Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմից պաշտպանության համար ռազմական գործողություններին մասնակցության նպատակով մեծ թվով անձանց տարբեր զինատեսակների եւ ռազմամթերքի տրամադրումը լուրջ վտանգներ է ստեղծել ռազմական գործողությունների ավարտից հետո դրանց ապօրինի շրջանառության համար: Այս մասին հաղորդագրություն է տաածել ՀՀ գլխավոր դատախազությունը:
Հաղորդագրությունում նաեւ ասվում է. «Վերջինիս վկայությունն են Արցախից դեպի Հայաստան ապօրինաբար զենք եւ ռազմաթերք տեղափոխելու բազմաթիվ դեպքերը, դրանցով հարուցված մի քանի տասնյակ քրեական գործերը։
Ռազմական գործողությունների ավարտից հետո Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի ունեցող իրադարձությունները, դրանց հետ կապված հանցագործությունները, հրապարակային ելույթներում, այդ թվում նաեւ 2020թ դեկտեմբերի 5-ին Երեւան քաղաքի Ազատության հրապարակում կազմակերպված հավաքում հնչեցված՝ որոշակի գործողություների անխուսափելիության կամ թույլատրելիության մասին դիրքորոշումներով համեմված հայտարարությունները, ստեղծում են զենքի ապօրինի գործադրմամբ հանցավոր դրսեւորումների ռիսկեր եւ դրանով պայմանավորված՝ քաղաքացիների, այդ թվում նաեւ զանգվածային հավաքներին մասնակցող,  կյանքի եւ առողջության պաշտպանությանը, հասարակական կարգին սպառնացող վտանգներ:
Ելնելով վերոգրյալից՝ ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն այսօր գրություններ է հասցեագրել ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենին եւ ՀՀ ոստիկանության պետին՝ անհապաղ ձեռնարկելու անհրաժեշտ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ զենքի ապօրինի շրջանառության դեպքերը, դրանց գործադրմամբ, ինչպես նաեւ հնարավոր նախապատրաստվող՝ բռնությամբ զուգորդված հանցագործությունները նախականխելու, կանխելու եւ բացահայտելու, այդ ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներն ակտիվացնելու ուղղությամբ։
Միեւնույն ժամանակ, կրկին ՀՀ քաղաքացիներին կոչ ենք անում զերծ մնալ վերոնշյալ հանցավոր հնարավոր դրեւորումներից, բռնություններով կամ բռնության գործադրման կոչերով զուգորդվող գործողությունների դիմելուց կամ դրանցում ներգրավվելուց: Հակառակ դեպքում հանցավոր արարքներ կատարող բոլոր անձինք օրենքի ողջ խստությայմբ կենթարկվեն քրեական պատասխանատվության:

Предоставление большому количеству людей различных видов оружия и боеприпасов для участия в обороне во время войны, развязанной против НКР, создало серьезные угрозы по части их незаконного оборота уже после окончания военных действий. Об этом говорится в сообщении, распространенном Генпрокуратурой Армении.
В нем, в частности, отмечается:
«Об этом свидетельствуют многочисленные случаи незаконной перевозки оружия и боеприпасов из Карабаха в Армению и несколько десятков уголовных дел, возбужденных по этим фактам.
События, происходящие в Армении после окончания военных действий, связанные с ними преступления, заявления, озвученные во время публичных выступлений, в том числе на митинге 5 декабря на Площади Свободы, приправленные позициями о неизбежности или допустимости определенных действий, создают риски преступных деяний с незаконным использованием оружия, а также обусловленную этим угрозу защите жизни и здоровья граждан, в том числе участвующих в массовых мероприятиях, и общественному порядку.
Исходя из этого, генеральный прокурор Армении Артур Давтян направил сегодня письма директору Службы национальной безопасности и начальнику Полиции с просьбой незамедлительно принять необходимые оперативно-розыскные меры для предотвращения и выявления случаев незаконного оборота оружия в стране, возможно готовящихся преступлений с его использованием и сопряженных с насилием, а также активизировать работу, проводимую в данном направлении.
Одновременно мы вновь призываем граждан Армении воздерживаться от совершения или участия в любых из вышеупомянутых возможных преступных проявлениях, актов насилия или призывов к насилию. В противном случае все, кто совершает преступные действия, будут привлечены к уголовной ответственности по всей строгости закона».