Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն հայտարարել է, որ պատրաստ է թողնել պաշտոնը, եթե ընդդիմությունը հաղթի երկրում կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններում, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Եթե մենք հաղթենք, առաջ կգնանք, բայց պետք է ասեմ նաեւ, որ ես իմ ճակատագիրը թողնում եմ ձեր ձեռքում, եթե ընդդիմությունը հաղթի, ես կթողնեմ պաշտոնը, եթե ընդդիմությունը հաղթի ընտրություններում, ես այլեւս չեմ մնա այստեղ, իմ ճակատագիրը Վենեսուելայի ժողովրդի ձեռքում է»,- ասել է Մադուրոն երեքշաբթի ելույթի ժամանակ, որը հեռարձակվել է երկրի պետական հեռուստատեսությամբ:
Վենեսուելայի միապալատ խորհրդարանի ընտրությունները տեղի կունենան դեկտեմբերի 6-ին` 107 քաղաքական կուսակցությունների եւ ասոցիացիաների մասնակցությամբ: Այս մարմնի նախկին խոսնակ Խուան Գուայդոյի կուսակցության մասնակցությամբ ընդդիմադիր դաշինքը որոշել է չմասնակցել ընտրություններին:
Վենեսուելայում 2019 թվականի հունվարի 21-ին զանգվածային բողոքի ցույցեր սկսվեցին նախագահ Մադուրոյի դեմ նրա երդմնակալությունից անմիջապես հետո: Ազգային ժողովի այն ժամանակվա խոսնակ Գուայդոն ապօրինի կերպով իրեն պետության ժամանակավոր ղեկավար հռչակեց: Արեւմտյան մի շարք երկրներ Միացյալ Նահանգների գլխավորությամբ հայտարարեցին Գուայդոյի ճանաչման մասին: Իր հերթին, Մադուրոն խորհրդարանի ղեկավարին ԱՄՆ-ի խամաճիկ է անվանել: Ռուսաստանը, Չինաստանը, Թուրքիան եւ մի շարք այլ երկրներ աջակցեցին Մադուրոյին` որպես օրինական նախագահի: Մոսկվան Գուայդոյի` «նախագահի կարգավիճակը» գոյություն չունեցող է անվանել:

Президент Венесуэлы Николас Мадуро заявил, что готов уйти со своего поста, если оппозиция одержит победу на предстоящих парламентских выборах в стране, передает РИА Новости.
«Если мы выиграем, мы пойдем вперед, но я также должен сказать, что оставляю свою судьбу в ваших руках, если оппозиция выиграет, я уйду с поста президента, если оппозиция одержит победу на выборах, я больше здесь не останусь, моя судьба в руках народа Венесуэлы», - заявил Мадуро во время выступления во вторник, которое транслировалось государственным телевидением страны.
Выборы в Национальную ассамблею, однопалатный парламент Венесуэлы, состоятся 6 декабря с участием 107 политических партий и объединений. Оппозиционный блок с участием партии бывшего спикера этого органа Хуана Гуаидо решил не участвовать в выборах.
В Венесуэле 21 января 2019 года начались массовые протесты против президента Мадуро вскоре после приведения его к присяге. Действующий в тот момент спикер Национальной ассамблеи Гуаидо незаконно провозгласил себя временным главой государства. Ряд стран Запада во главе с США заявили о признании Гуаидо. В свою очередь Мадуро назвал главу парламента марионеткой США. Россия, Китай, Турция и ряд других стран поддержали Мадуро как легитимного президента. В Москве назвали «президентский статус» Гуаидо несуществующим.