Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով ՌԴ պաշտպանության նախարարին` վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Հարգելի Սերգեյ Կուժուգետովի, ողջունում եմ Ձեզ Հայաստանում: Սա շատ կարևոր այց է: Ցանկանում եմ նշել, որ պատերազմի ընթացքում մենք մշտապես զգացել ենք Ռուսաստանի Դաշնության, ՌԴ նախագահի, վարչապետի աջակցությունը, Ձեր անձնական աջակցությունը: Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ դրա համար:
Իհարկե, պատերազմից առաջ էլ դժվարին ժամանակաշրջան էր, բայց հիմա ավելի բարդ ժամանակներ են, և մենք հուսով ենք, որ այս ընթացքում կկարողանանք խորացնել մեր համագործակցությունը Ռուսաստանի Դաշնության հետ, այդ թվում` անվտանգության ոլորտում, և ոչ միայն անվտանգության, այլև ռազմատեխնիկական համագործակցության:
Այժմ, իհարկե, մեր տարածաշրջանում այլ ռազմաքաղաքական իրավիճակ է: Այն փոխվել է, և դեռ պետք է ուսումնասիրել այդ իրավիճակի բոլոր պարամետրերը: Եվ, իհարկե, վստահ եմ, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի ռազմավարական համագործակցության և եղբայրական բարեկամության ոգով առաջիկայում և ռազմավարական ապագայում մեր կապերը կշարունակեն խորանալ, մեր փոխգործակցությունը կլինի ավելի սերտ և ավելի ռազմավարական: Շնորհակալ եմ»:
Իր խոսքում Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն նշել է. «Հարգելի Նիկոլ Վովայի, շնորհակալ եմ ընդունելության և հանդիպման համար: Մենք եկել ենք լիովին կոնկրետ, որոշակի խնդիրներով: Գիտեք, որ ստորագրված հայտարարությունից հետո ամենաարագ կերպով հրավիրեցինք ողջ խաղաղապահ զորակազմը, որի տեղակայումն ավարտել ենք երեկ չէ առաջին օրը: Այս օրերի ընթացքում տեղակայվել ենք գործնականում Ղարաբաղի ամբողջ տարածքում` 23 դիտակետով, վերահսկում ենք Ստեփանակերտ տանող ճանապարհը, Լաչինի միջանցքը և ապահովում ենք տեղաշարժը, այնտեղից հեռացած փախստականների վերադարձը:
Հետագայում սպասվում է մեծ աշխատանք` այս անգամ, հուսով եմ, Ղարաբաղում խաղաղ կյանքի հաստատման ուղղությամբ: Մեր կողմից, իհարկե, գլխավոր խնդիրը արյունահեղություն թույլ չտալն է` խնդիր, որը մեր առջև դրել է մեր գերագույն հրամանատարը, և մենք, անկասկած, մտադիր ենք իրականացնել այն: Բացի այդ, մտադիր ենք քննարկել մեր խաղաղապահների հետագա կյանքին և աշխատանքին վերաբերող հարցեր, թե ինչ է անհրաժեշտ դրա համար: Եվ, բնականաբար, քննարկել բոլոր այն հարցերը, որոնք վերաբերում են մեր համագործակցությանը` և’’ ռազմական, և’’ ռազմատեխնիկական ուղղությամբ: Մենք եկել ենք մեծ ծրագրով և հույս ունենք իրագործել այն: Շնորհակալ եմ»:
Հանդիպմանը քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակին, Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ռազմական և ռազմատեխնիկական ոլորտում համագործակցությանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ:

YEREVAN. – Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan on Saturday received Russian Minister of Defense Sergey Shoygu and his delegation.
Welcoming the Russian Minister of Defense, Prime Minister Nikol Pashinyan noted: "Dear Sergey, [son] of Kuzhuget, I welcome you to Armenia. This is a very important visit. I would like to note that during the [recent Nagorno-Karabakh (Artsakh)] war, we have always felt the support of the Russian Federation, the President, the Prime Minister of the Russian Federation, your personal support. I want to thank you for that.
Of course, it was a difficult period before the war, too, but now it is a more difficult time, and we hope that during this period we will be able to deepen our cooperation with the Russian Federation, including in the field of security—and not only security, but also military-technical cooperation.
Now, of course, the military-political situation in our region is different. It has changed, and all the parameters of that situation still need to be studied. And, of course, I am confident that in the spirit of Armenia’s and Russia’s strategic cooperation and brotherly friendship, our ties will continue to deepen, our cooperation will be closer and more strategic in the near future and in the strategic future. Thank you."
In his remarks, Russian Defense Minister Sergey Shoygu noted: "Dear Nikol, [son] of Vova, thank you for the reception and the meeting. We have come with completely concrete, specific issues. You know that after the signed statement we called—in the fastest way—the entire [Russian] peacekeeping contingent, the deployment of which we completed the day before yesterday. During these days, we [Russia] have been deployed in practically the whole territory of Karabakh—with 23 observation posts, we oversee the road leading to [the Artsakh capital] Stepanakert, the Lachin corridor, and we ensure the movement, the return of the refugees who left there.
Much work is expected in the future; this time, I hope, to establish a peaceful life in Karabakh. Of course, our main task is not to allow [further] bloodshed; a task set before us by our Commander-in-Chief [of Russia], and we certainly intend to carry it out. In addition, we intend to discuss issues related to the future life and work of our peacekeepers and what is needed for that. And, naturally, to discuss all the issues related to our cooperation in both military and military-technical direction. We have come with a huge program, and we hope to implement it. Thank you."
The situation in Nagorno-Karabakh, as well as the military and military-technical cooperation between Armenia and Russia was discussed at the ensuing meeting.
On November 9, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, Azerbaijani President Ilham Aliyev, and Russian President Vladimir Putin signed a joint statement on a complete cessation of hostilities— which Azerbaijan had launched on September 27—in and around Artsakh (Nagorno-Karabakh). Accordingly, Russian peacekeepers will be deployed in the region to monitor the implementation of the ceasefire and the cessation of hostilities.