Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման շրջանակում պարտավորություններից մեկն է Ղարաբաղի մշակութային հոգեւոր ժառանգության պահպանությունը։ Այս մասին Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում ասաց Ֆրանսիայի ԱԳՆ պետքարտուղար Ժան-Բատիստ Լեմուանը։
Ֆրանսիայի ԱԳՆ պետքարտուղարը հիշեցրեց, որ համաշխարհային ժառանգության մի մասը գտնվում է Ադրբեջանի կողմից վերահսկվող տարածքում։ «Դա համաշխարհային ժառանգություն է»,- շեշտեց Ժան-Բատիստ Լեմուանը։
Նրա խոսքով՝ մշակութային ժառանգության պահպանության համար պետք է համագործակցություն հաստատվի միջազգային կազմակերպությունների հետ։

YEREVAN. – One of the obligations within the framework of the settlement of the Nagorno-Karabakh [(Artsakh)] conflict is the protection of the cultural and spiritual heritage of Karabakh. Jean-Baptiste Lemoyne, Secretary of State at the Ministry for Europe and Foreign Affairs of France, said this at Saturday’s press conference in Yerevan.
The French official recalled that a part of the world heritage is in the territory controlled by Azerbaijan. "It is a world heritage," Lemoyne stressed.
According to him, for the protection of cultural heritage, cooperation should be established with international organizations.