Մցխեթա-Ստեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհի (Ռազմավիրական ճանապարհ) Գուդաուրի-Քոբի հատվածում շարժումը վերականգնվել է երթեւեկությունը տրանսպորտային բոլոր միջոցների համար: Այդ մասին կիրակի հայտնել է Վրաստանի Տարածաշրջանային զարգացման եւ ենթակառուցվածքների նախարարության ավտոճանապարհների վարչությունը, հաղորդում է Ինտերֆաքս-ը:
Միեւնույն ժամանակ նշվում է, որ Գուդաուրի-Քոբի հատվածում շարժումը պետք է իրականացվի անվտանգ ռեժիմում միայն ձնահյուսից պաշտպանող թունելներով: Ինչպես նշել են նախարարությունից, կցորդներով եւ կիսակցորդներով մեքենաները, ինչպես նաեւ ավելի քան 30 մարդ տարողությամբ ավտոբուսները պետք է շարժվեն թունելներում միակողմանի:
Սահմանված սահմանափակումները պահպանելու համար աշխատում է պարեկային ոստիկանությունը:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 18-ի երեկոյան Ռազմավիրական ճանապարհի նշված հատվածը փակվել էր նախ մեծ բեռնատարների համար ինտենսիվ ձյան տեղումների պատճառով, իսկ մեկ օր անց ձնահյուսի վտանգի պատճառով այն փակ էր բոլոր տեսակի ավտոտրանսպորտի համար:

Движение на участке Гудаури-Коби (Крестовый перевал) международной автомагистрали Мцхета-Степанцминда-Ларс (Военно-Грузинская дорога), ведущей из Грузии в направлении РФ, которое накануне было разрешено только для легковых автомобилей, восстановлено и для других видов транспорта, передает «Интерфакс».
«Проезд на автомагистрали свободен для всех видов автотранспорта», - сообщает в воскресенье департамент автодорог Минрегионразвития и инфраструктуры Грузии.
Вместе с тем отмечается, что на участке Гудаури-Коби движение должно осуществляться в безостановочном режиме только через лавинозащитные тоннели. Как сказали в департаменте, машины с прицепами и полуприцепами и автобусы вместимостью свыше 30 мест должны передвигаться в тоннелях односторонне.
За соблюдением установленных ограничений следит патрульная полиция, предупреждает ведомство.
С вечера 18 ноября из-за интенсивного снегопада проезд через Крестовый перевал был закрыт сначала для большегрузных автомобилей, а позже в тот же день из-за опасности схода лавин - и для всех других видов автотранспорта.