Եվրոպական շատ քաղաքներում նախորդ 2019 թվականի գարնան ցուցանիշների համեմատ օդը նկատելիորեն մաքրվել է:
Ինչպես գրում է Associated Press-ը` վկայակոչելով Շրջակա միջավայրի եվրոպական գործակալությունը, պատճառը կորոնավիրուսի համավարակն է. ծանր իրավիճակի պատճառով եվրոպական երկրների իշխանությունները սահմանափակումներ էին մտցնում քաղաքացիների տեղաշարժի, ինչպես նաեւ տնտեսական գործունեության որոշակի տեսակների վրա, այդ թվում փակվել էին բազմաթիվ արդյունաբերական ձեռնարկություններ:
Ամենաարմատական փոփոխությունները գրանցվել էին Միլանում (Իտալիա) եւ Մադրիդում (Իսպանիա):
Միլանում, նշում է շրջակա միջավայրի գործակալությունը, 54 տոկոսով կրճատվել է ազոտի երկօքսիդի (NO2) եւ մանր պինդ մասնիկների քանակը, որոնք լուրջ ազդեցություն ունեն մարդու առողջության վրա: Մադրիդում` 47 տոկոսով, հայտնում է «Փրայմ»-ն:
Բացի այդ, այս ցուցանիշները զգալիորեն ընկել են Եվրոպայի այլ խոշոր քաղաքներում. հատկապես` Արեւմտյան Գերմանիայում, Բելգիայում եւ Նիդեռլանդներում:
Գործակալությունը պարզաբանում է, որ այս ազդեցությունը ժամանակավոր է: Երկրների իշխանությունները պետք է հասկանան, որ քաղաքներում օդի որակի ստանդարտները չպետք է ուղիղ կերպով կախված լինեն կարանտինի ներդրումից: Ընդ որում, հայտարարել է գործակալության ղեկավարը, անհրաժեշտ է շարունակել նորարարական տեխնոլոգիաներ ներդնել, որոնք կնպաստեն շրջակա միջավայրի բարեկեցությանը:

Во многих европейских городах, если сравнивать с показателями весны прошлого 2019 года, заметно очистился воздух.
Как пишет Associated Press со ссылкой на Европейское агентство по окружающей среде, причина кроется в пандемии коронавируса: из-за сложной ситуации власти стран Европы вводили ограничения на передвижения граждан, а также на определенные виды экономической деятельности, в том числе, были закрыты многие промышленные предприятия.
Самые радикальные перемены зафиксированы в Милане (Италия) и Мадриде (Испания).
В Милане, отмечает агентство по окружающей среде, количество диоксида азота (NO2) и мелких твердых частиц, оказывающих серьезное воздействие на здоровье людей, сократилось на 54%. В Мадриде — на 47%, передает «Прайм».
Также эти показатели заметно упали и в других крупных городах Европы: особенно в Западной Германии, Бельгии и Нидерландах.
Агентство поясняет, что этот эффект носит временный характер. Власти стран должны понимать, что стандарты качества воздуха в городах не должны находиться в прямой зависимости от введения карантина. При этом, заявил глава агентства, нужно и дальше внедрять инновационные технологии, которые бы способствовали благополучию окружающей среды.