Խաղաղ ցուցարարները հավաքվել են Բեռլինի կառավարական թաղամասում զինաթափման կոչով ակցիաներ անցկացնելու համար, հաղորդում է DW-ը:
Հարյուրավոր ցուցարարների շղթան ձգվել է Բունդեսթագից մինչեւ կառավարության շենք:
Բեռլինի ոստիկանության տվյալներով՝ ակցիայում մասնակցել է շուրջ 350 մարդ: Ընդ որում՝ ակցիայի կազմակերպիչները հայտարարել են 500 մասնակցի մասին:
Ցույցի մասնակիցների ձեռքում եղել են պաստառներ «Խաղաղություն, ոչ թե զինում» գրառմամբ:
Երեքշաբթի Գերմանիայի խորհրդարանը կքննարկի 2021 թվականի բյուջեի առաջարկները, որոնք ենթադրում են պաշտպանության ծախսերի ավելացում:
Գերմանական արհմիությունների կոնֆեդերացիայի ղեկավար Ռայներ Հոֆմանը հայտարարել է, որ նրա ասոցիացիան կանցկացնի ցույց ընդդեմ սպառազինության գլոբալ մեծացման եւ ՆԱՏՕ-ի միջոցները վատնելու նպատակների:
«Մենք պետք է կոտրենք զենքի ավելացման շղթան: Զենքն ու բռնությունը որեւէ խնդիր չեն լուծում»,-ասել է նա:

Hundreds on Saturday protested Germany's rising military spending, forming a human chain that stretched from parliament to Chancellor Angela Merkel's office, DW reported.
Protesters gathered in Berlin's government district as part of nationwide demonstrations calling for disarmament.
Berlin police said 350 people took part in the protest in the German capital, while organizers said 500 people were there.
Demonstrators gathered under the slogan "Peace, not armament."
On December 8, German lawmakers are set to discuss the country's budget proposals for 2021, which would see a hefty spike in defense spending.
Reiner Hoffmann, the head of the German Trade Union Confederation, said his association was demonstrating "against the global armament craze" and NATO spending targets. "We have to break the spiral of arms buildup. Armament and violence are not solving any problems," he said.