռուս խաղաղապահների հետ միասին Ղարաբաղում նաեւ թուրք զինվորականներ կտեղակայվեն:
Պատասխանելով ճշտող հարցին` արդյոք նա, ադրբեջանական տարածքներ ասելով, նկատի ունի Բաքվի կողմից պահվող շրջանները Լեռնային Ղարաբաղում, Պեսկովն ասել է. «Ոչ, դա Ղարաբաղը չէ»:

Текст трехстороннего заявления по Нагорному Карабаху не содержит положения о присутствии турецких военных на этой территории, сообщил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, передает Интерфакс.
«Об этом (присутствии турецких военных в Карабахе) нет ни слова в тексте заявления, который был опубликован. Об этом не договаривались стороны. Пребывание турецких солдат в Карабахе не было согласовано», - сказал Песков. «Действительно, шла речь о создании на азербайджанской территории центра мониторинга условий прекращения огня. Это в Азербайджане», - уточнил Песков. Так представитель Кремля прокомментировал заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева о том, что турецкие миротворцы будут размещены в Нагорном Карабахе наряду с российскими.
Отвечая на уточняющий вопрос, подразумевает ли он под словами об азербайджанских территориях районы, удерживаемые Баку в Нагорном Карабахе, Песков сказал: «Нет, это не Карабах».