Արցախի հայրենակիցներին օգնության շրջանակում իրականացվում է 2 ծրագիր, որոնցից մեկը նախատեսում է Արցախի յուրաքանչյուր բնակչին 68 հազար դրամի աջակցություն։ Այս մասին նոյեմբերի 26-ին Կառավարության նիստում ասաց աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Մեսրոպ Առաքելյանը։
Նրա խոսքով՝ այս ծրագրով 30 հազար քաղաքացիների հայտերն արդեն հավանություն են ստացել, սոցիալական օգնություն կստանան պատերազմից տուժած շուրջ 94 հազար արցախցիներ։
«Երկրորդ ծրագրով Արցախի վերահսկողությունից դուրս գտնվող բնակավայրերի բնակիչները կստանան 300 հազար դրամի միանվագ օգնություն։ Դրանից բացի, առաջիկա ամիսներին փոխհատուցվելու են այն քաղաքացիների ծախսերը, որոնք իրենց տները կորցրել են»,- հավելեց նա։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պարզաբանեց, որ շահառուներ են համարվում ոչ թե ընտանիքները, այլ առանձին անձինք, այնսինքն՝ օգնություն կարող է ստանալ մեկ ընտանիքից մի քանի մարդ։
«Այս ծրագրերի իրականացումն ուղղված է իրենց տներ արցախցիների արագ վերադարձին»,- պարզաբանեց վարչապետը։

В рамках помощи соотечественникам Арцаха реализуются две программы, одна из которых предусматривает поддержку в размере 68 тыс. драмов каждому жителю Арцаха. Об этом на заседании Правительства 26 ноября заявил министр труда и по социальным вопросам Армении Месроп Аракелян.
По его словам, по этой программе заявки 30 тысяч граждан уже одобрены, социальную помощь получат примерно 94 тыс. арцахцев, пострадавших от войны.
«По второй программе жители населенных пунктов, находящихся вне контроля Арцаха, получат единовременную помощь в размере 300 тыс. драмов. Кроме того, в ближайшие месяцы будут возмещены расходы гражданам, потерявшим свои дома», - добавил он.
Премьер-министр Никол Пашинян пояснил, что бенефициарами являются не семьи, а отдельные лица, то есть помощь могут получить несколько человек из одной семьи.
«Реализация этих программ нацелена на скорейшее возвращение арцахцев в свои дома»,- пояснил глава кабмина.