Գերմանիայի պաշտպանության նախարարը չարդարացված է համարում Միջերկրական ծովում ԵՄ ռազմական առաքելության անունից թուրքական նավ գերմանացի զինվորների մուտքի դեմ Թուրքիայի բողոքը:
«Զինվորները իրենց ճիշտ են պահել եւ գործել են բացարձակապես եվրոպական «Իրինի» առաքելության մանդատին համապատասխան»,- ասել է նախարար Աննեգրետ Կրամպ-Կարենբաուերը: «Զինվորներին առաջադրված մեղադրանքներն անհիմն են»:
Թուրքիան բողոք է արտահայտել այն բանից հետո, երբ Լիբիային զենք մատակարարելու ՄԱԿ-ի էմբարգոն գործադրելու նպատակով ԵՄ առաքելության գերմանական ուժերը բարձրացել են նավի վրա եւ փորձել են խուզարկել թուրքական բեռնանավը, որը կասկածվում է Լիբիա զենքի անօրինական մատակարարման մեջ:

Министр обороны Германии считает неоправданным протест Турции против высадки немецких солдат на турецкое судно от имени военной миссии ЕС в Средиземном море.
«Солдаты вели себя правильно и действовали абсолютно в соответствии с мандатом европейской миссии «Ирини»», - заявила министр Аннегрет Крамп-Карренбауэр. «Обвинения, выдвигаемые против солдат, неоправданны».
Турция выразила протест  после того, как немецкие силы миссии ЕС, которой поручено обеспечить соблюдение эмбарго ООН на поставки оружия в Ливию, поднялись на борт и попытались обыскать турецкое грузовое судно, которое  подозревалось в незаконной доставке оружия в Ливию.