Եվրոպական միությունը հայտնել է Հայաստանի կառավարությանը Հայաստանում արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների իրականացմանն աջակցելու նպատակով Հայաստանին 9 միլիոն եվրո դրամաշնորհ հատկացնելու մասին։
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ-ում ԵՄ գրասենյակից, ԵՄ որոշումը դատական եւ իրավական բարեփոխումների եւ հակակոռուպցիոն ռազմավարությունների, մակրոտնտեսական կայունության, պետական ֆինանսական կառավարման եւ պետական բյուջեի թափանցիկության բարեփոխումների իրականացման առաջընթացի դրական գնահատանքի արդյունք է։
Համաձայն ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ) ստանդարտներին եւ հարակից ԵՄ-Հայաստան արդարադատության ոլորտի բարեփոխման ռազմավարական քաղաքականության երկխոսությանը՝ աջակցության այս փաթեթը կնպաստի արդարադատության համակարգում բարեվարքության եւ հաշվետվողականության ամրապնդմանը, ժամանակակից եւ որակյալ դատական ծառայությունների մատչելիության բարելավմանը եւ Հայաստանում մասնագիտացված հակակոռուպցիոն դատարանի ստեղծմանը։
Նշվում է, որ, կատարելով ֆինանսական ուղղակի ներդրում՝ ԵՄ-ն ընդգծում եւ աջակցում է ՀՀ կառավարության գովելի ջանքերն՝ ուղղված դատական եւ իրավական ոլորտի կարեւոր, համապարփակ օրենսդրական եւ ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների առաջխաղացմանը, եւ՝ դրանով իսկ, ընդհանուր գործարար միջավայրի բարելավմանը։ Հայտարարված աջակցությունը տրամադրվում է ի լրումն Միջազգային իրավական համագործակցության գերմանական հիմնադրամի, ինչպես նաեւ Արեւելյան գործընկերության տարածաշրջանում Եվրոպական միության եւ Եվրոպայի խորհրդի կողմից Գործընկերություն հանուն լավ կառավարման (ԳԼԿ) եւ «ԵՄ-ն հանուն բարեվարքության» շրջանակներում տարբեր նախաձեռնությունների միջոցով տրամադրվող այլ գործիքներին՝ ուղղված տեխնիկական աջակցության տրամադրմանը եւ կարողությունների զարգացմանը։
«Ես ողջունում եմ այսօր հայտարարված Հայաստանի համար բյուջետային աջակցության վերաբերյալ այս շատ կարեւոր հատկացումը։ Եվս մեկ անգամ, ԵՄ-ի եւ Հայաստանի քաղաքացիներն ու ինստիտուտները միավորվում են լավ կառավարման եւ օրենքի գերակայության ուղղությամբ բարեփոխումների իրականացման նպատակի շուրջ: Եվրոպական միությունն ու իր անդամ պետությունները նպաստում են Հայաստանի դատական եւ դատախազական մարմինների հաշվետվողականության բարձրացմանը եւ պահանջում զրո հանդուրժողականություն կոռուպցիայի նկատմամբ։ Մենք կիսում ենք մարտահրավերը եւ միայն միասնաբար կկարողանանք հասնել հաջողության»,-նշել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Անդրեա Վիկտորինը։
«Նախ կցանկանայի ընդգծել, որ 9 միլիոն եվրոյի հատկացումը արդարադատության ոլորտի բարեփոխումներին ուղղված բյուջետային աջակցության ծրագրով նախատեսված ընդհանուր 30 միլիոն բյուջեի առաջին տրանշի արժեքն է։ Կարեւոր է նաեւ վերահաստատել, որ դատաիրավական եւ հակակոռուպցիոն բարեփոխումների իրականացումը շարունակում է մնալ մեր կառավարության գերակա ուղղությունները, եւ մենք ուրախ ենք փաստել, որ այս մեկ տարվա ընթացքում ձեռք բերված լավ առաջընթացը արժանացել է նաեւ մեր եվրոպացի գործընկերների գնահատանքին: Մենք շնորհակալ ենք Եվրոպական միությանը արդարադատության ոլորտի ուղղությամբ շարունակական աջակցության եւ արդյունավետ համագործակցության համար»,-նշել է Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը:

YEREVAN. – The European Union (EU) on Wednesday informed the Government of Armenia about the disbursement of €9 million in grants to support Justice Reforms in Armenia, informed the Delegation of the European Union to Armenia.
The EU's decision follows a positive assessment on progress in the implementation of the Judicial & Anticorruption Strategies, macroeconomic stability, public financial management and state budget transparency.
In line with the EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) standards and associated EU-Armenia Strategic Policy Dialogue on Justice Reform, this assistance package will contribute to strengthening the integrity & accountability in the justice system, improving access to modern & quality judicial services and establishing a specialized Anticorruption Court in Armenia.
This direct financial contribution recognizes and supports the Government commendable efforts to advance important, comprehensive legislative and institutional reforms in the judiciary and therefore also improve the overall business environment. This EU assistance announced today is complementary to other instruments of technical assistance and capacity building support such as with the German Foundation for International Legal Cooperation IRZ, as well as in the Eastern Partnership region with the EU-Council of Europe Partnership for Good Governance and various EU4Integrity projects.
Andrea Wiktorin, EU Head of Delegation to Armenia, said: "I welcome today’s announcement on this very important budget support disbursement for Armenia. Once again, both EU and Armenia peoples and institutions come together to deliver on good governance and rule of law reforms. The European Union and its Member States are contributing to increase accountability of the judiciary and prosecutorial bodies and push for zero tolerance towards corruption in Armenia. We share the challenge and we can only succeed together."
Rustam Badasyan, Armenia’s Minister of Justice, said: “First, I want to highlight that this disbursement of 9 MEUR is the first tranche of the Justice reforms budget support program with overall amount of 30 MEUR. It is important to reaffirm that the Judicial and Anti-Corruption Reforms remain the priority directions for our Government and we are happy to state that the good progress achieved during this one year has also gained appreciation of our European partners. We are thankful to the European Union for continuous support and effective cooperation in Justice sector.”