Թեհրանը մտադրություն չունի հարցնելու ՕՊԵԿ-ից որեւէ թույլտվություն, որպեսզի հաջորդ տարի մեծացնի նավթի արդյունահանումը, այսօր հայտարարել է Իրանի նավթի նախարար Բիժան Զանգանեն, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Կեսից ավելին կարտահանվի, մնացած մասը կուղղվի ներքին պահանջարկին:
«Թույլտվություն հարկավոր չէ, սա մեր իրավունքն է, իսկ խնդիր չկա, մենք նավթի արդյունահանումը մեծացնելու համար ոչ մեկից թույլտվություն չենք խնդրի»,- ասել է Զանգանեն պատասխանելոով հարցին, թե Իրանը նավթի արդյունահանման մեծացման համար ինչպե՞ս է թույլտվություն ստանալու, երբ ՕՊԵԿ երկրները փորձում են կրճատել իրենց արդյունահանումը:
Ինչպես հետեւում է Shana գործակալության հրապարակած ելույթի հատվածից, նա նաեւ ընդգծել է, որ նավթի արդյունահանման ծավալները օրական մինչեւ 2,3 մլն բարել մեծացնելը իրականանալի խնդիր է, կա շուկա, նավթի գները չեն ընկնի, ՕՊԵԿ-ը կարող է դրանց աջակցել:
Իրանի պլանավորման եւ բյուջեի կազմակերպության ղեկավարի տեղակալ Համիդ Փուրմոհամմադին նոյեմբերին հայտնել էր, որ ընթացիկ տարում Իրանը վաճառել է օրական միջինը 600-ից մինչեւ 700 հազար բարել նավթ:
Ինչպես հայտնում է IRNA գործակալությունը, Զանգանեն ավելի վաղ ներկայացրել էր 2021 թվականի մարտին սկսվող նոր ֆինանսական տարում գործակալության ծրագրերը՝ հայտնելով, որ Իրանը մտադիր է օրական արդյունահանել 4,5 մլն բարել նավթ եւ գազային խտանյութ:

Тегеран не намерен спрашивать какое-либо разрешение у ОПЕК для того, чтобы увеличить добычу нефти в следующем году, заявил в понедельник министр нефти Ирана Бижан Зангане, передает РИА Новости
Больше половины пойдет на экспорт, оставшаяся часть – на внутреннее потребление.
«Разрешение не нужно, это наше право, но проблем нет, мы не будем просить у кого-либо разрешение для увеличения добычи нефти. Конечно, нужно подождать», - сказал министр, отвечая на вопрос, каким образом Иран получит разрешение на увеличение добычи нефти, когда страны ОПЕК пытаются сокращать свою добычу.
Как следует из опубликованного агентством Shana отрывка выступления, он также подчеркнул, что увеличение объемов экспорта нефти до 2,3 миллиона баррелей в день - реализуемая задача, есть рынок, цены на нефть не упадут, ОПЕК может поддержать их.
Замглавы организации планирования и бюджета Ирана Хамид Пурмохаммади в ноябре сообщал, что Иран в текущем году продавал в среднем от 600 до 700 тысяч баррелей нефти в день.
Ранее Зангане, как сообщило агентство IRNA, представил планы ведомства на новый финансовый год, начинающийся в марте 2021 года, сообщив, что Иран намерен добывать 4,5 миллиона баррелей нефти и газового конденсата в день.