Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը ուրբաթ նախազգուշացրել է երկրների կառավարություններին եւ քաղաքացիներին չկորցնել զգոնությունը կորոնավիրուսի համավարակի հետ կապված, քանի որ պատվաստումների մեկնարկն արդեն մոտ է, հայտնում է Reuters-ը:
ԱՀԿ փորձագետները կարծում են, որ առողջապահական համակարգերը դեռ կարող են դանդաղել համավարակի ճնշման տակ:
Չորեքշաբթի Մեծ Բրիտանիան հաստատել էր Pfizer ընկերության կողմից մշակված կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութը` ավելացնելով համավարակի ավարտի հետ կապված հույսերը, որի հետեւանքով ամբողջ աշխարհում շուրջ 1.5 միլիոն մարդ է մահացել:
«Պատվաստումների ոլորտում առաջընթացը քաջալերել է բոլորիս, եւ մենք կարող ենք տեսնել լույսը թունելի վերջում: Սակայն ԱՀԿ-ն անհանգստացած է այն ընկալման կապակցությամբ, որ համավարակն ավարտվել է»,- հայտարարել է ԱՀԿ գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադհան Գեբրեյեսուսը:
Նրա խոսքով` համավարակի ավարտին դեռ շատ կա, եւ կառավարությունների եւ երկրների կողմից ընդունվով որոշումները կարող են որոշել դրա հետագա ընթացքը:
«Մենք գիտենք, որ սա ծանր տարի էր, եւ մարդիկ հոգնել են, սակայն հիվանդանոցները ծանրաբեռնված են իրենց հնարավորություններից վեր: Ճշմարտությունն այն է, որ ներկայումս շատ տեղերում COVID-19-ի փոխանցման շատ բարձր մակարդակ է գրանցվում, ինչը հսկայական ճնշում է գործադրում հիվանդանոցների, վերակենդանացման բաժանմունքների եւ առողջապահական համակարգի վրա»,- ասել է նա:

Всемирная организация здравоохранения в пятницу предупредила правительства и граждан стран не терять бдительность в связи с пандемией коронавируса, поскольку сейчас близок период начала вакцинации, передает Reuters.
Эксперты ВОЗ считают, что системы здравоохранения все еще могут застопориться под давлением пандемии.
Великобритания в среду одобрила вакцину от коронавируса от компании Pfizer, что увеличило надежду в связи со скорым преодолением пандемии, жертвами которой стали около 1,5 млн. человек по всему миру.
«Прогресс в области вакцинации всех нас приободрил, и мы можем видеть свет в конце туннеля. Однако ВОЗ обеспокоена растущим представлением о том, что пандемия завершилась», - заявил гендиректор ВОЗ Тедрос Адханом Гебрейесус.
По его словам, до завершения пандемии еще далеко, и решения, принимаемые правительствами и странами, могут определить курс ее дальнейшего продвижения.
«Мы знаем, что это был тяжелый год, и люди устали, но больницы перегружены сверх своих возможностей. Правда в том, что в настоящее время во многих местах наблюдается очень высокий уровень передачи вируса COVID-19, который оказывает огромное давление на больницы, отделения интенсивной терапии и систему здравоохранения.», - сказал он.