Նորվեգիայում Հայկական մշակութային միության նախաձեռնությամբ Օսլոյի եւ հարակից շրջանների հայերը Ասկեր քաղաքի եկեղեցում` մասնակցել են  Հանրապետության օրվան նվիրված տոնախմբությանը եւ  պատարագին:
Միջոցառումը բացվել է oրվա խորհրդին նվիրված խոսքով: Այնուհետեւ, պատարագից հետո հավաստագրեր են հանձնվել հայկական կիրակնօրյա դասընթացներն ավարտած երեխաներին, որին հաջորդեցլ է ընթրիքը:
Օրվա միջոցառումների ավարտին հրավիրվել է Նորվեգիայում Հայ առաքելական եկեղեցու հիմնադրման եւ կազմակերպման նախապատրաստական խորհրդակցական ժողով։ Քննարկվել են եկեղեցու գրանցման, հիմադրման եւ ծխական համայնքի ստեղծման ու անդամության հարցեր, ընտրվեցին կամավորներ` եկեղեցու հետագա ծրագրերի իրականացման համար:

The Armenians of greater Oslo area gathered to celebrate Armenia’s Republic Day and observe a divine liturgy in a church in the city of Asker near Oslo on May 29.
The organizers from the Armenian Cultural Association of Norway had the opening remarks followed by a divine liturgy by Rev. Father Sarkis Melkonian.
At the end of the day Rev. Fr. Sargis Melikian called for a consultative meeting to discuss the issues of establishment and registration of the Armenian Apostolic Holy Church and the Church Council in Norway. Issues related to registration, formation, administration and governing as well as membership of the two bodies were discussed. Volunteers were elected to help implement further projects and activities of the Armenian Apostolic Holy Church in Norway.