Եվրամիությունը ցանկանում է Ադրբեջանի հետ գործընկերության նոր համաձայնագիր կնքել, այդ թվում՝ գազի գնումների շուրջ, ինչպես նաեւ մասնակցել Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության կարգավորմանը: Այս մասին հայտարարել է ԵՄ արտաքին գործերի բարձրագույն ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը ուրբաթ ԵՄ-Ադրբեջան Գործընկերության խորհրդի նիստի արդյունքներով, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«ԵՄ-ն ցանկանում է Ադրբեջանի հետ կնքել համագործակցության նոր հավակնոտ եւ համապարփակ համաձայնագիր՝ հիմնված ժողովրդավարությունը, մարդու իրավունքները եւ հիմնարար ազատությունները պահպանելու վրա: Սա կնպաստի ադրբեջանական տնտեսության դիվերսիֆիկացմանը եւ մեր առեւտրային հարաբերությունների զարգացմանը, ինչպես նաեւ կնպաստի ամենալայն ձեւաչափով մեր գործընկերության զարգացմանը,- հայտարարել է Բորելը: - ԵՄ-ն պատրաստ է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հետ սերտ փոխգործակցությամբ աջակցելու եւ ձեւավորելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության երկարաժամկետ կարգավորում»:
Ընդլայնման հարցերով եվրահանձնակատար Օլիվեր Վարգելին իր հերթին շեշտել է Եվրամիության շահագրգռվածությունը Ադրբեջանի հետ գազային համագործակցության զարգացմամբ: Նա հերթական անգամ հիշեցրել է, որ Բրյուսելն ակնկալում է Ադրբեջանից Գազային հարավային միջանցքով գազի առաջին մատակարարումները ստանալ մինչեւ ընթացիկ տարեվերջ, եւ նշել է, որ Բրյուսելն ուսումնասիրում է այս գազափոխադրման նախագիծը դեպի Արեւմտյան Բալկաններ երկարացնելու հնարավորությունը:
Ամփոփիչ հայտարարության համաձայն՝ հանդիպման մասնակիցները նաեւ քննարկել են Ադրբեջանում բարեփոխումների գործընթացը եւ այս երկրում մարդու իրավունքների պահպանման հարցերը:

The European Union (EU) wants to sign a new partnership agreement with Azerbaijan, including on natural gas purchases, as well as to engage in the settlement of the Nagorno-Karabakh [(Artsakh)] conflict. The statement came from Josep Borrell, the EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy/Vice-President of the European Commission, following a meeting of the EU-Azerbaijan Partnership Council on Friday, the European Commission informed.
"The EU wants to conclude an ambitious new comprehensive agreement with Azerbaijan, based on democracy, human rights and fundamental freedoms. This would contribute to the diversification of Azerbaijan’s economy, enhance our trading relationship, and extend our cooperation more broadly,” said Borrell. “The EU stands ready to assume a role in supporting and shaping a durable settlement to the Nagorno-Karabakh conflict, in close complementarity with the Minsk Group Co-Chairs. We are ready to use our peacebuilding and reconstruction tools to support this.”
In his turn, the EU Commissioner for Neighbourhood and Enlargement, Oliver Varhelyi, stressed the EU's interest in developing natural gas cooperation with Azerbaijan. He reiterated that Brussels expects to receive the first gas supplies from Azerbaijan—through the Southern Gas Corridor—by the end of this year, and noted that Brussels is considering extending this natural gas pipeline project to the Western Balkans.
According to the final statement, the participants of the meeting of the EU-Azerbaijan Partnership Council also discussed the process of reforms in Azerbaijan and human rights in this country.