Սիսական ջոկատի հրամանատար, գնդապետ Աշոտ Մինասյանին կալանավորելու վերաբերյալ միջնորդություն է ներկայացվել դատարան։ Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 15-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Մինասյանի պաշտպան Արամ Վարդեւանյանը։
Նշենք, որ դատարանում այսօր քննվում էր Մինասյանին ձերբակալելու իրավաչափության հարցը։
Վարդեւանյանն ասաց, որ դատարանը հեռացել է խորհրդակցական սենյակ՝ որոշում կայացնելու։
«Քննիչներն ամեն կերպ փորձում էին անել մի հնարք, որ ձերբակալման իրավաչափության հետ զուգահեռ քննվի կալանավորման միջնորդությունը, որն իրենց չհաջողվեց։ Դա չհաջողվեց մեր գործողությունների արդյունքում, հակառակ պարագայում դա լինելու էր։ Կարծես թե քննիչները տեղյակ չէին Քրեական դատավարության օրենսգրքի կարավորումներին։ Եթե ձերբակալման քննությունն արդեն իսկ սկիզբ արել է, ապա այն չի կարող դառնալ կալանավորման հետ քննվող հարց»,- նշեց նա։
Անդրադառնալով հարուցված քրեական գործի մասին ԱԱԾ-ի կողմից հրապարակված տեսանյութին՝ Վարդեւանյանն ասաց. «Շատերի մոտ տպավորություն առաջացավ, որ այն կարեւոր հեռախոսազրույցը երեւի տեղի է ունեցել օրինակ՝ երեկ կամ 2 օր առաջ։ Այդ խոսակցությունը տեղի է ունեցել նոյեմբերի 9-ին, ժամը 14։30-ին։ Նոյեմբերի 9-ին 305-րդ հոդվածի նախապատրաստողը եւ 300-րդ հոդվածի նախապատրաստողը նոյեմբերի 10-ին մասնակցում է հանրահավաքի, նոյեմբերի 11-ին մասնակցում է հանրահավաքի, նոյեմբերի 13-ին լինում է իր գյուղում՝ իր ընկերների հետ»։
Պաշտպանը նշեց, թե այս քրեական գործով նախաքննությունն ինչ տրամաբանությամբ է ընթանում. «Բոլորդ իմանում եք ավելի շատ, քան պաշտպանը եւ ձերբակալված անձը։ Երբ տեսանյութը հրապարակվեց, ես գտնվում էի ԱԱԾ-ում՝ քննիչի աշխատասենյակում, քննիչն էլ տեղյակ չէր, որ նման տեսանյութ է հրապարակվել։ Այդ տեսանյութի հիմնական բովանդակությունը նախաքննական գաղտնիք էր։
Արամ Վարդեւանյանը հայտնեց, որ Աշոտ Մինասյանի նկատմամբ մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ՔՕ 35-300-րդ հոդվածի 1-ին մասի (իշխանության յուրացման եւ 35-305-րդ հոդվածի՝ պետական, քաղաքական կամ հասարակական գործչի գործունեությունը դադարեցնելու նպատակով սպանության նախապատրաստման) եւ 235-րդ հոդվածի (ապօրինի զենք զինամթերք պահելու) հատկանիշներով։

В суд представлено ходатайство об аресте командира отряда «Сисак», полковника Ашота Минасяна. Об этом заявил адвокат последнего Арам Вардеванян.
По его словам, суд удалился в совещательную комнату для вынесения решения.
«Следователи всячески пытались предпринять какую-то уловку, чтоб параллельно с правомерностью задержания было рассмотрено и ходатайство об аресте, что им не удалось. Это не удалось в результате наших действий, в противном случае этого бы не произошло. Кажется, что следователи не были осведомлены о регулированиях Уголовно-процессуального кодекса. Если рассмотрение вопроса о задержании уже началось, то он не может стать рассматриваемым вместе с арестом вопросом», - заявил Вардеванян.
Касаясь видеоматериала, обнародованного СНБ относительно возбужденного уголовного дела, Вардеванян сказал: «У многих сложилось впечатление, что этот важный телефонный разговор, вероятно, имел место, например, вчера или 2 дня назад. Но он состоялся 9 ноября в 14:30. 9 ноября подготавливающий статьи 395 и 300 принимает участие в митинге 10 ноября, участвует в митинге 11 ноября, а 13 ноября посещает свое село с друзьями».
По словам адвоката, когда был обнародован видеоматериал, он был в СНБ, в рабочем кабинете следователя. «И следователь был не в курсе обнародованного видеоматериала. Его основное содержание было тайной предварительного следствия», - отметил он.
Вардеванян также сообщил, что его подзащитному предъявлено обвинение по части 1 статьи 35-300 (узурпация власти), 35-305 УК Армении (подготовка убийства с целью прекращения деятельности государственного, политического или общественного деятеля) и статьи 235 (хранение незаконного оружия, боеприпасов).