NEWS.am–ի տեղեկություններով՝ Գեղարքունքի մարզի արդեն սահմանամերձ դարձած գյուղերի մի խումբ բնակիչների վերջին օրերին ռուս խաղաղապահների և ադրբեջանցի զինվորների հետ բանակցություններ վարելով հաջողվել է պահպանել սահմանամերձ տարածքում գտնվող որոշ բլուրներ և ջրային ռեսուրսներով հարուստ արոտավայրեր։ Խոսքը Վայոց Ձորի մարզին կապող և Ադրբեջանին սահմանակից վիճելի դարձած հողակտորների մասին է։ Այս հարցում նրանց աջակցել են մոսկվաբնակ քրեական հեղինակություններ, որոնց ջանքերի շնորհիվ տեղում կարգավորել է խնդիրը, և խաղաղապահների ներկայությամբ որոշվել Ադրբեջանի հետ սահմանակից գյուղի բլուրների և դաշտերի ճակատագիրը։ Մեր տեղեկություններով՝ այս օրերին քարտեզագրումներ են իրականացվում նաև Ջերմուկին սահմանակից տարածքներում։
NEWS.am–ը Ջերմուկ համայնքի ղեկավար Վարդան Հովհաննիսյանից հետաքրքրվեց՝ արդյո՞ք իրենց համայնքին պատկանող վիճելի հողատարածքներ կան, որոնց ադրբեջանցիները փորձել են տիրանալ։
Ի պատասխան՝ համայնքապետը նշեց, որ նման խնդիր չի եղել։
«Չկա նման բան, դեռ մեր կողմ չեն եկել, մյուս կողմերը՝ չգիտեմ։ Չափագրումներով զբաղվում են հայ զինվորականները, նրանք քարտեզով բնագծերը հաստատել են, մենք էլ ենք բարձրացել և տեղանքն ուսումնասիրել ենք։ Որտեղ պետք է բնագծերը դրվեն, հեռու են բնակավայրերից, ավելի մոտ են Վարդենիսի տարածքին»։

According to Armenian News-NEWS.am, residents of the already borderline villages of Gegharkunik Province of Armenia recently succeeded in maintaining certain hills and grazing fields rich in aquatic resources located in the borderline territory after holding negotiations with Russian peacekeepers and Azerbaijani soldiers. This concerns the borderline land parcels linked to Vayots Dzor Province and bordering Azerbaijan that have become disputed land parcels. Moscow-based criminal authorities helped the residents solve the issue, and the fate of the hills and fields of the village bordering Azerbaijan was determined in the presence of Russian peacekeepers. According to Armenian News-NEWS.am’s information, the territories bordering Jermuk are also being mapped.
Armenian News-NEWS.am asked head of Jermuk community Vardan Hovhannisyan if there are disputed lands that the Azerbaijanis want to possess. In response, the head of Jermuk stated that there is no such problem.
“The Azerbaijanis haven’t reached Jermuk yet. Armenian soldiers are dealing with the measurements. The lines are far from the settlements and are closer to the territory of Vardenis.