Դեկտեմբերի 2-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը հեռախոսազրույց ունեցավ Իտալիայի արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարար Լուիջի դի Մայոյի հետ:
Ընդունելով իտալացի իր գործընկերոջ շնորհավորանքները ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ՝ նախարար Այվազյանը հույս հայտնեց, որ երկուստեք ջանքեր կներդրվեն հայ-իտալական երկկողմ օրակարգն առավել հարստացնելու և արդյունավետ դարձնելու ուղղությամբ:
Զրուցակիցներն անդրադարձան Արցախի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակին և տարածաշրջանային զարգացումներին։ ՀՀ ԱԳ նախարարը խստորեն դատապարտեց Ադրբեջանի կողմից գերության մեջ հայտնված անձնանց նկատմամբ անմարդկային և նվաստացուցիչ վերաբերմունքի դրսևորումների առնչությամբ:
Անդրադառնալով Թուրքիայի ծավալապաշտական նկրտումներին և հարևան տարածաշրջաններում իրականացվող ապակայունացնող քաղաքականությանը՝ նախարար Այվազյանը նշեց, որ Արցախի և Հայաստանի դեմ սանձազերծած պատերազմում նույնպես վերջինս ունեցել է ամենաանմիջական մասնակցություն ինչպես Ադրբեջանին ցուցաբերված անվերապահ ռազմաքաղաքական աջակցության, այնպես էլ՝ Մերձավոր Արևելքից տարածաշրջան օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների տեղափոխման ձևով:
Հակամարտության կարգավորման համատեքստում նախարար Այվազյանը վերահաստատեց, որ Հայաստանի համար առաջնահերթություն է մնում Արցախի ժողովրդի իրավունքների, այդ թվում՝ ինքնորոշման իրավունքի լիարժեք և արդար իրացումը: Երկուստեք կարևորվեց խաղաղ կարգավորման հարցերի հասցեագրումը բացառապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում:

Armenia’s Minister of Foreign Affairs Ara Aivazian on Wednesday had a telephone conversation with the Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of Italy, Luigi Di Maio.
Minister Aivazian expressed hope that mutual efforts would be made to further enrich the Armenian-Italian bilateral agenda and make it more effective.
The interlocutors reflected on the situation created by the recent Azerbaijani military aggression against Artsakh (Nagorno-Karabakh) and the regional developments. Armenia’s FM strongly condemned the inhuman and degrading treatment of Armenian captives by Azerbaijan.
Touching upon Turkey's expansionist aspirations and destabilizing policy in the neighboring regions, Minister Aivazian noted that in the recent war unleashed against Artsakh and Armenia, Turkey also had the most direct participation in it in terms of its unconditional military and political assistance to Azerbaijan, as well as the transfer of foreign militant terrorists from the Middle East to the region.
In the context of the settlement of the Karabakh conflict, Ara Aivazian reaffirmed that the full and fair realization of the rights of the people of Artsakh, including the right to self-determination, remains a priority for Armenia.
Both sides underscored the addressing of issues of peaceful settlement exclusively within the framework of the OSCE Minsk Group Co-Chairs.