Եվրամիությունը ցանկանում է Ադրբեջանի հետ գործընկերության նոր համաձայնագիր կնքել, այդ թվում՝ գազի գնումների շուրջ, ինչպես նաեւ մասնակցել Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության կարգավորմանը: Այս մասին հայտարարել է ԵՄ արտաքին գործերի բարձրագույն ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը ուրբաթ ԵՄ-Ադրբեջան Գործընկերության խորհրդի նիստի արդյունքներով, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«ԵՄ-ն ցանկանում է Ադրբեջանի հետ կնքել համագործակցության նոր հավակնոտ եւ համապարփակ համաձայնագիր՝ հիմնված ժողովրդավարությունը, մարդու իրավունքները եւ հիմնարար ազատությունները պահպանելու վրա: Սա կնպաստի ադրբեջանական տնտեսության դիվերսիֆիկացմանը եւ մեր առեւտրային հարաբերությունների զարգացմանը, ինչպես նաեւ կնպաստի ամենալայն ձեւաչափով մեր գործընկերության զարգացմանը,- հայտարարել է Բորելը: - ԵՄ-ն պատրաստ է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հետ սերտ փոխգործակցությամբ աջակցելու եւ ձեւավորելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության երկարաժամկետ կարգավորում»:
Ընդլայնման հարցերով եվրահանձնակատար Օլիվեր Վարգելին իր հերթին շեշտել է Եվրամիության շահագրգռվածությունը Ադրբեջանի հետ գազային համագործակցության զարգացմամբ: Նա հերթական անգամ հիշեցրել է, որ Բրյուսելն ակնկալում է Ադրբեջանից Գազային հարավային միջանցքով գազի առաջին մատակարարումները ստանալ մինչեւ ընթացիկ տարեվերջ, եւ նշել է, որ Բրյուսելն ուսումնասիրում է այս գազափոխադրման նախագիծը դեպի Արեւմտյան Բալկաններ երկարացնելու հնարավորությունը:
Ամփոփիչ հայտարարության համաձայն՝ հանդիպման մասնակիցները նաեւ քննարկել են Ադրբեջանում բարեփոխումների գործընթացը եւ այս երկրում մարդու իրավունքների պահպանման հարցերը:

Евросоюз хочет заключить новое соглашение о партнерстве с Азербайджаном, в том числе по закупкам газа, а также принимать участие в урегулировании в Нагорном Карабахе. Об этом заявил верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель в пятницу по итогам заседания Совета партнерства ЕС – Азербайджан, передает ТАСС
«ЕС хочет заключить новое амбициозное и всеобъемлющее соглашение по сотрудничеству с Азербайджаном, основанное на соблюдении демократии, прав человека и фундаментальных свобод. Это будет способствовать диверсификации азербайджанской экономики и развитию наших торговых отношений, а также будет способствовать развитию нашего партнерства в самой широкой форме, - заявил Боррель. - ЕС готов поддерживать и формировать долгосрочное урегулирование нагорнокарабахского конфликта в тесном взаимодействии с Минской группой ОБСЕ».
В свою очередь, еврокомиссар по расширению Оливер Варгелий подчеркнул заинтересованность Евросоюза в развитии газового сотрудничества с Азербайджаном. Он в очередной раз напомнил, что Брюссель ожидает получения первых поставок газа из Азербайджана по Южному газовому коридору до конца текущего года, и отметил, что Брюссель изучает возможность продлить этот газотранспортный проект на Западные Балканы.
Согласно итоговому заявлению, участники встречи также обсудили процесс реформ в Азербайджане и вопросы соблюдения прав человека в этой стране.