Երևանում «Դոմ Մոսկվի» մոսկովյան մշակութագործարարական կենտրոնում (ՄՄԳԿ) անցկացված հոգաբարձուների նիստում հաստատվել է 15 ուսանողների տրամադրել կրթաթոշակներ։ Յուրաքանչյուր բուհ ներկայացնում է իր ուսանողների թեկնածությունները, որոնք վերջնական հաստատվում են  հոգաբարձուների խորհրդի նիստում։
Կրթաթոշակի են արժանանում այն ուսանողները, որոնք կրթություն են ստանում ռուսաց լեզվով, ցուցաբերում են գերազանց առաջադիմություն և ակտիվ մասնակցում են հասարակական կյանքին: Հաշվի է առնվում նաև ուսանողի սոցիալական վիճակը։
Նախագծի իրականացման համար միջոցներ է հատկացրել Մոսկվայի կառավարությունը։ Ծրագիրը իրականացվում է  Մոսկվա քաղաքի արտաքին տնտեսական և միջազգային կապերի դեպարտամենտի և «Միջազգային համագործակցության մոսկովյան կենտրոն» պետական ունիտար ձեռնարկության նախաձեռնության աջակցությամբ։ Կրթաթոշակները տրամադրվում են  2007 թվականից։
«Մոսկվայի կառավարության կողմից իրականացվող նման նախագծերը կարևոր են մոտիվացնելու համար սովորել ռուսերեն և ռուս գրականություն։ Ռուսերենի միջոցով ենք ճանաչում ռուս մշակույթն ու գրականությունը,  այն միջմշակութային երկխոսության լեզուն է, որը օգնում է ամրապնդել բարեկամական կապերը։   Սա նաև  կարևոր քայլ է ուսանողներին ոգևորելու համար, որ ավելի լավ սովորեն»,- նշեց Երևանում «Դոմ Մոսկվի» կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Վահրամ Կարապետյանը։
Ամեն տարի կրթաթոշակներ են շնորհվում Հայ-ռուսական (Սլավոնական) համալսարանի, Երևանի պետական, Խ.Աբովյանի անվան պետական մանկավարժական, Երեւանի Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանական համալսարանների, Վանաձորի և Գյումրիի պետական մանկավարժական համալսարանների ուսանողներին։
Տարին երկու անգամ՝ գարնանային  և աշնանային կիսամյակից հետո ուսանողները ներկայացվում են կրթաթոշակին։  Ուսանողները կրթաթոշակի հետ միասին հանդիսավոր պարգևատրվում են դիպլոմներով և «Մոսկվայի քաղաքապետի կրթաթոշակառու» խորհրդանշական կրծքանշաններով:
Ծրագիրն իրականացվում է հետխորհրդային երկրներում ինտելեկտուալ ներուժը պահպանելու և զարգացնելու համար, ինչպես նաև օգնում է բուհերում ռուսերենով տարբեր առարկաների դասավանդման առաջխաղացմանը։

На заседании Попечительского Совета, состоявшегося в Московском культурно-деловом центре (МКДЦ) «Дом Москвы» в Ереване были утверждены 15 стипендиатов, которые получат стипендию мэра Москвы. Каждый вуз представляет своих кандидатов, которых окончательно утверждает Попечительский совет.
Стипендию получают те студенты, которые обучаются на русском языке, показывают отличную успеваемость и активно участвуют в общественной жизни вуза. Еще одним критерием предоставления стипендии является материальное положение студента.
Средства на реализацию Программы выделяет правительство Москвы. Программа осуществляется Департаментом внешнеэкономических и международных связей города Москвы и ГКУ «Московский Дом соотечественника». Программа реализуется с 2007 г. перманентно.
«Реализуемые правительством Москвы такого рода программы очень важны для мотивации обучения на русском языке и русскому языку в частности. Посредством русского языка мы познаем русскую культуры и литературу, русский язык является языком межкультурного общения, способствуя укреплению дружбы между странами. Это также важный шаг воодушевить студентов, чтобы они учились еще лучше», - отметил генеральный директор центра «Дом Москвы» в Ереване Ваграм Карапетян.
Ежегодно стипендия вручается студентам Российско-армянского (Славянского) университета, Ереванского государственного университета, Армянского государственного педагогического университета им. Х. Абовяна, Ереванского государственного университета языков и социальных наук им. В. Я. Брюсова и Ванадзорского государственного университета им. О. Туманяна и Ширакского государственного университета им. М. Налбандяна.
Дважды в год, по результатам весенней и осенней сессии, студенты выдвигаются на соискание данной почетной стипендии. Утвержденным стипендиатам вместе со стипендией торжественно вручаются грамоты и значки с символикой Москвы «Стипендиат мэра Москвы».
Программа реализуется в целях сохранения и развития интеллектуального потенциала российских соотечественников стран постсоветского пространства, а также оказания содействия их обучению в высших учебных заведениях с преподаванием предметов на русском языке в странах проживания.