Եվրամիությունում գոյություն ունեցող միգրացիայի վերահսկման համակարգերը դադարել են աշխատել եւ շուտափույթ վերակազմավորման կարիք ունեն: Այս մասին հինգշաբթի օրը հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը` ելույթ ունենալով Եվրախորհրդարանում միգրացիայի վերաբերյալ լսումների ժամանակ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«ԵՄ-ում միգրացիոն համակարգերն այլեւս չեն գործում, ժամանակն է ընդունել դա»,- ասել է նա` կոչ անելով ԵՄ բոլոր երկրներին աջակցել միգրացիոն եվրոպական նորմերի վերանայման ԵՀ-ի առաջարկներին:
Այս բարեփոխման նախագիծը ներկայացվել էր սեպտեմբերի 23-ին, եւ դրա հիմնական առաջարկն է հրաժարվել Դուբլինի ներկայիս համակարգից, համաձայն որի յուրաքանչյուր կոնկրետ միգրանտի ընդունման եւ տեղակայման կամ հայրենադարձության համար պարտավոր է պատասխանատվություն ստանձնել ԵՄ այն երկիրը, որի տարածք այդ մարդն առաջին անգամ ժամանել է Եվրամիության սահմաններից դուրս: Եվրահանձնաժողովն առաջարկել է միգրանտների ընդունման տեղակայման եւ հայրենադարձության համար պատասխանատվությունն ընդհանուր եվրոպական խնդիր դարձնել, ինչը համայնքի բոլոր պետությունների, այդ թվում հիմնական միգրացիոն ուղիներից դուրս գտնվողների, մասնավորապես` Արեւելյան Եվրոպայի երկրների պարտավորություն է ենթադրում` ԵՄ ամենախնդրահարույց երկրներից` Հունաստանից, Իտալիայից եւ Իսպանիայից ներգաղթյալներին ընդունման համար:
«ԵՄ բոլոր երկրները պետք է աջակցեն բարձր [միգրացիոն] ճնշման են ենթարկված պետություններին: Եվրամիությունը պետք է մնա իր մարդասիրական պարտավորությունների մակարդակում»,- ընդգծել է ֆոն դեր Լյայենը:
Իր խոսքում Եվրամիության միգրացիոն ճգնաժամը նա ներկայացրել է պարզ սխեմայի տեսքով. «Քաղաքական ապաստան կամ ավելի լավ կյանք գտնելու համար մարդիկ լքում են իրենց տները եւ ընկնում դաժան մաքսանենգների ձեռքը, ինչը բազմաթիվ ողբերգությունների է հանգեցնում (միգրանտների մահը Միջերկրական ծովի ծովային անցումներին չհարմարեցված նավակներով)»: Ֆոն դեր Լյայենը հիշեցրել է, որ Եվրահանձնաժողովը նաեւ առաջարկում է «ապաստանի տրամադրման եւ դրա իրավունք չունեցող անձանց հայրենադարձության հստակ համակարգ» ընդունել եվրոպական մակարդակով: Բացի այդ, Եվրահանձնաժողովն առաջարկել է օպտիմալ պայմաններ ստեղծել օրինական միգրացիայի համար, որպեսզի մարդիկ, ովքեր օրինական ճանապարհով գալիս են Եվրոպա, իրենց ցանկալի հյուր զգան:

Существующие системы контроля миграции в Евросоюзе перестали работать и нуждаются в срочной перестройке. Об этом заявила в четверг глава Еврокомиссии (ЕК) Урсула фон дер Ляйен, выступая на слушаниях по миграции в Европарламенте, передает ТАСС
«Миграционные системы в ЕС более не работают, пришло время признать это», - заявила она, призвав все страны ЕС поддержать предложения ЕК по пересмотру европейских миграционных норм.
Проект этой реформы был представлен 23 сентября, и центральным его предложением является отказ от действующей сейчас Дублинской системы, согласно которой за прием и размещение, либо репатриацию каждого конкретного мигранта обязана отвечать та страна ЕС, на территорию которой этот человек впервые прибыл из-за пределов Евросоюза. Еврокомиссия предложила сделать ответственность за прием, размещение и репатриацию мигрантов общеевропейской задачей, что подразумевает обязанность всех государств сообщества, в том числе лежащих в стороне от главных миграционных путей, в частности, стран Восточной Европы, размещать у себя мигрантов из самых проблемных стран ЕС в этой сфере - Греции, Италии и Испании.
«Все страны ЕС должны поддерживать государства, подвергшиеся высокому [миграционному] давлению. Евросоюз должен оставаться на уровне своих гуманитарных обязательств», - подчеркнула фон дер Ляйен.
В своем выступлении она изобразила миграционный кризис Евросоюза в виде простой схемы: «В поисках политического убежища или лучшей жизни люди покидают свои дома и попадают в руки жестоких контрабандистов, что ведет к многочисленным трагедиям (имеется в виду гибель в Средиземном море лодок и небольших судов с мигрантами, не приспособленных к морским переходам)». Фон дер Ляйен напомнила, что Еврокомиссия также предлагает принять на европейском уровне «четкую систему предоставления убежища и репатриации лиц, которые не имеют на него права». Кроме того, Еврокомиссия предложила создать оптимальные условия для легальной миграции, чтобы люди, приезжающие в Европу легальным путем, чувствовали себя желанными гостями.
Последний трек работы, предложенный главой Еврокомиссии, заключается в «работе со странами происхождения и транзита мигрантов», то есть государствами Центральной и Северной Африки. Фон дер Ляйен призвала создать лучшие условия жизни в этих странах, «чтобы люди не покидали свои дома так легко». Эту работу ЕС уже ведет на протяжении десятилетий, однако одной из острых проблем, которую Брюсселю до сих пор не удается решить - это получить согласие африканских стран на прием обратно высылаемых из Европы мигрантов, особенно тех, гражданство которых установить не удалось. В этой связи в ходе дискуссии в Европарламенте было неоднократно озвучено предложение использования льготных поставок вакцины от коронавируса в качестве средства для дальнейшего усиления влияния ЕС в странах исхода и транзита мигрантов.