Կառավարության դիմաց Նիկոլ Փաշինյանի ստորագրած փաստաթղթի կետերի դեմ բողոքող քաղաքացիների մի մասը քայլերթով շարժվեց ԱԺ։
Նշենք, որ Կառավարության դիմաց երեկ գիշերվանից մենկարկած բողոքի ակցիաները շարունակվում են՝ պահանջելով չեղարկել Նիկոլ Փաշինյանի ստորագրած փաստաթուղթը, որով Արցախում հողեր են զիջվում:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել էր, որ Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հետ ղարաբաղյան պատերազմը ժամը 01:00-ից դադարեցնելու մասին հայտարարություն է ստորագրել:
«Հայտարարության տեքստը, որ արդեն հրապարակվել է, անասելի ցավոտ է անձամբ ինձ և մեր ժողովրդի համար: Այդ որոշումը կայացրել եմ ռազմական իրադրության խորը վերլուծության և այդ իրադրությանը ամենալավը տիրապետող մարդկանց գնահատականի արդյունքում: Նաև հիմնվելով այն համոզմունքի վրա, որ ստեղծված իրավիճակում սա հնարավոր ամենալավ հանգուցալուծումն է: Այս ամենի մասին առաջիկա օրերին հանդես կգամ մանրամասն ուղերձով»,- ասել էր նա:

Some of the citizens gathered in front of the government building and protesting against the provisions in the document signed by Nikol Pashinyan marched towards the National Assembly.
The protests launched last night in front of the government building continue (the protesters demand annulment of the document signed by Nikol Pashinyan by which lands are being conceded).
Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan had informed that he and the Presidents of Russia and Azerbaijan had signed a statement on the end of war starting from 01:00.
“The text of the statement, which has already been published, is ineffably painful for me personally and for our people. I made this decision after an in-depth analysis of the military situation and based on the assessments given by people who are well aware of the situation. I also made this decision based on the conviction that this is the best possible solution in the created situation. I will deliver a thorough message in the next few days,” he said.