Այս պահին Ղարաբաղի կարգավիճակը հնարավոր չէ այդքան հեշտությամբ լուծել, հատկապես ռազմական եւ դիվանագիտական պարտությունից հետո, որ հայկական կողմը կրեց: Այս մասին նոյեմբերի 24-ին NEWS.am-ին տված հարցազրույցում ասաց ՌԴ Պետդումայի պատգամավոր, ԱՊՀ գործերի, եվրասիական ինտեգրման եւ հայրենակիցների հետ կապերի Պետդումայի հանձնաժողովի փոխնախագահ Կոնստանտին Զատուլինը:
Նրա խոսքով՝ ամենայն հավանականությամբ, կլինի կատարված փաստերի քաղաքականություն՝ նա (Արցախի Հանրապետությունը - խմբ.) գոյություն կունենա դե-ֆակտո, ընդ որում՝ դեռ որոշ ժամանակ կմնա չճանաչված, եւ գուցե դեռ երկար: «Տարօրինակ կլիներ հիմա մտածել, որ այս ամենից հետո, ինչ տեղի ունեցավ, կդրվի Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը, եւ այն կլուծվի այնպես, որ հայկական կողմը բավարարված լինի»,- նշեց նա:
Զատուլինն ընդգծեց, որ կարգավիճակի հարցը, եթե այն քննարկվի, հայկական կողմի համար դրական չի լինի: «Առաջին հերթին՝ անհրաժեշտ է եզրակացություններ անել պարտությունից, ուժերը հավաքել, պաշտպանունակությունը նոր մակարդակի բարձրացնել եւ վերացնել քաղաքական ու տնտեսական ճգնաժամը: Միայն դրանից հետո կարելի է մտածել, թե ինչպես հասնել Լեռնային Ղարաբաղի ցանկալի կարգավիճակին: Իսկ այն ժամանակ, երբ ամեն ինչ ավերված է, եւ երբ ոչ ոք ոչինչ չի կարող անել այն բանի հետ, ինչ կատարվում է Հայաստանում, կարգավիճակի հարց բարձրացնելը պարզապես էպատաժային քննարկում է»,- եզրափակեց պատգամավորը:

It’s not that easy to resolve the status of Nagorno-Karabakh now, especially after the military and diplomatic defeat that the Armenian party suffered. This is what Deputy of the Russian State Duma, Vice-Chairman of the Committee of the State Duma on CIS, Eurasian Integration and Relations with Compatriots Konstantin Zatulin told Armenian News-NEWS.am.
According to him, there will most likely be politics of facts — it [Artsakh Republic-ed.) will exist de facto; moreover, it will remain unrecognized for a while, and perhaps for a long time. “It would be strange to think that the issue on the status of Nagorno-Karabakh will be raised after all this and will be solved in a way that will satisfy the Armenian party,” he stated.
Zatulin emphasized that the solution to the issue of status won’t favor the Armenian party, if it is considered. “First of all, it is necessary to draw conclusions from the defeat, increase defensibility and resolve the political and economic crisis. Only after that will it be possible to think about how the desired status of Nagorno-Karabakh can be resolved,” the MP concluded.