«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Թեեւ Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի՝ ազգային համաձայնության իշխանություն ձեւավորելու կոչից հետո տարբեր ճամբարներից մարդիկ պաշտոններ են ստանում, եւ անգամ ԼՀԿ նախկին անդամ Մանե Թանդիլյանը սոցապնախարար նշանակվեց, սակայն համաձայնության կառավարություն դժվար թե ձեւավորվի։
Բանն այն է, որ խորհրդարանի՝ մեծությամբ երրորդ ուժը՝ Արցախի հերոս, ԱԱԽ նախկին քարտուղար Սամվել Բաբայանի «Միասնական հայրենիքը», չի ընդունում Հարությունյանի առաջարկած բանաձեւը:
Երեկ Բաբայանի կուսակիցը մեզ ասաց, որ իրենց խմբակցությունը շուտով իրավիճակից դուրս գալու ճանապարհային քարտեզ կհրապարակի, որը կմատնանշի պետության առջեւ ծառացած խնդիրները, դրանց լուծման ուղիները եւ ժամկետները:
Նա ասաց, որ այսօր Արցախում նախարարներ, վարչակազմ ունենալը զավեշտալի է, հարկավոր է փրկության շտաբ ստեղծել, որտեղ ներգրավված կլինեն խորհրդարանական եւ արտախորհրդարանական ուժերի ներկայացուցիչները եւ որոնք կստանձնեն երկրի համատեղ կառավարումը:

YEREVAN. – Hraparak daily of Armenia writes: Although people from different [political] camps get positions after the call of Artsakh [(Nagorno-Karabakh)] President Arayik Haroutyunyan to form a government of national accord (…), a government of accord is unlikely to be formed.
The thing is that the third largest force in the parliament, the Hero of Artsakh, former secretary of the NSC [National Security Council] Samvel Babayan’s United Homeland, does not accept the formula proposed by Haroutyunyan.
Yesterday, Babayan's fellow party member told us that their [parliamentary] faction will soon publish a roadmap to get out of the situation, which will indicate the problems facing the state, the ways and timeframes of their solution.
He said that having ministers, an administration in Artsakh today is ridiculous, it is necessary to create a rescue headquarters which will include representatives of parliamentary and extra-parliamentary forces and who will take over the joint administration of the country.
It is obvious that Babayan's [political] team is taking Vitaly Balasanyan’s [who has been appointed Artsakh Security Council Secretary] being pushed to the forefront hard.