Իմ անմիջական ղեկավարը պետնախարարն ու Արցախի նախագահն են, այս պահի դրությամբ տարհանման պաշտոնական հրահանգ ես չունեմ, որոշ գործողություններ կատարվում է միմիայն իրավիճակից ելնելով եւ իմ պատասխանատվության ներքո։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Քաշաթաղի շրջանի վարչակազմի ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Մուշեղ Ալավերդյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե ճի՞շտ են տեղեկությունները, որ դեկտեմբերի 1-ից Բերձոր քաղաքի կառավարումը պետք է անցնի ադրբեջանցի քաղաքային նոր ղեկավարներին, իսկ բերձորցիներին թույլատրվում է շարունակել ապրել։
«Մարդիկ ուզում են տեղափոխվել, մենք էլ վառելիքով եւ այլ  միջոցներով օգնում ենք, որ տեղափոխվեն, որովհետեւ վարկած կա, որ ադմինիստրատիվ ղեկավարումը կամ կմնա ադրբեջանցիներին, չնայած դա արդեն իսկ այս պահին հստակ է, որ այդպես չի լինի, ամեն դեպքում երեւի թե կլինի ռուսական, կամ չի լինի ադմինիստրացիա, ուղղակի այստեղ ո՛չ հայ բնակչություն կլինի, ո՛չ ռուս բնակչություն, բայց սա հստակ ինֆորմացիա չի»,- նշեց Մուշեղ Ալավերդյանը։
Երեկ՝ նոյեմբերի 25-ին Քաշաթաղի շրջանի վարչակազմի ֆեյսբուքյան էջում հայտարարություն արվեց, սակայն քիչ անց այն հեռացվեց։ Ըստ այդ հաղորդագրության, պաշտոնապես հայտարարեցին,  որ ոչ մի բնակչի չի հրահանգվել մինչեւ նոյեմբերի 30-ը Բերձորը լքել, եւ շրջանառվում է վարկած, թե իբր դեկտեմբերի 1-ից Բերձոր քաղաքի կառավարումը պետք է անցնի ադրբեջանցի քաղաքային նոր ղեկավարներին, իսկ բերձորցիներին թույլատրվում է շարունակել ապրել։
«Սա դեռ վարկած է, որի հերքման կամ հաստատման մասին առայժմ ոչինչ ասել չենք կարող, ըստ այդմ՝  ոչ ոքի չէինք կարող հրամայել, որ լքեն քաղաքը․․․»,- ասվում էր հաղորդագրության մեջ։
Քաշաթաղի շրջանի վարչակազմի ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատարից հետաքրքրվեցինք, թե ինչո՞ւ է հաղորդագրությունը հրապարակվելուց որոշ ժամանակ անց հեռացվել։
«Աշխատակցուհին, որը դա արել է, կարծում եմ՝ մոտ ապագայում աշխատանքից կհեռացվի»,- ասաց նա՝ հստակեցնելով, որ հաղորդագրության թե՛ տեղադրումը, թե՛ հեռացումը համաձայնեցված չի եղել իր հետ։
«Դա դեզինֆորմացիա է եղել»,- շեշտեց նա։
Ովքե՞ր են այդ վարկածը շրջանառել՝ հարցին Մուշեղ Ալավերդյանը չպատասխանեց, պատճառաբանելով, թե ինքն իրավունքը չունի պաշտոնյաների կամ որեւէ այլ  հստակ աղբյուրը նշելու։
Քաշաթաղի շրջանի վարչակազմի ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատարի խոսքով՝ Բերձորում ճամպրուկային տրամադրություններ են,  բնակիչներն իրենց իրերն են հավաքում, որ հեռանան իրենց քաղաքից։ Բերձորի բնակիչները թիվն ըստ նրա՝ 2200-ն է։
«Այս պահին փորձում ենք ժամանակավոր կացարաններով ապահովել, հետագայում, երեւի բոլորին կտեղափոխենք Ստեփանակերտ։ Այս հարցին հստակ չպատասխանեմ, որովհետեւ մինչեւ ամսի 1-ը կհասկանանք իրավիճակը, հետո կփորձենք այդ մարդկանց սոցիալական խնդիրներով զբաղվել, եթե, իհարկե, Աստծո կամոք ողջ լինենք»,- ասաց նա։
Ինքն անձամբ չի պատրաստվում հեռանալ Բերձորից, որովհետեւ չի ուզում։ Կա՞ն էլի ցանկացողներ, որոնք չեն ուզում գնալ Բերձորից, ըստ Ալավերդյանի՝ կլինեն։ Ասում է՝ «Բերձորում վտանգավոր չի լինելու, բայց ինֆորմացիան այնպիսինն է, որ մարդիկ չպետք է մնան»։
«Ամեն դեպքում Բերձորը չի հանձվում ադրբեջանցիներին»,- նկատեց նա՝ ընդգծելով չգիտի, թե ում է հանձնվում։
Մուշեղ Ալավերդյանը հրաժարվեց ասել, թե ո՞ւմ է անցնելու Բերձոր քաղաքի կառավարումը, «որպեսզի խուճապ չտարածի»։
«Ամեն դեպքում չի բացառվում, որ Բերձորի կառավարումը մնա հայկական»,- ասաց նա, ապա հավելեց բանակցությունները շարունակվում են։ Իսկ թե ո՞ւմ հետ են բանակցությունները շարունակվում, Մուշեղ Ալավերդյանը դա էլ չգիտի, միայն նշում է․
«Այն կողմերի հետ, որոնք շահագրգռված են  եւ որոշակի պատասխանատվություն կամ որոշակի լծակներ ունեն նմանատիպ հարցերը վերջնականապես որոշելու»։
Նշենք, որ ավելի վաղ Արցախի Հանրապետության նախագահի խորհրդական Դավիթ Բաբայանն ասել էր, որ Բերձոր քաղաքը մնալու է Արցախի կազմում։
Hetq.am-ը  զրուցել է նաև քաղաքական մեծամասնության պատգամավորների հետ, որոնք ասել են, որ տեղյակ չեն, թե ինչ է սպավում Արցախի Հանրապետության Քաշաթաղի շրջանի Բերձոր համայնքին:
«իմ քայլից» Նարեկ Մկրտչյանն ասել է` մանրամասներին չի տիրապետում, սակայն գիտի, որ կառավարությունն այդ ուղղությամբ աշխատանքներ է տանում: Մկրտչյանի խոսքով` Արցախի նախագահը սերտ բանակցությունների մեջ է ռուս խաղաղապահ ուժերի հրամանատար Ռուստամ Մուրադովի հետ, այդ հարցերը ևս օրակարգում են:

Мои непосредственные руководители - государственный министр и президент Арцаха, на данный момент у меня нет официального распоряжения об эвакуации, некоторые действия выполняются только исходя из ситуации и под моей ответственностью. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am и.о. руководителя администрации Кашатагского района Мушег Алавердян, отвечая на вопрос, правда ли, что с 1 декабря управление городом Бердзор должно перейти к новому руководству азербайджанцев, а бердзорцам разрешили и дальше там жить.
«Они хотят выехать, а мы им помогаем топливом и иными средствами, чтоб они смогли покинуть родные места, потому что существует версия о том, что административное управление останется за азербайджанцами, хотя уже понятно, что это отнюдь не так, вероятнее всего, оно будет российским, или администрации вообще не будет. Здесь просто не будет ни армянского, ни какого другого населения, но это не четкая информация», - заявил Алавердян.
Отметим, что 25 ноября на странице администрации Кашатагского района в Facebook было опубликовано заявление, которое, спустя время, было удалено. Согласно этому заявлению, ни одному жителю не было сказано о том, что до 30 ноября надо покинуть Бердзор, и ходят слухи о том, что с 1 декабря управление городом перейдет к новым городским азербайджанским руководителям, а жителям Бердзора разрешено продолжать здесь жить.
«Это лишь версия, в подтверждение или опровержение которой пока ничего сказать не можем», - говорилось в заявлении.
На вопрос, почему заявление все-таки было удалено из соцсетей, и.о. главы администрации Кашатагского района ответил: «Сотрудница, которая это сделала, думаю, в ближайшее время будет уволена». «Это было дезинформацией», - подчеркнул Алавердян.
На вопрос, кто распространил эту версию, он ничего не ответил, отметив, что не имеет права упоминать официальных лиц или какой-либо другой источник. По его словам, в Бердзоре у всех чемоданное настроение, люди собирают свои вещи, чтоб уехать из города. А в Бердзоре, как отметил Алавердян, проживают 2200 человек. «Сейчас пытаемся всех обеспечить временным жильем, а в дальнейшем, наверное, людей перевезем в Степанакерт. До 1-го числа прояснится ситуация, после чего займемся решением социальных проблем бердзорцев, если, конечно, по воле Божьей останемся живы», - сказал он.
Сам Алавердян не собирается покидать родной город, потому что не хочет этого. На вопрос, есть ли еще желающие остаться в Бердзоре, он ответил коротко: «Будут. Здесь не будет опасности, но информация такова, что люди не хотят оставаться. В любом случае, Берзор не сдается азербайджанцам», - отметил и.о. руководителя администрации Кашатагского района, подчеркнув, что и сам не знает, кому город переходитсдается.
«В любом случае не исключается, что управление городом будет армянским», - сказал он, добавив при этом, что переговоры все еще продолжаются. При этом Алавердян не сказал, с кем ведутся эти самые переговоры. «С теми сторонами, которые заинтересованы и обладают определенной ответственностью или определенными рычагами для окончательного решения таких вопросов», - подчеркнул и.о. руководителя администрации Кашатагского района.
Напомним, что в соответствие с трехсторонним заявлением, за армянской стороной остается 5-километровая зона. Предполагалось, что Бердзор остается под контролем армянских сил.