Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմից պաշտպանության համար ռազմական գործողություններին մասնակցության նպատակով մեծ թվով անձանց տարբեր զինատեսակների եւ ռազմամթերքի տրամադրումը լուրջ վտանգներ է ստեղծել ռազմական գործողությունների ավարտից հետո դրանց ապօրինի շրջանառության համար: Այս մասին հաղորդագրություն է տաածել ՀՀ գլխավոր դատախազությունը:
Հաղորդագրությունում նաեւ ասվում է. «Վերջինիս վկայությունն են Արցախից դեպի Հայաստան ապօրինաբար զենք եւ ռազմաթերք տեղափոխելու բազմաթիվ դեպքերը, դրանցով հարուցված մի քանի տասնյակ քրեական գործերը։
Ռազմական գործողությունների ավարտից հետո Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի ունեցող իրադարձությունները, դրանց հետ կապված հանցագործությունները, հրապարակային ելույթներում, այդ թվում նաեւ 2020թ դեկտեմբերի 5-ին Երեւան քաղաքի Ազատության հրապարակում կազմակերպված հավաքում հնչեցված՝ որոշակի գործողություների անխուսափելիության կամ թույլատրելիության մասին դիրքորոշումներով համեմված հայտարարությունները, ստեղծում են զենքի ապօրինի գործադրմամբ հանցավոր դրսեւորումների ռիսկեր եւ դրանով պայմանավորված՝ քաղաքացիների, այդ թվում նաեւ զանգվածային հավաքներին մասնակցող,  կյանքի եւ առողջության պաշտպանությանը, հասարակական կարգին սպառնացող վտանգներ:
Ելնելով վերոգրյալից՝ ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն այսօր գրություններ է հասցեագրել ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենին եւ ՀՀ ոստիկանության պետին՝ անհապաղ ձեռնարկելու անհրաժեշտ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ զենքի ապօրինի շրջանառության դեպքերը, դրանց գործադրմամբ, ինչպես նաեւ հնարավոր նախապատրաստվող՝ բռնությամբ զուգորդված հանցագործությունները նախականխելու, կանխելու եւ բացահայտելու, այդ ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներն ակտիվացնելու ուղղությամբ։
Միեւնույն ժամանակ, կրկին ՀՀ քաղաքացիներին կոչ ենք անում զերծ մնալ վերոնշյալ հանցավոր հնարավոր դրեւորումներից, բռնություններով կամ բռնության գործադրման կոչերով զուգորդվող գործողությունների դիմելուց կամ դրանցում ներգրավվելուց: Հակառակ դեպքում հանցավոր արարքներ կատարող բոլոր անձինք օրենքի ողջ խստությայմբ կենթարկվեն քրեական պատասխանատվության:

The Prosecutor General’s Office of Armenia has issued the following press release:
“The provision of various arms and ammunition to a large number of participants of hostilities for protection from the war unleashed against Artsakh (Nagorno-Karabakh) has posed serious risks for illicit circulation of those arms and ammunition after the hostilities.
Evidence of this are the several cases of illegal transfer of weapons and ammunition from Artsakh to Armenia and the several dozen criminal cases that have been launched under those cases.
The events unfolding in Armenia after the end of hostilites, the crimes related to those events, as well as the statements expressing positions on the inevitability or admissibility of certain actions (made in public speeches and during the rally organized at Liberty Square in Yerevan on December 5, 2020) pose risks of criminal manifestations through the illegal use of weapons and, due to this, risks posing a threat to protection of the life and health of citizens and people participating in massive rallies and public order.
Based on the abovementioned, today Prosecutor General of Armenia Artur Davtyan addressed letters to the director of the National Security Service of Armenia and the Chief of Police of Armenia to immediately take necessary operational intelligence measures to prevent and reveal the cases of illicit circulation of weapons and the crimes committed through the use of those weapons and the crimes that are potentially organized with the accompaniment of violence, as well as to intensify efforts in this direction.
At the same time, the Prosecutor General’s Office calls on citizens of Armenia to refrain from committing such crimes, taking actions with calls for violence or being involved in them; otherwise, all persons committing criminal acts will be subjected to criminal liability with full strictness of the law.”