«Ավրորա» միջազգային մարդասիրական նախաձեռնությունը շարունակում է Արցախի՝ պատերազմի ընթացքում տուժած բնակչությանն ուղղված աջակցության ծրագիրը: Այս փուլում հաստատվել է 14 նախագիծ, որոնց ընդհանուր բյուջեն կազմում է 116.600 ԱՄՆ դոլար: Նախագծերի հայտերն ընդունվում են «Ավրորայի» էլեկտրոնային հասցեով՝ [email protected]: Ծրագիրը մեկնարկել է նոյեմբերի 18-ին: Ծրագրերի ընտրության եւ աջակցության չափանիշները հստակեցվում են եւ կհրապարակվեն երկուշաբթի՝ նոյեմբերի 23-ին: Նոյեմբերի 24-ին կներկայացվի հաստատված նախագծերի իրագործման նախնական հաշվետվություն, իսկ նոյեմբերի 25-ին՝ ընտրված նախագծերի հաջորդ ցուցակը:
Նոյեմբերի 20-ի դրությամբ հաստատված նախագծերի թարմացված ցուցակը ներկայացված է ստորեւ.
Մարդասիրական անհապաղ օգնություն ընտանիքներին եւ երեխաներին
Մարդասիրական անհապաղ օգնության տրամադրում Մարտակերտի շրջանի յոթ բնակավայրերի (Նոր Մարաղա, Նոր Այգեստան, Նոր Սեյսուլան, Նոր Կարմիրավան, Նոր Հայկաջուր, Հովտաշեն եւ Նոր Ջրաբերդ) բնակիչներին՝ 10.000 ԱՄՆ դոլար
Անկողնային պարագաների 1.000 փաթեթի տրամադրում Արցախից ժամանակավորապես Հայաստան տեղափոխված անձանց՝ 12.000 ԱՄՆ դոլար
500 տաք բաճկոնների արտադրություն Արցախի բնակիչների համար Ստեփանակերտի կարի ֆաբրիկայում` 12.000 ԱՄՆ դոլար
Պատերազմից տուժած արցախցի 600 ընտանիքների աջակցության ծրագիր («Բարի մամա» հիմնադրամի հետ համատեղ)՝ 10.000 ԱՄՆ դոլար
200 տաքացուցիչի ձեռքբերում Արցախից ժամանակավորապես տեղափոխված ընտանիքների համար՝ 2.800 ԱՄՆ դոլար
Բժշկական օգնություն
Արցախի համար շտապօգնության մեքենաների ձեռքբերում («Support Our Heroes» հիմնադրամի հետ համատեղ)՝ 20.000 ԱՄՆ դոլար
Կենսական նշանակության դեղորայքի ձեռքբերում Արցախում բնակվող տարեցների համար («Միասին» հիմնադրամի հետ համատեղ)՝ 2.000 ԱՄՆ դոլար
55 ծալովի մահճակալի ձեռքբերում Արցախից տեղահանված մարդկանց համար («ՎԻՎԱ» հիմնադրամի հետ համատեղ)՝ 3.000 ԱՄՆ դոլար
Վերականգնում, կահավորում
Ստեփանակերտի հանրակացարանի կահավորում տեղահանված արցախցիների ժամանակավոր կեցության համար՝ 10.000 ԱՄՆ դոլար
Աջակցություն Ստեփանակերտի քաղաքապետարանին քաղաքացիական ենթակառուցվածքների վերականգնման համար՝ 10.000 ԱՄՆ դոլար
Սնունդ
Սեւանում, Դիլիջանում, Երեւանում ապաստանած 166 մարդկանց սննդի կազմակերպում 15 օր շարունակ (Victory-2020 հիմնադրամի հետ համատեղ)՝ 10.000 ԱՄՆ դոլար
30 օր շարունակ սննդի տրամադրում «Տիրամայր Հայաստանի» ճամբարում (Գյումրի) ապաստանած արցախցի 65 երեխաների եւ մեծահասակների՝ 9.750 ԱՄՆ դոլար
Առաջին անհրաժեշտության իրեր
Առաջին անհրաժեշտության իրերի ձեռքբերում Հայաստանում ապաստանած արցախցի 200 ընտանիքների համար («Հուսո տուն» հիմնադրամի հետ համատեղ)՝ 3.000 ԱՄՆ դոլար
Առաջին անհրաժեշտության իրերի 50 փաթեթի տրամադրում Արցախից տեղահանված եւ Հայաստան տեղափոխված երեխաներին (Արարատի մարզ, Global Shapers կազմակերպության հետ համատեղ)՝ 2.050 ԱՄՆ դոլար:

The global Aurora Humanitarian Initiative continues implementing the humanitarian assistance program for the people of Artsakh (Nagorno-Karabakh) affected by the war. At this stage, 14 projects with a total budget of $116,600 have already been confirmed. Humanitarian assistance proposals can be submitted to Aurora at [email protected].
The program was launched on November 18. The selection and support criteria for the projects are currently being revised and will be made public on Monday, November 23. On November 24, a preliminary report on the implementation of the confirmed projects will be presented; and on November 25, next projects to be supported will be announced.
The updated list of confirmed projects as of November 20 can be found below:
Urgent humanitarian aid to families and children
1. Providing urgent humanitarian assistance to the population of 7 villages in Martakert Province (Nor Maraga, Nor Aygestan, Nor Seysulan, Nor Karmravan, Nor Haykajur, Nor Jraberd, Hovtashen) – $10,000
2. Providing 1,000 bedding sets to the temporarily displaced people from Artsakh relocated to Armenia – $12,000
3. Making 500 warm jackets for the people of Artsakh at the Stepanakert Clothing Factory – $12,000
4. Humanitarian aid program assistance for 600 Artsakh families affected by the war (in cooperation with the Bari Mama Foundation) – $10,000
5. Purchasing 200 heaters for temporarily displaced Artsakh families – $2,800
Healthcare services
6. Contributing to the acquisition of ambulances for Artsakh (in cooperation with the Support Our Heroes Foundation) – $20,000
7. Purchasing vital medication for senior citizens residing in Artsakh (in cooperation with the Miasin Foundation) – $2,000
8. Purchasing 55 folding beds for the forcibly displaced people from Artsakh (in cooperation with the VIVA Foundation) – $3,000
Restoration; equipment
9. Contributing to the fitting out of temporary shelters in Stepanakert for the displaced people from Artsakh – $10,000
10. Assisting the Stepanakert City Administration in restoring local civil infrastructure – $10,000
Food
11. Contributing to providing meals for 166 people currently housed in Sevan, Dilijan, Yerevan for 15 days (in cooperation with the Victory-2020 Foundation) – $10,000
12. Contributing to providing meals for 65 children and adults from Artsakh currently housed in the “Holy Mother of Armenia” Catholic Center (Gyumri) for 30 days – $9,750
Essentials
13. Purchasing essentials for 200 Artsakh families temporarily relocated to Armenia (in cooperation with the “House of Hope” Foundation) – $3,000
14. Providing 50 kits with essentials to the children forced to relocate from Artsakh to Armenia (in cooperation with Global Shapers) – $2,050.