ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը հայտարարել է Չինաստանի հետ մշակութային փոխանակման հինգ ծրագրի ավարտի մասին` դրանք «փափուկ ուժի քարոզչության գործիքներ» անվանելով:
Գերատեսչության հայտարարության մեջ նշվում է Չինաստան կրթական այցերի ծրագրի, ԱՄՆ-Չինաստան բարեկամության ծրագրի, ԱՄՆ-Չինաստանի միջեւ առաջնորդների փոխանակման ծրագրի, Ամերիկաչինական միջասիական փոխանակման ծրագրի եւ Հոնկոնգի կրթամշակութային ծրագրի դադարեցման մասին:
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի հայտարարության մեջ նշվում է, որ ծրագրերը ստեղծվել են «Փոխադարձ կրթական եւ մշակութային փոխանակման մասին» օրենքի հովանավորությամբ, որը ստորագրել էր 1961 թվականին նախագահ Ջոն Քենեդիի կողմից եւ ուղղված էր ակադեմիական եւ մշակութային փոխանակումների ակտիվացմանն արտասահմանյան երկրների հետ:
«Եթե օրենքով ֆինանսավորվող մյուս ծրագրերը փոխշահավետ են, ապա քննարկվող այս հինգ ծրագրերն ամբողջությամբ ֆինանսավորվում եւ կառավարվում են (Չինաստանի) կառավարության կողմից` որպես «փափուկ ուժի» խթանման գործիքներ»,- ասվում է հայտարարության մեջ:

Госдепартамент США заявил о прекращении пяти программ культурного обмена с Китаем, назвав их «инструментами пропаганды мягкой силы».
В заявлении ведомства отмечается о прекращении Программы образовательных поездок в Китай, Программы американо-китайской дружбы, Программы обмена лидерами между США и Китаем, Программы американо-китайского межазиатского обмена и Гонконгской образовательной и культурной программы.
В заявлении Госдепа США сообщается, что программы были созданы под эгидой Закона о взаимном образовательном и культурном обмене - закона 1961 года, подписанного президентом Джоном Кеннеди и направленного на активизацию академических и культурных обменов с зарубежными странами.
«В то время как другие программы, финансируемые под эгидой закона, являются взаимовыгодными, пять программ, о которых идет речь, полностью финансируются и управляются (китайским) правительством в качестве инструментов пропаганды «мягкой силы», - говорится в заявлении.