Իրանը հերքում է Բաղդադում ամերիկյան դեսպանատան վրա հարձակման վերաբերյալ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի մեղադրանքնեը, դրանք համարում է չհիմնավորված, հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Սաիդ Խաթիբզադեն, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Ինչպես արդեն բազմիցս հայտարարվել է, Իրանը մերժում է դիվանագիտական եւ բնակելի օբյեկտների վրա հարձակումները»,- հայտարարել է Խաթիբզադեն՝ մեղադրանքներն անվանելով «չհիմնավորված եւ կեղծ»:
Նա Թրամփին խորհուրդ է տվել խուսափել լարվածության մեծացումից, ինչպես նաեւ «Սպիտակ տանը իր վերջին օրերին արկածախնդրական եւ վտանգավոր գործողություններից»:
Անցած շաբաթվա վերջին Իրաքի մայրաքաղաք Բաղդադի «կանաչ գոտին», որտեղ տեղակայված են պետական հաստատություններ եւ օտարերկրյա դիվանագիտական առաքելություններ, այդ թվում՝ ԱՄՆ դեսպանատունը, ենթարկվել է հրթիռակոծության:  Տեղական լրատվամիջւոցների տեղեկություններով՝ ամերիկյան դեսպանատան տարածքում տեղակայված ՀՕՊ համակարգերը հետ են մղել հրթիռային հարձակումը: Բաղդադում ԱՄՆ դեսպանությունը հայտնել է դիվանագիտական ներկայացուցչության տարածքում աննշան վնասվածքների մասին: ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն Բաղադադի «կանաչ գոտու» վրա հարձակման մեջ մեղադրել է իրանամետ աշխարհազորին: Թեհրանը հերքել է դեսպանատան հրթիռակոծությանը հնարավոր մասնակցության վերաբերյալ հայտարարությունները:

Иран отвергает обвинения со стороны президента США Дональда Трампа в атаке на американское посольство в Багдаде, считает их безосновательными, заявил официальный представитель МИД Ирана Саид Хатибзаде, передает РИА Новости
«Как уже неоднократно заявлялось, Иран отвергает нападения на дипломатические и жилые объекты», - заявил Хатибзаде, назвав обвинения «безосновательными и фальшивыми».
Он посоветовал Трампу воздержаться от нагнетания напряженности, а также «авантюристских и опасных действий в свои последние дни в Белом доме».
В конце прошлой недели «зеленая зона» иракской столицы Багдада, где расположены правительственные здания и иностранные посольства, подверглась ракетному обстрелу. По данным местных СМИ, системы ПВО, расположенные на территории американского посольства, отразили ракетную атаку. Посольство США в Багдаде сообщило о незначительных повреждениях на территории диппредставительства. Госсекретарь США Майк Помпео обвинил в нападении на «зеленую зону» Багдада проиранское ополчение. Тегеран отверг заявления о возможной причастности к обстрелам посольства.