Միացյալ Նահանգները պետք է օգնություն ցուցաբերեն հումանիտար ճգնաժամի մեջ հայտնված Լեռնային Ղարաբաղին: Նման կարծիք են հայտնել ԱՄՆ Կոնգրեսի Սենատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի ավագ դեմոկրատ Ռոբերտ Մենենդեսը (Նյու Ջերսիից) եւ սենատոր Ռոբ Փորթմանը (հանրապետական` ​​Օհայոյից) համատեղ հայտարարության մեջ, որը երեքշաբթի հրապարակել է դեմոկրատների մամուլի ծառայությունը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Նրանք կոչ են արել ԱՄՆ օրենսդիր մարմնի վերին պալատի հատկացումների կոմիտեին «ֆինանսավորում տրամադրել 2021 ֆինանսական տարվա հատկացումների վերջնական օրինագծի շրջանակներում (սկսվել է հոկտեմբերի 1-ից)` Հարավային Կովկասում շարունակվող մարդասիրական ճգնաժամի կարգավորման համար»:
Մենենդեսը եւ Փորթմանն «ընդգծել են ճգնաժամի ծանրությունը եւ ամերիկյան օգնության կարեւորությունը»: «Հարավային Կովկասում մարդասիրական իրավիճակը սարսափելի է, եւ ձմռանը մոտենալու հեը կվատթարանա»,- կարծում են սենատորները: Որպես օրինակ նրանք նշել են կորոնավիրուսի տարածումը, ինչպես նաեւ «վերջերս Թուրքիայի կողմից աջակցվող հակամարտությունն Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ, որը երկարաժամկետ վնաս է հասցրել տարածաշրջանի ենթակառուցվածքին եւ Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ հայ բնակչության կեսից ավելիի, այդ թվում` կանանց եւ երեխաների տեղահանման է հանգեցրել», հայտնել են մամուլի ծառայությունում: «Մարտական գործողությունները գուցե եւ ավարտվել են, սակայն դրա հասցրած վնասը կշարունակի մարդկանց մահվան հանգեցնել միջազգային հանրության կողմից վճռական գործողությունների բացակայության պայմաններում»,- ասել են սենատորները:
«Լեռնային Ղարաբաղում վերականգնողական միջոցառումների հուսալի ֆինանսավորման մասին խնդրանքին զուգահեռ Մենենդեսը եւ Փորթմանը Սենատին խնդրել են նաեւ կոնկրետ միջոցներ տրամադրել ականների եւ չպայթած զինամթերքի [տարածաշրջանում] մաքրման համար: Դրա [ականազերծման] կարիքը զգալիորեն աճել է բռնության վերջին բռնկումից հետո»,- նշել են մամուլի ծառայությունում:
«ԱՄՆ-ն պետք է շարունակի մարդասիրական օգնություն տրամադրելու մեր երկար ավանդույթը նրանց, ով ամենից շատ դրա կարիքն ունի, օրինակ` հազարավոր էթնիկ հայերին, ովքեր ստիպված էին լքել իրենց տները կամ այլ կերպ են տուժել բռնությունից»,- կարծում են սենատորները:

Соединенные Штаты должны оказать помощь Нагорному Карабаху, который пострадал от гуманитарного кризиса. Такое мнение выразили старший демократ комитета по иностранным делам Сената Конгресса США Роберт Менендес (от штата Нью-Джерси) и сенатор Роб Портман (республиканец от штата Огайо) в совместном заявлении, которое во вторник распространила пресс-служба демократа, передает ТАСС.
Они призвали комитет по ассигнованиям верхней палаты американского законодательного органа «выделить финансовые средства в рамках итогового законопроекта об ассигнованиях на 2021 финансовый год (начался 1 октября) на урегулирование продолжающегося гуманитарного кризиса на Южном Кавказе».
Менендес и Портман «подчеркнули серьезность кризиса и исключительную важность американской помощи». «Гуманитарная ситуация на Южном Кавказе ужасная, и с приближением зимы она будет только ухудшаться», - полагают сенаторы. В пример они приводят распространение коронавируса, а также «поддерживаемый Турцией недавний конфликт между Азербайджаном и Арменией, который нанес долговременный ущерб инфраструктуре региона и привел к перемещению более половины этнического армянского населения Нагорного Карабаха, в том числе 90% женщин и детей региона», сообщили в пресс-службе. «Боевые действия, возможно, и прекратились, но нанесенный ими ущерб продолжит приводить к гибели людей в отсутствие решительных действий со стороны международного сообщества», - считают сенаторы.
«Наряду с просьбой о надежном финансировании реабилитационных мер в Нагорном Карабахе Менендес и Портман также попросили Сенат выделить конкретные средства на обезвреживание мин и неразорвавшихся боеприпасов [в регионе]. Потребность [в этом обезвреживании] значительно возросла после недавней вспышки насилия», - указали в пресс-службе.
«Соединенные Штаты должны продолжать нашу давнюю традицию выделения гуманитарной помощи тем, кто в ней больше всего нуждается, например тысячам этнических армян, которые были вынуждены покинуть свои дома или иным образом пострадали от насилия», - считают сенаторы.